جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه
کنکور مجدد دانشجویان دانشگاه دولتی
فهرست مطالب

نحوه شرکت دانشجویان روزانه در کنکور در سال های قبل با محدودیت هایی همراه بود. در کنکور سال 1402 این محدودیت ها برداشته شد. دانشجویان دوره روزانه می توانند بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل برای ثبت نام در کنکور اقدام نمایند و در صورت قبولی در آزمون، اقدامات لازم برای انصراف از دانشگاه قبلی را انجام دهند. در این نوشتار همراه شما هستیم تا شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه را با هم مرور کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه

شرایط ثبت نام در کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه مشغول به تحصیل

هر آزمونی دارای شرایط و ضوابط مخصوص به خود است که داوطلبین باید با آگاهی از این شرایط در آزمون شرکت کنند. داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری 1402 را دارند در وهله اول باید شرایط ثبت نام را بررسی کرده و در صورت مجاز بودن جهت ثبت نام اقدام کنند.

شرایط ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه برای تمامی داوطلبان که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه روزانه سراسری هستند، فراهم است. اما برای برخی از داوطلبین شرایطی تعیین می شود که در صورت واجد شرایط بودن می توانند در دانشگاه های روزانه مشغول به تحصیل شوند. برای مثال شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه ضوابط مشخصی دارد.  برای مثال داوطلبانی که یک بار در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دوره های روزانه خود را گذرانده اند، در صورت نداشتن تعهد خدمت، یا نداشتن مشکل نظام وظیفه امکان استفاده مجدد از تحصیل رایگان را در دوره روزانه دارا هستند.

شرایط شرکت در کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه چیست؟

همانطور که می دانید متقاضیان ثبت نام کنکور در گروه های مختلفی قرار دارند.

امکان نام نویسی کنکور سراسری برای کلیه پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد. دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه (نوبت دوم “شبانه”، پیام نور، مجازی، پردیس خودگردان، دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی و شهریه پرداز) تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی پیوسته یا ناپیوسته، کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته یا ناپیوسته و دکتری عمومی یا تخصصی می توانند جهت شرکت در کنکور فرایند ثبت نام خود را انجام دهند. این افراد در زمان ثبت نام باید فرم شماره 2 را تکمیل کنند.

با توجه به اینکه محدودیت های سابق برای شرکت در کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه برداشته شده است در نتیجه افراد در صورت پذیرش در آزمون جدید، ملزم به اعلام انصراف هستند و قبل از آن نیازی به انصراف از دانشگاه نیست.

به عبارتی دانشجویان به شرط نداشتن منع نظام وظیفه می توانند همزمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل برای شرکت در آزمون سراسری شرکت کنند و در صورت قبولی باید از رشته قبلی خود انصراف داده و فرم انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری در زیر ذکر شده است:

تعداد دفعات مجاز شرکت در کنکور سراسری برای دانشجویان دوره روزانه

داوطلبان می بایست توجه داشته باشند که تعداد دفعات مجاز شرکت در کنکور سراسری محدودیتی برای دانشجویان سال گذشته و یا انصرافی های سال قبل نداشته و افراد در صورت مشخص بودن وضعیت شغلی و نظام وظیفه و نداشتن محدودیت برای نظام وظیفه، می توانند مجددا در کنکور شرکت کنند.

دانشجویان باید گواهي عدم ثبت نام و يا انصراف خود را در زمان ثبت نام در رشته قبولي سال  1402 به دانشگاه يا موسسه آموزش عالي مربوط ارائه نمايند.

شرایط نظام وظیفه برای داوطلبین مرد جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری

براساس مندرجات داوطلبین مرد مشغول به تحصیل باید از لحاظ مشمولیت و مقررات نظام وظیفه عمومی جزء یکی از دسته های زیر باشند.

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگری در صورت شرکت مجدد در کنکور

مشمولين استفاده از سهميه ایثارگری صرفاً يكبار در هر مقطع آزمون سراسري و تحصيلات تكميلي مي توانند در دوره روزانه دانشگاه هاي دولتي از سهميه استفاده نمايند. چنانچه پس از قبولي و ثبت نام در رشته محل مذكور از ادامه تحصيل انصراف دهند و يا ثبت نام ننمايند، مجدداً حق استفاده از سهميه را در آن مقطع تحصيلي ندارند. استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری مشمولين پذيرفته شده در هر مقطع در آزمون هاي سراسري و تحصيلات تكميلي در دوره هاي شبانه (نوبت دوم) پيام نور، غيرانتفاعي، پرديس بين الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد و ساير دوره هاي شهريه پرداز در صورت انصراف از تحصيل علاوه بر ماده (3) آيين نامه حداكثر تا يكبار ديگر بلامانع است.

به عبارتی داوطلبان آزمون سراسري سال  1402 كه از سهميه ايثارگران استفاده كرده و در آزمون هاي سال  1401 و يا قبل از آن در دوره روزانه و يا رشته های فرهنگيان و يا مناطق محروم پذيرفته شده اند و در رشته قبولی خود ثبت نام نكرده يا از رشته قبولی خود انصراف داده اند، سهميه ايثارگران برای آنان فقط در دوره های غير روزانه لحاظ و گزينش می گردد.  اما داوطلبانی كه داراي يكبار قبولی در دوره هاي غير روزانه (شبانه نوبت دوم، پيام نور، غير انتفاعي، پرديس بين الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد و ساير دوره هاي شهريه پرداز) هستند و در رشته قبولي خود ثبت نام نكرده و يا از رشته قبولي خود انصراف داده اند، می توانند يكبار ديگر از سهميه ايثارگران در دوره هاي اعم از روزانه و غيرروزانه استفاده نمايند.

شرایط کنکور مجدد برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های روزانه

داوطلبانی که فارغ التحصیل دوره روزانه هستند نیز امکان استفاده از سهمیه روزانه را برای شرکت در کنکور سراسری دارا هستند که در ادامه به آن پرداخته ایم.

در زیر برای راحتی درک شما ما دانشجویان روزانه را به دو گروه رشته های پزشکی و غیر پزشکی تقسیم می کنیم و شرایط استفاده مجدد از سهمیه روزانه را برای هر دو گروه بیان می کنیم.

شرایط کنکور مجدد برای دانش آموختگان رشته های پزشکی

اگر داوطلبی در مقطع کاردانی یا کارشناسی در یکی از رشته های دارای طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت که دارای طرح اجباری است، فارغ التحصیل شود، با دارا بودن شرایط زیر می تواند به ادامه تحصیل در یکی از رشته های دوره های روزانه بپردازد.

شرایط کنکور مجدد برای دانش آموختگان رشته های غیرپزشکی

به جز رشته های گروه پزشکی، دانش آموختگانی که در یکی از رشته های گروه غیرپزشکی هستند و فارغ التحصیل شده اند، در صورتی می توانند در دوره روزانه به صورت رایگان در کنکور شرکت کرده و در دانشگاه های روزانه تحصیل کنند که شرایط زیر را دارا باشند:

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه

پرسش و پاسخ

این دسته از داوطلبان می توانند بدون اعلام انصراف قطعی در آزمون مورد نظر شرکت کنند و بعد از قبولی قطعی انصراف خود را از رشته قبلی انجام دهند.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها می‌توانند همزمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل برای شرکت در کنکور ثبت نام کنند و بعد از قبولی قطعی از رشته قبلی انصراف دهند.

دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه و غیرروزانه در صورت قبولی در دانشگاه، باید از رشته قبلی خود انصراف داده و فرم انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.

دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه و غیرروزانه در صورت قبولی در دانشگاه، باید از رشته قبلی خود انصراف داده و فرم انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.

بله، اما این افراد در صورت نداشتن غیبت، تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.

مشمولين استفاده از سهميه ایثارگری صرفاً يكبار در هر مقطع آزمون سراسري و تحصيلات تكميلي مي توانند در دوره روزانه دانشگاه هاي دولتی از سهميه استفاده نمايند. چنانچه پس از قبولي و ثبت نام در رشته محل مذكور از ادامه تحصيل انصراف دهند و يا ثبت نام ننمايند، مجدداً حق استفاده از سهميه را در آن مقطع تحصيلي ندارند.

دانشجويان انصرافی در صورتی كه در سنوات اوليه تحصيلی، انصراف داده و همچنين از تاريخ انصراف آنان در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذيرش در دانشگاه و رشته جديد بيش از يکسال سپری نشده باشد. مضافا مشروط به اينكه قبلا (از تاريخ 22/08/1390به بعد) از امتياز يکبار انصراف استفاده نكرده باشند، می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
17 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکبرزاده
اکبرزاده
9 ماه قبل

سلام و خسته نباشید من می خواستم بدونم اگه کسی امسال وارد دانشگاه روزانه و فرهنگیان بشه می تونه بدون انصراف در کنکور تیر ۱۴۰۳ شرکت کنه و بعد از قبولی انصراف بده و جریمه پرداخت کنه یا نه

رضا محمدیان
مدیر
9 ماه قبل
پاسخ به  اکبرزاده

سلام دوست عزیز
توضیحات در متن آمده است.

علی
علی
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من دانشجوی پرستاری روزانه نیمسال اول هستم و سال آینده فارغ التحصیل میشم آیا میتونم توی کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم و در صورت قبولی در رشته پزشکی،دندانپزشکی یا داروسازی تحصیل کنم؟از لحاظ طرح اجباری مشکلی برام پیش نمیاد؟
از خدمت سربازی هم معاف هستم

رضا محمدیان
مدیر
8 ماه قبل
پاسخ به  علی

سلام علی جان
این موضوع را از سازمان سنجش یا وزارت علوم پیگیری نمایید.

علی بینش
علی بینش
9 ماه قبل

سلام و وقت بخیر.
سنوات مجاز برای انصراف از دانشگاه تا چه ترمی هست؟من قصد شرکت در کنکور 1403 رو دارم.و تا خرداد 1403 ترم هشت رو تموم می کنم.ایا شامل موارد گفته شده در متن بالا میشم؟

رضا محمدیان
مدیر
8 ماه قبل
پاسخ به  علی بینش

سلام علی عزیز
شرایط خود را با متن مقایسه کنید و در صورت هرگونه ابهامی از طریق وزارت علوم پیگیری نمایید.

امین
امین
8 ماه قبل

سلام. من 19سالمه و یک بار معافیت تحصیلی گرفتم، الان میخوام برم دانشگاه روزانه(رشته شیمی محض)ک سربازی نرم.ولی میخوام یک بار دیگ کنکور بدم. میتونم دوباره کنکور بدم؟ سربازیم چی میشه؟بابد چی کار کنم ک هن بتونم کنکور بدم هم فعلا سربازی نرم؟

رضا محمدیان
مدیر
8 ماه قبل
پاسخ به  امین

در متن به طور کامل این موضوع توضیح داده شده است.

مهدی
مهدی
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید؛در صورتی که در کنکور ۴۰۲ رشته روزانه قبول شویم و ثبت نام کنیم، آیا در کنکور ۴۰۳ محرومیتی برای قبولی دوباره رشته روزانه وجود ندارد؟

سورنا
7 ماه قبل

سلام من ترم اول پزشکی تهدید هستم آیا می توانم بدون انصراف در کنکور سراسری شرکت کنم؟

رضا محمدیان
مدیر
7 ماه قبل
پاسخ به  سورنا

منظور شما پزشکی تعهدی است؟

محمد
محمد
7 ماه قبل

سلام
من دانشجوی دانشگاه منتظری هستم
اگر در کنکور 403 ثبت نام کنم باید برای انصراف هزینه ای پرداخت کنم به عنوان خسارت؟ و این که من هم اکنون از معافیت تحصیلی برای تظام وظیفه استفاده می کنم به نشکل نظام وظیفه برخورد نمی کنم؟

مهدی
مهدی
7 ماه قبل

سلام
من الان روزانه ورودی 1402هستم،برای کنکور تیر 1403اگه بخوام کنکور بدم و ترمیم بزنم باید انصراف بدم یا وقتی نتایج اومد باید انصراف بدم؟

صدرا
صدرا
7 ماه قبل

وقت بخیر
آیا با شرکت در کنکور مجدد می‌توان در دانشگاه فعلی ولی در رشته‌ی دیگری اقدام به تحصیل کرد ؟

دنیا
دنیا
6 ماه قبل

سلام
من دانشجوی ترم ۷ مامایی هستم از دانشگاه دولتی و شهریور سال دیگه فارق‌التحصیل میشم
میخواستم در کنکور تجربی ۱۴۰۳ شرکت کنم، و خب طرح اجباری داریم که تا جایی که متوجه شدم میشه طرح رو با طرح رشته ای که قبول شدم بگذرونم
میخواستم بدونم حتما باید از دانشگاه فعلیم انصراف بدم و بعد در کنکور ثبت نام کنم یا بعد از اینکه از قبولیم مطمئن شدم میتونم انصراف بدم؟ یا اصلن نیاز به انصراف از رشته فعلیم نیست چون شنیدم اگر دانشگاه دولتی بوده باشی و باز هم تو کنکور بعدی دولتی بیاری بدون انصراف و یا پرداخت شهریه میتونی وارد رشته جدید قبولیت بشی و اینکه خب چون سال دیگه درسم تموم میشه و فقط طرح میمونه

آخرین ویرایش 6 ماه قبل توسط دنیا
فاطمه
فاطمه
6 ماه قبل

سلام لطفاً پاسخ بدید چون جواب سوالم رو توی متن پیدا نکردم، من دانشجو معلم( دانشجوی فرهنگیان دارای تعهد خدمت)هستم و ترم پنج هستم الان، آیا میتونم کنکور بدم و رشته های روزانه علوم پزشکی رو قبول بشم؟

زهرا
زهرا
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من اولین کنکورم ۱۴۰۱ بود
تیر ۱۴۰۱ مدیریت خدمات بهداشتی درمانی روزانه قبول شدم و نرفتم تا بهمن ۱۴۰۲(یعنی سه ترم غیبت کردم).اما الان میخوام تیر ۱۴۰۳ کنکور تجربی شرکت کنم
ایا میتونم؟تو برگه ثبت نام کنکور شرایطمو چی بزنم؟واقعا نگرانم.خواهش میکنم راهنمایی کنید.ایا میتونم تو کنکور۱۴۰۳ باز تو رشته های روزانه قبول بشم و ثبت نام کنم؟ممنونم

17
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x