جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403
هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403
فهرست مطالب

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403 براساس بخشنامه جدید اعلام شده است. با قطعی شدن تأثیر معدل داوطلبین در آزمون کنکور سراسری 1403 آن دسته از داوطلبینی که سوابق تحصیلی خوبی ندارند، می‌توانند برای ترمیم معدل اقدام کنند.  با ترمیم معدل می‌توان شانس خود را برای کسب رتبه‌های برتر افزایش داد، زیرا سوابق تحصیلی سهم 50 درصدی در نمره نهایی کنکور دارد. در این نوشتار به ارائه توضیحات تکمیلی در مورد مراحل و هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403 پرداخته‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403

میزان هزینه ترمیم معدل کنکور 1403 برای هر درس

داوطلبین باید در زمان ثبت‌نام ترمیم معدل، هزینه‌ای را به آموزش و پرورش پرداخت کنند، این مبلغ براساس تعداد دروس، تعداد واحدهای درسی و همچنین نوع دروس متغیر است. برای هر درس نیاز است که هزینه مشخصی پرداخت شود که این مقدار توسط اداره کل آموزش و پرورش هر استان مشخص می‌شود. برای دروسی که تعداد واحد بیشتری دارند، هزینه بیشتری نیز باید پرداخت شود.

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403

شرکت کردن در آزمون ترمیم معدل و یا ایجاد سابقه مستلزم پرداخت هزینه است و بدون ارائه رسید یا فیش واریزی اجازه ثبت‌نام به افراد داده نخواهد شد. مبلغ هزینه‌های آزمون ترمیم معدل در اطلاعیه‌های ثبت نامی اعلام خواهد شد.

به صورت کلی هزینه ترمیم معدل دو هزینه ثابت و متغیر دارد. هزینه ثابت برای همه شرکت‌کنندگان یک مبلغ معین است. هزینه متغیر به تعداد دروس انتخاب شده و تعداد واحدهای درسی بستگی دارد، که این مبلغ در هر استان متفاوت است. به طور معمول هزینه برگزاری امتحانات ترمیم معدل از 20 تا 100 هزار تومان متغیر است. این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های سال گذشته بوده است. احتمالاً بین 20 تا 30 درصد به هزینه ترمیم معدل اضافه شود.

هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403 در شهرها و مدارس مختلف متفاوت است. داوطلبین باید با توجه به استان و شهر خود هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403 را پرداخت کنند.

آزمون ترمیم معدل کنکور 1403

با توجه به اینکه تأثیر قطعی معدل یا سوابق تحصیلی در کنکور 50 درصد است، ازاین‌رو معدل امتحانات نهایی سال دوازدهم در نمره نهایی کنکور و رتبه داوطلب تأثیرگذار خواهد بود. 

 اعمال سوابق تحصیلی و معدل در کنکور برای تمامی پنج گروه آزمایشی از جمله رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان است.  برای آن دسته از داوطلبینی که معدل بالایی ندارند، تأثیر سوابق تحصیلی در نمره نهایی کنکور چندان خوشایند نیست. وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از داوطلبین شرایطی را فراهم کرده است تا با شرکت مجدد در امتحانات نهایی پایه دوازدهم بتوانند معدل خود را افزایش دهند.

مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی

براساس آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور 1403 مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی در زیر لیست شده‌اند:

 • 1. فارغ‌التحصیلان دوره متوسط شاخه نظری نظام‌های آموزشی قبل از سال 1384
 • 2. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان نظام‌های آموزشی شاخه‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای
 • 3. فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه‌های معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی
 • 4. طلاب حوزه‌های علمیه
 • 5. دارندگان گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسط و فارغ‌التحصیلان دوره پیش‌دانشگاهی فاقد کل یا بخشی از سابقه تحصیلی
 • 6. دانش‌آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود
 • 7. سایر فارغ‌التحصیلان شاخه نظری دارای سوابق تحصیلی ناقص

دوره متوسطه شامل: نظام‌های آموزشی دوره شش‌ساله متوسطه، دوره چهار‌ساله متوسطه، دوره سه‌ساله نیمسالی واحدی/سالی واحدی، دوره پیش‌دانشگاهی نیم‌سالی واحدی/ سالی واحدی و دوره دوم متوسطه نظام 3-3-3-3 است.

مشمولان ترمیم معدل

آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور 1403 مشمولان ترمیم معدل در زیر لیست شده اند:

 • 1. مشمولان پاراگراف بالا که مشمول ایجاد سابقه تحصیلی هستند.
 • 2. فارغ‌التحصیلان دوره پیش‌دانشگاهی دارای سابقه تحصیلی (4 عنوان درس نهایی)
 • 3. فارغ‌التحصیلان دوره متوسط شاخه نظری شیوه سالی واحدی و ترمی‌واحدی دارای مدرک پیش‌دانشگاهی از سال 1384 به بعد
 • 4. فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی 3-3-6 برای ترمیم

فارغ‌التحصیلان متقاضی ایجاد سابقه یا ترمیم نمره علاوه بر منطقه/ناحیه/شهرستان محل اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی خود می‌توانند در سایر مناطق نیز اقدام به ثبت‌نام و شرکت در امتحانات دروس مربوطه نمایند.

زمان ثبت‌نام آزمون ترمیم معدل کنکور 1403

در سال‌های گذشته حدود دوماه قبل از امتحانات امکان ثبت‌نام برای آزمون ترمیم معدل وجود داشت. زمان دقیق برای ثبت‌نام آزمون ترمیم معدل کنکور 1403 توسط سازمان سنجش اطلاع رسانی خواهد شد. در سال‌های گذشته امکان شرکت در آزمون ترمیم معدل در سه نوبت دی، خرداد و شهریور ماه وجود داشت. اما براساس اطلاعیه منشتر شده برای کنکور 1403 تنها یک بار امکان ایجاد سابقه تحصیلی  ترمیم نمره در خرداد ماه امکان پذیر است.

مدارک لازم برای ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم معدل

مدارک هویتی و مدارک تحصیلی برای ثبت نام در ایجاد سابقه تحصیلی یا ترمیم معدل نیاز است. مدارکی که برای ایجاد یا ترمیم معدل لازم است در قسمت زیر لیست شده است:

الف: دانش آموزان مدارس روزانه و مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد

 1. 1. تکمیل نمون برگ های انتخاب درس شماره های 1-3-5-7 (نمون برگ ترمیم معدل متناسب با رشته تحصیلی از سایت آموزش پرورش قابل دانلود است.)
 2. 2. فیش واریزی هزینه

ب: فارغ التحصیلان (دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه) نظام های آموزشی:

 1. 1. کپی صفحه اول شناسنامه به همراه اصل مدرک، کارت ملی هوشمند یا رسید تعویض
 2. 2. یک یا دو قطعه عکس
 3. 3. یک عدد پوشه
 4. 4. تصویر کارنامه فارغ التحصیلی یا گواهی موقت قبولی پایان تحصیلات دوره که با اصل آن مطابقت داده شده است.
 5. 5. تکمیل نمونه برگ های انتخاب درس شماره 2-4-6-8 (نمون برگ ترمیم معدل متناسب با رشته تحصیلی از سایت آموزش پرورش قابل دانلود است.)
 6. 6. تصویر صفحه اول شناسنامه عکسدار و کارت ملی به همراه اصل آنها جهت مطابقت آن و در صورت وجود تغییرات و اصلاحات در شناسنامه، ارائه تصویر صفحه توضیحات ضرورت دارد.
 7. 7. ثبت درخواست تأییدیه تحصیلی در سامانه  medu.ir توسط متقاضی  (تاییده تحصیلی از طریق سایت emt.medu.ir قابل دریافت است)
هزینه ترمیم معدل برای کنکور 1403

نکات مهم در موراد مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و انتخاب درس

نکات مهم در موراد مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و انتخاب درس در زیر ارائه شده است:

 • 1. رسید واریز هزینه به شماره حساب مجاز دولتی ( سازمان آموزش و پرورش به عنوان مجری برگزاری این آزمون مبلغی را تحت عنوان هزینه ثبت نام از داوطلبین دریافت می کند. رسید هزینه آزمون در هنگام ثبت نام دانش آموزان و داوطلبین لازم است.)
 • 2. مدارک تحصیلی مربوط به حوزه و معرفی نامه از مراجع ذیصلاح (مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان): ارائه این مدرک برای طلاب حوزه های علمیه اجباری است.
 • 3. داوطلبین باید مدرک دیپلم خود را به همراه ریز نمرات هر درس داشته باشند. معدل کتبی دیپلم و ریزنمرات آن به دو صورت قابل دریافت است. یا به صورت مراجعه حضوری به مدرسه فارغ التحصیلی یا به صورت اینترنتی و با مراجعه به سایت پادا می توانند نمرات کتبی مدرک دیپلم و ریز نمرات را دریافت کنند. داوطلبین باید تمامی مدارک لازم را به همراه داشته باشند تا مجاز به ثبت نام آزمون ترمیم معدل شوند.

در هر حال حاضر هر دانش آموز و فرد دیپلمه می تواند یک مرتبه نمراتش را ترمیم کند. داوطلب به انتخاب خود یا یک درس یا مجموعه ای از دروس را برای ترمیم نمره انتخاب می کند.

محاسبه تأثیر معدل در کنکور 1403 برای نظام‌های آموزشی مختلف

نظام جدید یا نظام 3-3-6 به نظام آموزشی گفته می‌شود که در حال حاضر در کشور در حال اجرا است. میزان تأثیر گذاری معدل در کنکور 1403 برای داوطلبین نظام جدید در تمامی گروه‌های آزمایشی (ریاضی، تجربیف انسانی، هنر و زبان) به صورت 50 درصد از نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم محاسبه شود.

نظام آموزشی قدیم که به آن نظام سالی/واحدی یا نظام ترمی/ واحدی می‌گویند، نظامی بوده است که در سال‌های گذشته در مدارس اجرا می‌شده است. میزان تأثیر معدل برای داوطلبین نظام قدیم نیز 50 درصد، اما از نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی است.

با توجه به اینکه آزمون ترمیم معدل تنها یکبار در سال در خردادماه برگزار می‌شود، در نتیجه دانش‌آموزان باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا بهترین نمرات را در امتحانات نهایی کسب کنند.

پس از انتشار نتایج آزمون ترمیم معدل، نمره بهتر داوطلب جهت لحاظ‌شدن در کنکور در نظر گرفته می‌شود.

پرسش و پاسخ

برای آن دسته از داوطلبینی که قصد شرکت در گروه‌های آزمایشی غیرمرتبط با مدرک دیپلم خود را دارند نیز تأثیر معدل اعمال می‌شود.

داوطلبین نظام قدیم باید براساس منابع نظام جدید خود را برای آزمون ترمیم معدل آماده کنند.

درصورتی‌که شرکت‌کنندگان در آزمون ترمیم معدل نمره کمتری نسبت به نمره قبلی خود کسب کنند، نمره بهتری برای اعمال در نتایج نهایی کنکور لحاظ می‌شود.

اگر یک درس را ترمیم معدل کنید، فرصت مابقی دروس هم برای ترمیم وجود دارد، برای هر درس جهت ترمیم معدل در کنکور 1403 فقط یک بار امکان ثبت نام است.

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 به صورت 50 درصد قطعی است.

قیمت ترمیم معدل هر درس در تمامی شهرها کشور دارای تعرفه ثابتی نیست. آموزش و پرورش هر استان مبلغی را برای داوطلبین هر استان در نظر می‌گیرد.

بله هر داوطلب برای هر درسی که بخواهد برای آن امتحان بدهد، باید هزینه‌ای پرداخت کند.

هزینه ثبت‌نام ترمیم معدل به استان موردنظر بستگی دارد، زیرا آموزش و پرورش هر استان یک تعرفه مشخصی را برای هزینه ترمیم معدل از داوطلبین تعیین می‌کنند.

هزینه ثبت‌نام ترمیم معدل در شهرهای مختلف براساس تعرفه اعلام شده از سوی آموزش و پرورش آن استان تعیین می‌شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرزاد
مهرزاد
5 ماه قبل

سلام من پشت کنکوری هستم ولی سه تا درس دارم خرداد سال پیش افتادم شهریور و دی هم شرکت نکردم و یک معافیت تحصیلی ی ساله گرفتم تا سرباز نشم الان برای خردات میخوام ترمیم معدل کنم اونایی ک قبول شدم اونایی ک نشدم هم اون موقع آزمون بدم ک خردا همه رو بدم برای کنکور هم بشه تاثیر داد

رضا محمدیان
مدیر
4 ماه قبل
پاسخ به  مهرزاد

سلام امیدواریم در امتحانات نهایی خرداد نمرات خوبی کسب کنید.

غزل
4 ماه قبل
پاسخ به  مهرزاد

میشه شمارتونو بزارید یه سوال دارم ازتون

مهدی میراخوری
مهدی میراخوری
4 ماه قبل

سلام من از سال پیش یه واحد افتاده داشتم که امسال پاس کردم میتونم امسال ترمیم کنم

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x