جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

نکات مهم در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402

نکات مهم در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402
نکات مهم در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402 | گزینه دو
فهرست مطالب

نحوه ورود به رشته های تربیت‌معلم از طریق انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402 است. انتخاب. رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان انجام می‌شود. متقاضیان ورود به دانشگاه در صورت دارا بودن تراز 6000 و داشتن حداقل معدل 14 می‌توانند در فرم انتخاب رشته فرهنگیان در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

با گزینه دو همراه باشید

نکات مهم در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402 | گزینه دو

علت پرمتقاضی بودن انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

یکی از دلایل پرطرفدار بودن رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان، ضمانت شغلی و سایر امکانات دیگر مانند بیمه، حقوق در زمان دانشجویی و… است. افراد برای قبولی در رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان باید رتبه و تراز لازم را کسب کنند و در صورت دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی در انتخاب رشته کنکور اقدام به انتخاب رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان کنند.

داوطلبینی که تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان را دارند باید در زمان انتخاب رشته به عوامل مختلفی مانند بومی پذیری، محل تحصیل آن رشته و محل تعهد خدمت رشته محل توجه کنند و براساس این ملاک‌ها، چینش کد رشته محل را انجام دهند.

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری 1402

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری 1402 اواسط مردادماه 1402 است. داوطلبین می‌توانند در بازه زمانی 17 تا 22 مردادماه 1402 کد رشته محل‌های فرهنگی و دانشگاه‌های دیگر را انتخاب و ثبت کنند. انتخاب رشته فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته سایر دانشگاه‌های سراسری صورت می‌پذیرد. داوطلبین باید همزمان با دیگر دانشگاه‌ها؛ کد رشته موردنظر خود را در فرم اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت کنند.

داوطلبینی که طبق کارنامه اولیه کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402 شده‌اند، می‌توانند در زمان انتخاب رشته کنکور، کارت علاقه‌مندی به دانشگاه فرهنگیان را از سایت سازمان سنجش خریداری کرده و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

نحوه اولویت‌بندی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

یکی از موارد مهمی که داوطلبین دانشگاه فرهنگیان باید به آن توجه کنند، نحوه ترتیب اولویت‌بندی رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان است. داوطلبین باید بادقت کد رشته محل‌های این دانشگاه را در قسمتی از فرم اینترنتی انتخاب رشته وارد کنند که شانس قبولی بیشتری داشته باشند.

در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان داوطلبین باید رشته محل‌ها را بادقت اولویت‌بندی کنند. اهمیت انتخاب رشته به دلیل وجود ظرفیت محدود پذیرش در دانشگاه فرهنگیان است، زیرا پذیرش و مصاحبه با داوطلبین به میزان‌پذیرش و نحوه اولویت‌بندی رشته‌ها مرتبط است.  در دانشگاه فرهنگیان باید دقت کنید که پس از انتخاب رشته، تغییر رشته، گرایش، اولویت انتخابی یا دوره تحصیلی، انتقال به دانشگاه‌های دیگر یا جابه‌جایی در بین دانشگاه‌ها در طول تحصیل، تحت هیچ شرایطی امکان‌پذیر نخواهد بود.

اگر دانشجویی تحت هر شرایطی در دوره کاردانی منصرف یا اخراج شود، دیگر نیازی به خدمات او در آموزش‌وپرورش نیست. درنتیجه جذب و استخدام او در آموزش‌وپرورش امکان‌پذیر نخواهد بود.

توجه کنید که انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان بسیار مهم و تأثیرگذار است. داوطلبین در زمان انتخاب رشته باید به اولویت‌بندی‌های خود توجه کنند؛ زیرا این مسئله به معنای تعهد طولانی‌مدت به رشته انتخابی و عدم امکان تغییر رشته در طول دوره تحصیلی است.

نکات مهم در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

در زیر نکات مهم در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ارائه شده است:

 1. 1. پذیرش دانشگاه فرهنگیان به صورت متمرکز با شرایط خاص است. قبولی داوطلبین به صورت یک‌مرحله‌ای اعلام می‌شود و داوطلبین در صورت کسب حدنصاب لازم و پذیرش در انتخاب رشته برای مصاحبه دعوت می‌شوند. در مصاحبه نیاز است تا معاینات پزشکی و سؤالات مصاحبه را بگذرانند.
 2. 2. دومین نکته که باید در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان بدانید، بومی پذیری این دانشگاه است. ممکن است دانشگاه محل تحصیل شما در استان محل سکونت نباشد، بنابراین اگر متقاضی تحصیل در شهر خود هستید باید محل تحصیل دانشگاه را بررسی کنید.
 3. 3. سومین موردی که باید در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان به آن توجه کنید، چینش انتخاب‌ها براساس محل خدمت است. داوطلبینی که در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می‌کنند باید دوبرابر مدت‌زمان تحصیل، تعهد خدمت خود را بگذرانند. برای مثال اگر دوره تحصیلی کارشناسی پیوسته به مدت 4 سال به طول بینجامد، داوطلب باید 8 سال در محل خدمتی که در دفترچه انتخاب رشته مشخص شده است، تعهد خود را سپری کنند؛ بنابراین در هنگام انتخاب رشته باید به محل خدمت نیز توجه کرد.

 

نکات مهم در مورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1402 | گزینه دو

شرایط بومی بودن در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

شرط بومی داوطلب در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان یک معیار مهم است. بومی بودن داوطلب در هر یک از کد رشته محل‌های اعلام شده از سوی آموزش‌وپرورش مهم‌ترین ملاک برای تعیین بومی بودن است.

ملاک‌های تعیین بومی بودن داوطلبین در هر یک از کد رشته محل‌ها به شرح زیر است:

 1. 1. درصورتی‌که محل اخذ مدرک تحصیلی پیش‌دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلب در یک بخش، شهر یا استان باشد، داوطلب بومی آن بخش، شهر و استان تلقی می‌شود.
 2. 2. درصورتی‌که محل اخذ مدرک تحصیلی پیش‌دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلب در یک بخش، شهر یا استان نباشد، بخش، شهر و استان محل تولد داوطلب به‌عنوان بخش، شهر و استان بومی وی در نظر گرفته می‌شود.
 3. 3. داوطلبینی که سه سال آخر تحصیلی خود را در خارج از کشور گذرانده‌اند، استان محل تولد، استان بومی این گونه داوطلبین تلقی می‌شود.
 4. 4. متقاضیانی که سه سال آخر محل تحصیل را خارج از کشور گذرانده‌اند و همچنین استان تولد آن‌ها نیز خارج از کشور بوده است، استان بومی این‌گونه داوطلبان شهر تهران خواهد بود.

در صورت انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باید توجه داشته باشید که بومی بودن ملاک مهمی برای تعیین انتخاب کد رشته محل‌ها است.

تعهد خدمت و اولویت‌بندی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

رشته‌های انتخابی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به صورت آزاد یا دارای تعهد خدمت است. داوطلبین به‌منظور پیشگیری از هر گونه اشتباه باید قبل از انتخاب رشته، اولویت‌بندی خود را به صورت دقیق مشخص کنند. به صورت کلی دو نوع رشته تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت شهید رجایی ارائه می‌شود:

 1. 1. رشته‌های آزاد و رشته‌های دارای تعهد خدمت

رشته‌های آزاد دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

رشته‌های آزاد به رشته‌هایی اطلاق می‌شود که فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها، تعهدی خاص به خدمت در دولت ندارند و پس از فارغ سال تحصلی می‌توانند به صورت آزاد و در زمینه‌های مختلف از تخصص خود استفاده کنند.

 1. 2. رشته‌های دارای تعهد خدمت در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

رشته‌هایی دارای تعهد خدمت به رشته‌هایی اطلاق می‌شود که فارغ‌التحصیلان آن برای مدت‌زمان مشخصی معمولاً دوبرابر زمان تحصیل خود به خدمت‌کردن در مراکز دولتی ملزم می‌شوند.

اگر در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شوید، در آغاز تحصیل باید متعهد شوید که به میزان دوبرابر مدت تحصیل خود یعنی حداقل 5 سال به آموزش‌وپرورش خدمت کنید. این تعهد به صورت محضری است و پس از دانش‌آموختگی در محل تعیین شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش انجام می‌شود.  تعهد در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نیازمند تعهد محضری است. بدین معنا که باید در محضر تعهد بدهید که پس از دانش‌آموختگی به میزان دوبرابر مدت تحصیلتان در محل تعیین شده خدمت می‌کنید.

ترتیب رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان در انتخاب رشته 1402

بعد از اینکه دانشگاه‌های فرهنگیان و کد رشته محل‌های آن از دفترچه استخراج شد اکنون نوبت به این می‌رسد که این کد رشته محل‌ها باید در کدام قسمت فرم انتخاب رشته وارد شوند، نرم‌افزار سازمان سنجش براساس ترتیب اولویت‌بندی انتخاب‌ها را می‌خواند و هر جا که در یک رشته محل متمرکز قبول شوید، در همان جا پایش متوقف شده و دیگر انتخاب‌های بعدی چک نمی‌شود و همان کد رشته محل را به‌عنوان قبولی اعلامی می‌کند. اگر اولویت‌های قبولی شما در دانشگاه فرهنگیان است پس باید این رشته محل‌ها در انتخاب‌های اول شما ثبت شما شود، زیرا اگر رشته محل متمرکز قبل از انتخاب‌های دانشگاه‌های فرهنگیان باشد و شما در آن قبول شوید، دیگر انتخاب‌های شما در دانشگاه فرهنگیان مورد پایش قرار نمی‌گیرد.

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی مانند سایر انتخاب رشته‌ها است. یعنی همان گونه که کد رشته محل‌های رشته‌های تجربی مانند پزشکی و رشته‌های ریاضی مانند مهندسی اولویت‌بندی می‌شود، کد رشته محل های فرهنگیان نیز به همان ترتیب اولویت‌بندی شود. برای اینکه شانس قبولی خود را در کد رشته محل‌های فرهنگیان افزایش دهید می‌بایست این کد رشته محل‌ها را در انتخاب‌های اولیه فرم قرار دهید.

اگر کد رشته محل فرهنگیان در اولویت‌های پایین باشد.

جدول ظرفیت رشته پزشکی در کنکور 1402 در استان آذربایجان غربی در زیر ارائه شده است.

اگر کد رشته محل فرهنگیان در اولویت‌های بالا باشد.

اگر کد رشته محل فرهنگیان را در اولویت‌های بالاتری گذاشته‌اید و به هر دلیلی از تصمیم خود منصرف شدید نگران نباشید زیرا می‌توانید در صورت دعوت‌شدن به مصاحبه، در مصاحبه دانشگاه شرکت نکنید، بنابراین شما از لیست قبولی‌های نهایی خط می‌خورید و سیستم انتخاب‌های بعدی شما را بررسی می‌کنند تا در یک کد رشته محل دیگر پذیرش شوید.

در صورتی که داوطلب بعد از اعلام نتایج دانشگاه فرهنگیان، در این دانشگاه پذیرش نشد، می تواند از طریق تکمیل ظرفیت پذیرش خود را انجام دهد. البته در صورتی که دانشگاه فرهنگیان اعلام تکمیل ظرفیت کند.

نحوه بررسی انتخاب رشته داوطلبین توسط نرم‌افزار سازمان سنجش

سازمان سنجش برای بررسی اولویت‌های داوطلبین در کنکور سراسری یک روش ارزیابی دارد که در زیر به آن پرداخته‌ایم:

 1. 1. داوطلبین در فرم اینترنتی انتخاب رشته مجاز به ثبت 150 کد رشته محل هستند. این کد رشته‌ها شامل دانشگاه‌های مختلف اعم از دوره‌های روزانه، شبانه، پیام‌نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، مجازی، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی است.
 2. 2. سازمان سنجش نمرات کنکور داوطلبین را از بالابه‌پایین مرتب می‌کند و سپس براساس تعداد ظرفیت پذیرش رشته در دانشگاه‌ها از بالابه‌پایین تعداد معینی از داوطلبین را پذیرش می‌کند.  برای کد رشته محل‌های فرهنگیان، با توجه به ظرفیت پذیرش هر رشته در دانشگاه‌ها، از بالابه‌پایین تعداد معینی از داوطلبان را به مصاحبه دعوت می‌کند.
 3. 3. داوطلبانی که دانشگاه فرهنگیان را جزو اولویت‌های اول شان قرار داده باشند، به مصاحبه دعوت می‌شوند.
 4. 4. تا این مرحله، سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به نمرات کنکور و ظرفیت پذیرش هر رشته، اولویت‌بندی و دعوت داوطلبان را انجام می‌دهد. سپس داوطلبان دعوت شده می‌توانند به مصاحبه بروند و مراحل بعدی انتخاب رشته و ثبت‌نام را انجام دهند.

چنانچه هدف شما قبولی در دانشگاه فرهنگیان است بهتر است کد رشته محل‌های مربوط به این دانشگاه را در انتخاب‌های اول خود قرار دهید تا شرایط شما برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان بررسی شود؛ اما اگر هدف شما قبولی در رشته‌ای به‌غیراز دانشگاه فرهنگیان است، کد رشته محل‌های مربوط به آن رشته را در اولویت بالاتر قرار دهید.

شرایط عمومی و اختصاصی برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان

شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان که برای انتخاب رشته کد رشته محل‌های آن ضروری است در ادامه ذکر شده است:

شرایط عمومی دانشگاه فرهنگیان

شرایط عمومی دانشگاه فرهنگیان در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داشتن تابعیت جمهوری اسلامی
 2. 2. اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی
 3. 3. التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی
 4. 4. داشتن سلامت کامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظایف محوله
 5. 5. عدم داشتن سابقه محکومیت جزائی یا کیفری مؤثر
 6. 6. عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل یا هر نوع مواد اعتیادآور
 7. 7. داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی برای متقاضیان نظام آموزشی قدیم و دیپلم متوسطه دوم برای نظام آموزشی جدید

شرایط اختصاصی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

شرایط اختصاصی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در زیر ارائه شده است:

 1. 1. مجزا شدن به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان نیازمند کسب تراز 6500 و بالاتر است.
 2. 2. داوطلب نباید هیچ‌گونه رابطه استخدامی یا تعهد خدمت به نهادهای دولتی یا غیردولتی از آغاز تا پایان تحصیلی در دانشگاه داشته باشد.
 3. 3. حداقل معدل کل برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان در دوره متوسطه دوم برای سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم 14 است. این بدین معنا است که برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان میانگین نمرات شما در این سه پایه می‌بایست حداقل 14 باشد.
 4. 4. حداکثر شن مجاز برای داوطلب 24 سال است و افرادی که متولد 1378/7/1 به بعد هستند، می‌توانند برای تحصیل در رشته‌های موردنیاز آموزش‌وپرورش در دانشگاه فرهنگیان ثبت‌نام کنند.
 5. 5. انجام خدمت سربازی یا دارا بودن برگه معافیت تحصیلی
 6. 6. شرایط بومی بودن داوطلب در هنگام انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان اهمیت بسزایی دارد.
 7. 7. شرایط سلامت جسمانی و روانی (سلامت گفتاری، بینایی، شنوایی، قد و وزن، عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج، شرایط سلامت روان)

تاریخ تولد داوطلب باید با تاریخ تولد ذکر شده در شناسنامه‌اش مطابقت داشته باشد. هر تغییری در مدارک هویتی، به‌ویژه تاریخ تولد، پس از ثبت‌نام در آزمون ورودی، معتبر نخواهد بود و ممکن است منجر به لغو قبولی شما در آزمون شود.

پرسش و پاسخ

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری و در فرم اینترنتی سازمان سنجش انجام می‌شود.

در هنگام انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باید به دانشگاه محل تحصیل و محل خدمت توجه کرد.

نحوه پذیرش دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی پذیری است و داوطلب فقط در رشته محل‌هایی که در بوم وی مشخص شده است می‌تواند انتخاب رشته کند.

اگر داوطلبی رشته‌های دیگری غیر از دانشگاه فرهنگیان را در اولویت‌های اول انتخاب رشته خود قرار داده باشد و دانشگاه فرهنگیان را در انتخاب‌های آخر خود قرار داده باشد. اگر ظرفیت این دانشگاه‌ها خالی باشد؛ داوطلب موردنظر در همان رشته‌های انتخابی اولیه خود پذیرش می‌شود و سازمان سنجش، دانشگاه‌های فرهنگیان را که در اولویت‌های آخر داوطلب بوده است، مورد بررسی قرار نمی‌دهد.

داوطلبانی که نخبه هستند یا مهارت‌های ویژه‌ای دارند یا از برندگان المپیادها (علمی، فرهنگی، هنری و غیره) هستند و شرایط آموزشی معادل کد رشته انتخابی را داشته باشند، در اولویت پذیرش به‌عنوان معلم قرار می‌گیرند.

داوطلبان می‌بایست در درج رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲ دقت کافی را به کار گرفته و اولویت‌بندی انتخاب‌های خود را بر اساس علاقه انجام دهند. چرا که دعوت به مصاحبه این کد رشته محل‌ها علاوه بر ظرفیت پذیرش و حدنصاب لازم به نحوه اولویت‌بندی انتخاب‌های داوطلب نیز بستگی دارد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x