جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

هیدورکربن های حلقوی و سیکلوآلکان ها

هیدورکربن های حلقوی و سیکلوآلکان ها
فهرست مطالب

در این فیلم آموزشی، به مبحث هیدروکربن های حلقوی، سیکلوآلکان ها و نکات آن پرداخته شده است.

پخش ویدئو

هیدروکربن های حلقوی، سیکلوآلکان ها

یک دسته از هیدروکربن های حلقوی، سیکلوآلکان ها هستند. که فرمول کلی آن ها به صورت CnH2n  است. سیکلوآلکن ها، ایزومر آلکان ها می باشند. ساده ترین سیکلوآلکان دارای سه کربن است که به آن، سیکلوپروپان گفته خواهد شد. لازم به ذکر است، سیکلوآلکانی با بیش از شش اتم کربن را به صورت سنتزی به راحتی نمی توان به وجود آورد. بنابراین عموما سنگین ترین سیکلوآلکان که مورد نقد قرار می گیرد، سیکلوهگزان با فرمول کلی C6H12 است که دارای شش کربن در حلقه می باشد. سیکلوآلکان ها، برخلاف آلکن ها ترکیبات پایدار هستند زیرا خواص آلکان ها را دارند و اشباع می باشند. هر چقدر تعداد کربن در حلقه بیشتر می شود، پایداری آن ها نیز بیشتر می گردد. به این علت که در حلقه با افزایش تعداد کربن، زاویه بزرگتر شده، دافعه کمتر و در نتیجه پایداری بیشتر خواهد شد.

یک دسته از هیدروکربن های حلقوی سیکلوآلکان ها می باشد.

به منظور یادگیری بیشتر موضوع هیدروکربن های حلقوی، سیکلوآلکان ها و نکات آن می توانید ویدئو آموزشی را مشاهده کنید.

سوالات متداول

با افزایش تعداد کربن های حلقه در سیکلو آلکان ها، پایداری بیشتر خواهد شد. علت این موضوع این است که با افزایش تعداد کربن در حلقه، زاویه بزرگتر می شود، در نتیجه دافعه کمتر شده و به تبع آن پایداری بیشتر خواهد شد.

یک دسته از هیدروکربن های حلقوی، سیکلوآلکان ها هستند. که فرمول کلی آن ها به صورت CnH2n  است. سیکلوآلکن ها، ایزومر آلکان ها می باشند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x