جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد

همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد
همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد
فهرست مطالب

سهمیه پذیرش آزاد در هر یک از کنکورهای سراسری، ارشد و دکتری اعمال می شود. سهمیه هایی مانند سهمیه 5 درصد، سهمیه 25 درصد، سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه بهیاری و …. برای گروه های دارای شرایط خاصی اعمال می شود. داوطلبینی که جزء هیچ از گروه های واجد شرایط سهمیه نباشند، سهمیه پذیرش آزاد محسوب می شوند. در این نوشتار به توضیحات کاملی پیرامون سهمیه پذیرش آزاد پرداخته ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد

کنکور سراسری 1402 برای ورود به رشته های با آزمون دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، دوره های نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برگزار می شود. دانشگاه آزاد در سال 1402 آزمون جداگانه ای ندارد و علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه هم باید در این آزمون ثبت نام نمایند.

سهمیه پذیرش آزاد چیست؟

سهمیه ها به معنای امتیازاتی هستند که سازمان سنجش برای داوطلبین کنکور سراسری در نظر می گیرد. براساس سهمیه ها رتبه داوطلب دستخوش تغییراتی می شود و بدین منظور رتبه داوطلب بهبود یافته و نتایج بهتری کسب می شود.

در کارنامه کنکور سراسری انواع سهمیه وجود دارد که در صورتی که داوطلبی دارای یکی از این سهمیه باشد روی رتبه وی تاثیر می گذارد.

همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد

انواع سهمیه های کنکور سراسری

در کشور ما در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی اعمال می شود. برخی از این سهمیه ها عبارتند از:

سهمیه ایثارگران 5 درصد:

سهمیه ایثارگران 5 درصد مختص جانبازان زیر 25 درصد و خانواده آنان است. جانبازان و اعضای درجه یک خانواده آنان می توانند متناسب با میزان جانبازی از سهمیه ایثارگران بهره مند شوند.

سهمیه ایثارگران 25 درصد

این سهمیه مختص همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و خانواده آن ها و جانبازان 25 بالای 25 درصد است. این سهمیه به این صورت محاسبه می شود که 25 درصد ظرفیت هر رشته محل به این از دسته از داوطلبین اختصاص می یابد. جانبازان و اعضای درجه یک خانواده آنان می توانند متناسب با میزان جانبازی از سهمیه ایثارگران بهره مند شوند.

سهمیه رزمندگان

رزمندگان ستاد نیروهای کل مسلح با داشتن حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه + داوطلبین حاضر در جبهه به عنوان سرباز یا کادری و جهادگران جهاد کشاورزی از این سهمیه برخوردار خواهند بود. افرادی که سابقه شرکت در جبهه به عنوان رزمنده را دارند متناسب با میزان خدمت، از سهمیه رزمندگان برای خود و یا اعضای درجه یک خانواده خود بهره مند می شوند

سهمیه خانواده شهدا

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید از این سهمیه برخوردار هستند.

سهمیه بهیاران

تمام بهیارانی که تمایل به شرکت در کنکور سراسری هستند، با دارا بودن شرایط ذکر شده در دفترچه کنکور سراسری و کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد می توانند از سهمیه بهیاری استفاده کنند. این سهمیه به مدت 5 سال و به میزان حداکثر 5 درصد از ظرفیت هر یک از رشته محل های پرستاری ارائه می شود. سهیمه بهیاری برای رشته پرستاری از سال 1400 تا سال 1404 شروع می شود. سهمیه بهیاری برای رشته های اتاق عمل و هوشبری از سال 1402 تا سال 1406 طول می کشد. این سهمیه به میزان حداکثر 5 درصد از ظرفیت هر یک از کدرشته محل های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری در تمامی دوره های روزانه، شهریه پرداز، دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی اعمال می شود. البته این سهمیه در رشته محل های مخصوص مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت و بورسیه کارشناسی پیوسته رشته های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری اعمال نمی شود. متقاضیان حق استفاده از سهمیه بهیاری در استان های دیگر را نداشته و در صورت عدم رعایت این ضابطه، پذیرش داوطلب لغو خواهد شد.

سهمیه مناطق

تمامی دانش آموزان کشور با توجه به مکان زندگی از سهمیه مناطق 1، 2 و یا 3 برخوردار هستند. داوطلبانی که از خارج کشور به ایران بازگشته و در کنکور شرکت نمایند، جزو سهمیه مناطق 3 خواهند بود.

لازم به ذکر است در صورتی که داوطلب دارای هیچ کدام از سهمیه های ذکر شده نباشد، جزء سهمیه های پذیرش آزاد محسوب شده و براساس سهمیه پذیرش آزاد سنجیده و گزینش می شود.

مشمولين استفاده از سهميه صرفاً يكبار در هر مقطع آزمون سراسري و تحصيلات تكميلي مي توانند در دوره روزانه دانشگاه هاي دولتي از سهميه استفاده نمايند. چنانچه پس از قبولي و ثبت نام در رشته محل مذكور از ادامه تحصيل انصراف دهند و يا ثبت نام ننمايند، مجدداً حق استفاده از سهميه را در آن مقطع تحصيلي ندارند.

همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد

ویژگی های سهمیه آزاد

برخی از ویژگی های سهمیه آزاد در زیر ارائه شده است:

سازمان سنجش به عنوان مجری برگزار کننده تمامی آزمون های وزارت علوم از جمله کنکور ، شرایط لازم جهت استفاده از هر سهمیه را از طریق دفترچه ثبت نام کنکور به متقاضیان اطلاع رسانی می کند.

همه داوطلبان در کنکور سراسری بر اساس محل تحصيل خود، جزء سهميه مناطق (مناطق سه گانه كشوري) محسوب مي شوند، مگر اينكه شرايط استفاده از سهميه هاي ديگر را نيز داشته باشند.

همه چیز در مورد سهمیه پذیرش آزاد

پرسش و پاسخ

سهمیه کنکور سراسری 1402 شامل سهمیه مناطق (منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه)، 25 درصدی ایثارگران، 5 درصدی ایثارگران، خانواده شهدا، رزمندگان و بهیاران است.

اعمال سهمیه های کنکور سراسری 1402 مطابق سال های گذشته است و تا به امروز تغییراتی در آن اعمال نشده است.

در صورتی که داوطلب هیچ یک از سهمیه ایثارگران 5 درصد، سهمیه ایثارگران 25 درصد، سهمیه رزمندگان و … را نداشته باشد، سهمیه پذیرش آزاد محسوب می شود.

اولین و اصلی ترین سهمیه کنکور سراسری، سهمیه مناطق می باشد. تمامی داوطلبان کنکور سراسری مشمول این سهمیه هستند. کلیه نقاط کشور، براساس رفاه آموزشی و امکان استفاده از این امکانات به 3 منطقه یک، دو و سه تقسیم می گردد.

 کسب حداقل 70 درصد نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد می باشد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x