جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

ورود به دانشگاه با درس افتاده

ورود به دانشگاه با درس افتاده
ورود به دانشگاه با درس افتاده
فهرست مطالب

برای ثبت نام در دانشگاه باید مدرک پایان تحصیلات دوره دوم متوسطه (دیپلم) خود را داشته باشید. زمانی که فرد در یک یا چند درس تجدید شده باشد، نمی تواند مدرک دیپلم بگیرد و در نتیجه برای ثبت نام در دانشگاه و ورود به مقطع بالاتر دچار مشکل می شود. در این نوشتار به این موضوع می پردازیم که آیا با داشتن درس تجدیدی در دوره دوم متوسطه می توان تحصیل در دانشگاه را آغاز کرد؟

با گزینه دو همراه باشید.

ورود به دانشگاه با درس افتاده

پذیرش در دانشگاه با دروس تجدیدی​

روش های پذیرش در دانشگاه های سراسری و آزاد در سال های اخیر تفاوت های زیادی نسبت به سال های گذشته داشته است. همانطور که می دانید در کنکور سال های اخیر پذیرش با سوابق تحصیلی و تاثیر معدل در کنکور، اعمال شده است. با وجود این تغییرات، دانش آموزان زیادی به دنبال معدل بالا هستند تا رتبه خود را بهبود دهند. در این میان برخی از دانش آموزان به دلایل مختلف مانند غیبت در آزمون یا عدم مطالعه کافی دروس، ممکن است در یک یا چند درس مردود شوند.

دانش آموزانی که در دوره دوم متوسطه در حال مشغول به تحصیل هستند، بعد از گذراندن دوره دوازدهم می توانند در کنکور شرکت کنند. یکی از شرایط برای شرکت در رشته های با کنکور و بدون کنکور، داشتن مدرک دیپلم است.

همان طور که بیان کردیم برخی از دانش آموزان ممکن است به دلایل مختلف نتوانند در امتحانات پایان ترم شرکت کرده یا نمره قبولی را در امتحانات نهایی کسب کنند و در نتیجه مدرک دیپلم خود را نمی توانند دریافت کنند. در این صورت داوطلبین باید ابتدا در امتحانات شرکت کرده و پس از قبولی در امتحانات، مدرک دیپلم خود را بگیرد تا بتواند در کنکور سراسری شرکت کنند.

ورود به دانشگاه با درس افتاده برای رشته های کنکور و بدون کنکور در دانشگاه های مختلف با درس افتادن و مردودی امکان پذیر نیست.

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه های آزاد و یا علمی کاربردی ممکن است برای داوطلبانی که در رشته محل هایی که در این واحدهای آموزشی پذیرش شده اند و در یک یا چند درس مردودی دارند، ظرفیت خالی را نگه دارند تا زمانی که دانشجو دروس افتاده را پاس کرده و مدرک دیپلم خود را اخذ کند. اما در دانشگاه های دولتی بدون داشتن گواهی دیپلم و یا درس افتاده نمی توان پذیرش شد.

ورود به دانشگاه با درس افتاده

اخذ مدرک دیپلم برای ثبت نام در کنکور

اخذ مدرک دیپلم به شرط قبولی در امتحانات پایان ترم است و همین طور حدنصاب نمره سالانه دروس باید کسب شود تا دانش اموزان بتوانند مدرک دیپلم خود را اخذ کنند. در صورت مردود شدن در یک یا چند درس، نمی توان مدرک دیپلم را دریافت کرد. در نتیجه با توجه به اینکه در فرم ثبت نام کنکور سراسری، باید مدرک دیپلم را به همراه داشت، نمی توان در دانشگاه های دولتی پذیرش شد.

هنگام ثبت نام در کنکور سراسری، متقاضیان باید مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، سوابق تحصیلی، مدارک مربوط به محل سکونت و مدارک تحصیلی را ارائه دهند. در زمان ثبت نام در دانشگاه های سراسری از داوطلبین مدرک دیپلم درخواست می شود. در صورتی که فرد یک یا چند درس را تجدید شده باشد و نتوانسته باشد نمرات قبولی در امتحانات پایان ترم سال دوازدهم را کسب کند، مدرک دیپلم را دریافت نخواهد کرد.

نحوه ورود به دانشگاه های سراسری با تجدید

دانشگاه های سراسری از طریق برگزاری کنکور یا بدون کنکور با احتساب سوابق تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. در هر دو روش لازمه پذیرش در دانشگاه های دولتی روزانه ارائه گواهی پایان دوره متوسطه یعنی مدرک دیپلم است.

نحوه ورود به دانشگاه های غیردولتی با تجدید

دانشگاه های شهریه پرداز مانند شبانه، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور نیز برای پذیرش دانشجویان نیاز به مدرک دیپلم دارند. داوطلبین در دانشگاه های شهریه پرداز با درس افتاده نمی توانند پذیرش شوند.

همان طور که بیان کردیم، شرایط ورود به دانشگاه با درس افتاده برای متقاضیان وجود ندارد و تنها در برخی از رشته های دانشگاه های آزاد و یا علمی کاربردی ممکن است ظرفیت خالی را برای دانش آموزان با درس افتاده نگه دارند. البته باید دانش آموز در امتحان دروس مردود شده شرکت کرده و پس از قبولی در آن، مدرک دیپلم را اخذ کند تا مجاز به تحصیل در دانشگاه های نامبرده شود.

در سایر موارد، دانشگاه ها امکان ورود با درس افتاده را به دانش آموزان نمی دهد و قبولی فرد به سال بعد موکول می شود. دانش آموز باید در امتحانات نهایی ثبت نام کرده تا نمره قبولی را کسب کرده و سپس مدرک دیپلم را اخذ کند تا بتواند در دانشگاه ثبت نام کند.

نحوه ورود به دانشگاه های آزاد با تجدید

قبولی در رشته های با کنکور دانشگاه آزا و همچنین رشته های بدون کنکور این دانشگاه مستلزم ارائه مدرک دیپلم است. به جز مواردی که برای دانشجویان، ظرفیت رزرو در نظر گرفته می شود تا بعد از قبولی در امتحان مجدد دروس تجدید شده به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازند. توجه داشته باشید که در اغلب مواقع پذیرش در دانشگاه آزاد بدون ارائه دیپلم امکان پذیر نیست. بنابراین دانش آموزان باید دروس پایه دوازدهم را با نمره قبولی پاس کرده و مدرک دیپلم را اخذ کنند تا در رشته های دانشگاه آزاد ثبت نام کنند. دانشجویان پس از اخذ مدرک دیپلم می توانند در نیسمال دوم تحصیل خود را در رشته محل رزرو شده آغاز کنند.

به دلیل تاثیر بالای نمرات و معدل دیپلم در رتبه نهایی کنکور، به دانش آموزان توصیه می شود در صورت مردودی در هر درس، ابتدا دروس مردودی را با نمره خوب پاس کنند تا معدل بالا رود.

ورود به دانشگاه با درس افتاده

نحوه تاییده ورود به دانشگاه آزاد با درس افتاده

همان طور که بیان شد، ورود به دانشگاه با درس افتاده امکان پذیر نیست و برای همه دانشگاه های دولتی و اکثر دانشگاه های غیردولتی باید مدرک دیپلم اخد شده باشد تا بتوان در کنکور ثبت نام و در دانشگاه تحصیل کرد. اما در موارد محدودی ممکن است برخی از دانشگاه ها برای دانشجویان تبصره هایی قائل شوند و امکان ادامه تحصیل را با درس افتاده بدهند. در این موارد نحوه تاییده ورود به دانشگاه آزاد با درس افتاده را در زیر بیان کرده ایم:

توجه داشته باشید که اگر اطلاعات و مدارک از سوی سازمان سنجش تایید نشود، امکان ثبت نام و ورود متقاضی به دانشگاه مورد نظر وجود نخواهد داشت.

اخذ مدرک دیپلم در شهریور و دی ماه برای ثبت نام کنکور

کسانی که در خرداد در امتحان نمره قبولی را نگرفته اند فرصتی برایشان فراهم شده است تا در شهریور ماه همان سال بتوانند نمره کم خود را جبران کنند و معدل خود را بالا ببرند و مردودی را از کارنامه خود حذف کنند. کسانی که در شهریور نیز قبول نشده اند، فرصتی دارند تا در دی ماه در همان سال، بار دیگر دروس تجدید شده را امتحان دهند و جبران کنند.

اگر در سال دوازدهم تحصیل می کنید و قصد دارید در دانشگاه دولتی تحصیل کنید و کنکور دهید، باید بدانید قبول شدن در دروس بسیار مهم است. امکان دارد درسی را در امتحان نهایی در خرداد تجدید شوید و نتوانید تبصره بزنید. باید مجدد آن را امتحان هید و در صورت قبول نشدن می توانید مجدد در شهریور ماه آزمون دهید و قبول شوید.

اگر کنکور داده باشید و انتخاب رشته را انجام داده و قبول نیز شده باشید، اما درس تجدیدی داشته باشید که در شهریور نیز قبول نشده اید، نمی توانید وارد دانشگاه شده و تحصیل کنید.

شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون مدرک پیش دانشگاهی

شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون مدرک پیش دانشگاهی از جمله مسائلی است که برخی از داوطلبین نسبت به آن سوال دارند. شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون مدرک پیش دانشگاهی برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ها فراهم شده است دانش آموزان با مدرک دیپلم می توانند در بعضی از رشته ها ثبت نام کنند. البته توجه داشته باشید که برای ثبت نام در رشته های پرطرفدار نیاز به مدرک پیش دانشگاهی است و بدون مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نمی توان در این رشته ها تحصیل کرد.

رتبه در سهمیه برای انتخاب رشته نسبت به رتبه کشوری کنکور سراسری در اولویت قرار می گیرد.

ورود به دانشگاه با درس افتاده

کلام آخر

به صورت کلی برای پذیرش در دانشگاه ها با دروس تجدید شده، دوحالت وجود دارد:

در صورتی که دانش آموزان موفق به قبولی در یک یا چند درس نشده اند، توصیه می شود که با برنامه ریزی تلاش کنند تا در امتحانات شهریور دروس تجدید شده را با نمره خوب پاس کنند. در این صورت نمره جدید جایگزین نمره قبلی در سوابق تحصیلی شده و معدل آن ها افزایش می یابد.  متقاضیان می توانند پس از کسب معدل بالاتر در کنکور شرکت کرده و در رشته و دانشگاه بهتری پذیرش شوند.

ورود به دانشگاه با درس افتاده

پرسش و پاسخ

دانش آموزان با دروس افتاده امکان ورود به دانشگاه را ندارند.

دانشگاه های دولتی امکان ثبت نام را با دروس افتاده به داوطلبین نمی دهند؛ زیرا شرط ورود به این دانشگاه دارا بودن مدرک دیپلم است.

دانشگاه های آزاد نیز مانند دانشگاه های دولتی و سایر دانشگاه های شهریه پرداز اجازه ثبت نام را با دروس افتاده نمی دهند. اما برای برخی از رشته محل ها امکان ثبت نام با دروس افتاده وجود دارد. در این صورت برای متقاضی، ظرفیت خالی رزرو می شود و وی باید بعد از پاس کردن دروس افتاده و اخذ مدرک دیپلم در نیسمال دوم تحصیل خود را آغاز کند.

دریافت تاییدیه ورود به دانشگاه با درس افتاده از سایت سازمان سنجش کشور به صورت اینترنتی انجام می شود.

امکان ثبت نام بدون مدرک پیش دانشگاهی، برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ها فراهم شده است.

برای ثبت نام در رشته های پرطرفدار نیاز به مدرک پیش دانشگاهی است و بدون مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نمی توان در این رشته ها تحصیل کرد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
21 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نرگس
نرگس
9 ماه قبل

ببخشید من کنکور هنر رتبه ۵۰۰ آوردم و با سهمیه ۵ درصد انتخاب رشته کردم ولی دوازدهم تجربی خواندم و در شهریور نیز دو درس را افتاده ام
الان اگر روزانه قبول شوم نمیتوانم ثبت نام کنم و سهمیه ام از بین میرود؟
چکار میتوانم بکنم؟؟

رضا محمدیان
مدیر
9 ماه قبل
پاسخ به  نرگس

سلام. با دانشگاه خود هماهنگ کنید. در برخی موارد می‌توانید ترم اول مرخصی گرفته و پس از قبولی دروس دوازدهم خود وارد دانشگاه شوید.

علی
علی
9 ماه قبل

سلام ، من رشته مهندسی معماری در دانشگاه سراسری قبول شده ام ولی دو تا درس رو تجدید شده ام چطور میتونم در دانشگاه ثبت نام کنم ؟ آیا امکان داره با شرکت در امتحانات دی بعد از نیمسال ۱ به دانشگاه بروم ؟

پگاه
پگاه
7 ماه قبل
پاسخ به  علی

سلام اگه دیپلم دی بگیری اره میتونی ثبت نام کنی من مهر امتحانمو دادم قبول شدم ولی دیپلمم دی میاد ترم اول دانشگاهو برام مرخصی رد کردن از بهمن شروع میکنم به تحصیل بخشنامه جدیدسنجش هست

بهنام
بهنام
7 ماه قبل
پاسخ به  پگاه

چجوری شما مهر امتحان دادین؟؟؟ به من گفتن که نمیشه امتحان بدم ،،،گفتن دی ماه فقط سایت برای تجدیدی ها باز میشه و میتونن امتحان بدن
من الان نمی‌دونم امتحان دی ماه مو بدم باز دانشگاه روزانه من منو پذیرش خواهد کرد یا نه

پویا
پویا
6 ماه قبل
پاسخ به  پگاه

شمامرخصی روچطوری گرفتی؟؟؟

مجتبی
مجتبی
9 ماه قبل

کسی شهریور امتحان بده چند درس پاس کنه قبول بشه طبق ریز نمرات سایت از مدرسه بگیره. معدل انتخاب رشته بزنه. الان دیپلم اومد کتبی رفت بالا کل اومد پایین ۱۸ صدم دانشگاه براش مغایرت میفرسته یا سنجش معدل رو دریافت کرده ویرایش زده؟

رضا محمدیان
مدیر
9 ماه قبل
پاسخ به  مجتبی

ملاک معدل و سوابق تحصیلی عملکرد شما در خردادماه است.

ساناز
ساناز
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر من امسال دانشگاه پیام نور قبول شدم و چندتا از درسهامو نتونستم پاس کنم اگر من دیماه امتحان بدم میتونم بهمن ماه به دانشگاه برم ؟

رضا محمدیان
مدیر
9 ماه قبل
پاسخ به  ساناز

با موافقت دانشگاه می‌تونید ترم یک مرخصی بگیرید و زمانی که دروستان را پاس کردید از ترم بهمن وارد دانشگاه شوید.

زهرا
زهرا
8 ماه قبل

سلام و خسته نباشید
من دانشگاه روزانه نیمسال اول قبول شدم دبیرستان بزرگسالان بودم مهارت هامو قبول شدم ولی مدرک مهارتهام از طرف سازمان فنی حرفه ای نیومده که ببرم مدرسه تحویل بدم تا دیپلمم صادر بشه، با اینکه یه بچه کوچیک دارم معدلم ۱۹/۵ هستش کلی زحمت کشیدم اما چون هنوز دیپلمم صادر نشده نتونستم دانشگاه ثبت کنم واقعا دارم ازشدت ناراحتی دارم اذیت میشم به مدرسه گفتم اما اونا گفتن حتی اگه مدارک سازمان فنی حرفه ای اماده بشه و ببرم احتمالا دیپلمم دی ماه صادر میشه دانشگاه هم گفته چون کنکورم قبولی نیمسال اوله و مدرک دیپلم ندارم کنکور امسالم سوخت میشه اولش به خاطر اینکه بهمن میرم دانشگاه و سه ماه وقتم هدر میره ناراحت بودم ولی الان متوجه شدم یکسال دیگه باز باید منتظر بمونم واقعا عذاب آوره خواهش میکنم راه حلی به من بدید من بتونم دانشگاه ثبت نام کنم نمیتونم یکسال دیگه صبر کنم من واقعا خیلی زحمت کشیدم هم کار کردم هم بچه داری هم مراقبت از مادرم و هم خانه داری و هم درسمو خوندم با کلی امید برنامه ریزی کرده بودم این انصاف نیس فقط بخاطر اینکه مهارت هام دیر جوابش میرسه یکسال عقب بمونم
۰۹۰۱۴۶۷۴۵۵۸
لطفا جواب منو بدید چیکار کنم

پگاه
پگاه
7 ماه قبل
پاسخ به  زهرا

لطفا کامنت منو پاک کنید مشکلم حل شد

نرگس
نرگس
7 ماه قبل

سلام من سال قبل که 12 بودم نتوستم دوتا درس رو پاس کنم قرار دی ماه امتحان بدم
الان کنکور اردیبهشت میخوام ثبت نام کنم آیا میشه؟

محمدرضا
محمدرضا
7 ماه قبل

اگر درسی رو در امتحان نهایی بیوفتیم دیپلم نمیدن؟

رضا محمدیان
مدیر
7 ماه قبل
پاسخ به  محمدرضا

سلام
اگر نمره سالانه شما به حدنصاب نمره قبولی نرسد باید دوباره در امتحان شرکت نمایید.

بهنام
بهنام
7 ماه قبل

سلام من امسال روزانه قبول شدم دو تا درس افتاده دارم چکار کنم که دانشگاه راضی بشه بتونم ادامه بدم ؟؟؟چند هفته رفتم سر کلاس اما دیگه گفتن نیا تا مدرک بیاری منم که باید دی ماه امتحان بدم تا مدرک دیپلم بگیرم خواهشا راهنمایی کنید

افسون
افسون
2 ماه قبل

سلام من خیلی سال پیش یه درس تجدید شدم توی دیپلمم
و بعدازسال ها میخوام ادامه تحصیل بدم و برم دانشگاه
باید برم آموزش و پرورش یا مدرسه ای که میرفتم تا درسمو پاس کنم و مدرک دیپلم بگیرم برای ورود به دانشگاه

ساناز
ساناز
1 ماه قبل

سلام اگر امسال درسی رو افتاده باشم سال دوازدهم و شهریور پاس کرده باشم میتونم وارد دانشگاه بشم؟

رضا محمدیان
مدیر
1 ماه قبل
پاسخ به  ساناز

بله
در صورت کسب نمره قبولی مشکلی برای ورود شما به دانشگاه وجود نخواهد داشت.

باران
باران
22 روز قبل

سلام اگر خرداد ۲ درس تجدید بشم و شهریور پاس کنم میتونم ورودی مهر برم دانشگاه آزاد؟

علی
علی
19 روز قبل

سلام من سال ۱۰ امم دوتا مردودی دارم که امتحانم دوباره ندادم آیا مشکلی برای من در ثبت نام دانشگاه و دیپلم من وارد میکنه؟

21
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x