جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

همه داوطلبین کنکور 1403 باید دارای سوابق تحصیلی باشند.

همه داوطلبین کنکور 1403 باید دارای سوابق تحصیلی باشند.
همه داوطلبین کنکور 1403 باید دارای سوابق تحصیلی باشند.
فهرست مطالب

تمامی داوطلبین برای کنکور سراسری 1403 باید دارای سوابق تحصیلی باشند، در غیر این صورت دچار ضرر می‌شوند. با توجه به تأثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در نمره کل کنکور، داوطلبین باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند. برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل‌جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست. در این نوشتار به ارائه توضیحات تکمیلی در مورد سوابق تحصیلی کنکور 1403 پرداخته‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

همه داوطلبین کنکور 1403 باید دارای سوابق تحصیلی باشند.

مهم‌ترین اقدام برای ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403

به‌تمامی داوطلبان توصیه می‌شود که فرم پیش‌نویس در انتهای دفترچه را تکمیل کنند و پس از آن اطلاعات خود را در سامانه یا کارپوشه خود در سنجش تکمیل کنند. تقریباً تعداد زیادی از داوطلبان از سال گذشته کارپوشه اختصاصی خود را دارند و داوطلبان جدید هم می‌توانند کارپوشه خود را به‌راحتی ایجاد کنند. کسانی که در آزمون‌های دی‌ماه و تیرماه کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کرده بودند، اکنون می‌توانند با شماره کارپوشه و رمزی که در اختیار دارند وارد شوند و نمرات خود را مشاهده کنند. همچنین تأییدیه‌های موردنظر برای این گروه در کارپوشه موجود است و نیازی به درج مجدد نیست.

همه داوطلبین کنکور 1403 باید دارای سوابق تحصیلی باشند.

داوطلبین فاقد سابقه تحصیلی در کنکور 1403

همه متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی موردنظر خود را ندارند اعم از:

 • 1. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های
 • 2. آموزش‌وپرورش
 • 3. طلاب حوزه‌های علمیه، متقاضیانی که نمره خود را قبل از خرداد سال 1384 اخذ کرده‌اند.
 • 4. فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی

 باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی از طریق شرکت در امتحانات نهایی نظام 3-3-6 که وزارت آموزش‌وپرورش برگزار می‌کند اقدام کنند. در غیر این صورت، برای هر درس که سابقه تحصیلی وجود نداشته باشد و متقاضی اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ می‌شود. این نمره پس از تبدیل به نمره تراز در نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه خواهد شد.

برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل‌جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست و عدم شرکت در امتحان نهایی، فارغ از علت آن همچون غیبت موجه، به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

ایجاد سابقه تحصیلی و یا ترمیم نمره در کنکور 1403

متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و یا ترمیم نمره می‌توانند بر اساس ضوابط مربوطه و با درنظرگرفتن دیپلم و گروه آزمایشی مدنظر خود در امتحانات نهایی که وزارت آموزش‌وپرورش برگزار می‌کند، شرکت نمایند. دراین‌خصوص توجه به موارد زیر ضروری است:

 • 1. متقاضیانی که قبل از 8/5/1402 از فرصت ترمیم استفاده نموده اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم نمایند. لذا امکان ترمیم نمرات امتحانات نهایی برای افراد واجد شرایطی که پیش‌تر نسبت به ترمیم نمره اقدام نمودهاند، در نوبت امتحانی خرداد  1403فراهم است.
 • 2. از نوبت امتحانات خرداد سال 1402و پس از آن، سابقه تحصیلی صرفاً شامل نتایج آزمون‌های نوبت خرداد است. به عبارت دیگر، از این نوبت امتحانات به بعد، نمرات کسب شده در نوبت‌های شهریور و دی ماه به عنوان سابقه تحصیلی لحاظ نخواهند شد.
 •  

 متقاضیان ترمیم نمره، امکان ترمیم هر نمره‌ای را فقط در خردادماه هر سال دارند.

میزان تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور 1403

میزان تأثیر سابقه تحصیلی برای گروه‌های اصلی (تجربی، ریاضی و انسانی)  و گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی در زیر ارائه شده است:

 • 1. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام 3-3-6 در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی آزمون سراسری 1403 به میزان 50 درصد با تأثیر قطعی است.
 • میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال 1403، 37.5 درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی 5 درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی  50درصد) است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور)  50 درصد است.
 • 2. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام 3-3-6 در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری 1403 به میزان 28 درصد با تأثیر قطعی و همچنین میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی در این گروه‌ها، 21 درصد با تأثیر قطعی است.
 • 3. میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی 7 درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی 28درصد)  است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور)  72درصد است.

نحوه محاسبه تراز دروس سوابق تحصیلی 1403

تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.

در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی، نمره تراز ملاک عمل است؛ لذا، نمرات خام آزمون (نمرات در بازه صفر تا بیست) ابتدا به نمرات تراز تبدیل و سپس با درنظرگرفتن ضرایب مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو به صورت نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه می‌شوند. در خصوص نمرات تراز و نمره کل سابقه تحصیلی توجه به موارد زیر حائز اهمیت است:

 1. 1. در هر سال، برای هر داوطلب پنج نمره کل به تفکیک پنج گروه آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، تجربی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی و هنر) محاسبه و از بین آنها، نمره کل مربوط به گروه یا گروه‌های آزمایشی انتخابی داوطلب ملاک عمل قرار می‌گیرد.
 2. 2. نمره کل سابقه تحصیلی یک‌مرتبه در هر سال اعلام و صرفاً برای پذیرش در همان سال معتبر است و برای سال‌های بعد با توجه به ضرایب آن سال محاسبه خواهد شد.
 3. 3. تراز هریک از دروس سوابق تحصیلی، به‌صورت مجزا در هر درس، نوع دیپلم و سال محاسبه می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، تراز یک نمره معین، می‌تواند در دروس و سال‌های مختلف متفاوت باشد. در ضمن، سال مدنظر در محاسبه نمره تراز، سال اخذ امتحان نهایی است و به سال فارغ‌التحصیلی و یا مولفه‌های دیگر ارتباطی ندارد.
 4. 4. برای داوطلبانی که در آزمون ترمیم نمره دروس سوابق تحصیلی شرکت می‌کنند (در یک درس، دارای چند نمره هستند)، بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود.
 5. 5. برای داوطلبانی که دارای بیش از یک دیپلم هستند، نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس بیشترین نمره تراز دروس مؤثر و معتبر محاسبه می‌شود.
 6. 6. معدل مدرک دیپلم (معدل کتبی و معدل کل) داوطلبانی که در آزمون‌های ترمیم نمره یا ایجاد سابقه شرکت می‌کنند، تغییر نمی‌کند و این نمرات (ترمیم، ایجاد) صرفاً در نمره کل سابقه تحصیلی که برای پذیرش در رشته محل‌های با آزمون کاربرد دارد، لحاظ می‌شوند.
 7. 7. برای محاسبه نمرات تراز نیاز به دردست‌داشتن تمامی نمرات شرکت‌کننده در آزمون است؛ لذا، امکان انجام این محاسبات بدون در اختیار داشتن نمرات خام کل شرکت‌کنندگان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

نمرات هر یک از دروس سوابق تحصیلی توسط وزارت آموزش‌وپرورش اطلاع‌رسانی می‌شود و در کارنامه متقاضیان که سازمان سنجش آموزش کشور صادر می‌کند، نمره کل سابقه تحصیلی مربوط به گروه آزمایشی متقاضی درج می‌شود.

لحاظ‌کردن بیشتر نمره کل آزمون اختصاصی در رتبه در کنکور 1403

بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی مربوط به دو یا چند نوبت آزمون اختصاصی هر سال در کارنامه متقاضیان که در مردادماه برای انتخاب رشته همان سال در اختیار آنان قرار می‌گیرد، اطلاع‌رسانی می‌شود. در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی (نوبت‌های اول و دوم سال  1403 و نوبت‌های اول و دوم سال  1402 در صورتی که متقاضی در جلسه آزمون آنها حاضر بوده است).

 • 1. بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی بین حداکثر 4 نمره کل آزمون اختصاصی، با سهم  50درصد در گروه‌های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی  انتخاب می‌شود.
 • 2. بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی بین حداکثر 4 نمره کل آزمون اختصاصی با سهم  72درصد در گروه‌های هنر و زبان در نمرهکل نهایی لحاظ و در کارنامه ملاک انتخاب رشته اطلاعرسانی می‌شود.

کسانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شرکت خواهند کرد درصورتی‌که قبلاً در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ هم شرکت کرده‌اند در مجموع ۴ نمره خواهند داشت که می‌توانند انتخاب کنند که کدام یک از این نمره‌ها با نمره سوابق تحصیلی تجمیع شود.

پرسش و پاسخ

از آزمون سراسری سال  1403 و بعد از آن، همه متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند باید برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند در غیر این صورت نمره سابقه تحصیلی برای آنان صفر احلظ می‌شود.

برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل‌جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.  تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.  شایان‌ذکر است، عدم شرکت در امتحان نهایی، فارغ از علت آن همچون غیبت موجه، به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

متقاضیانی که قبل از 8/5/1402 از  فرصت ترمیم استفاده نموده اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم نمایند. لذا امکان ترمیم نمرات امتحانات نهایی برای افراد واجد شرایطی که پیش‌تر نسبت به ترمیم نمره اقدام نمودهاند، در نوبت امتحانی خرداد  1403فراهم است.

دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش‌وپرورش، طلاب حوزه‌های علمیه، متقاضیانی که نمره خود را قبل از خرداد سال 1384 اخذ کرده‌اند، فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی از طریق شرکت در امتحانات نهایی (نظام 3-3-6) که وزارت آموزش‌وپرورش برگزار می‌کند اقدام کنند.

داوطلبانی که متقاضی گزینش با نمرات اختصاصی آزمون سراسری سال 1402  هستند لازم است جهت انتخاب رشته و گزینش در آزمون سراسری سال 1403 حداقل در یک نوبت از آزمون‌های سراسری سال 1403 ثبت‌نام نمایند. این دسته از داوطلبان نیازی به شرکت در جلسه آزمون و پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون را ندارند.

از نوبت امتحانات خرداد سال  1402 و پس از آن، سابقه تحصیلی صرفاً شامل نتایج آزمون‌های نوبت خرداد است.

متقاضیان ترمیم نمره، امکان ترمیم هر نمره‌ای را فقط در خردادماه هر سال دارند.

برای داوطلبانی که دارای بیش از یک دیپلم هستند، نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس بیشترین نمره تراز دروس مؤثر و معتبر محاسبه می‌شود.

معدل مدرک دیپلم (معدل کتبی و معدل کل) داوطلبانی که در آزمون‌های ترمیم نمره یا ایجاد سابقه شرکت می‌کنند، تغییر نمی‌کند و این نمرات (ترمیم، ایجاد) صرفاً در نمره کل سابقه تحصیلی که برای پذیرش در رشته محل‌های با آزمون کاربرد دارد، لحاظ می‌شوند.

متقاضی اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (0) لحاظ می‌شود. این نمره پس از تبدیل به نمره تراز در نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه خواهد شد.

نمره کل سابقه تحصیلی یک‌مرتبه در هر سال اعلام و صرفاً برای پذیرش در همان سال معتبر است و برای سال‌های بعد با توجه به ضرایب آن سال محاسبه خواهد شد.

برای محاسبه نمرات تراز نیاز به دردست‌داشتن تمامی نمرات شرکت‌کننده در آزمون است؛ لذا، امکان انجام این محاسبات بدون در اختیار داشتن نمرات خام کل شرکت‌کنندگان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x