جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته علوم تجربی خرداد 1403 با پاسخ تشریحی

امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته علوم تجربی خرداد 1403 با پاسخ تشریحی
امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته علوم تجربی خرداد 1403
فهرست مطالب

امتحان نهایی دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم تجربی صرفا به صورت کتبی و از 20 نمره می باشد. اولین نکته که باید در این زمینه بدانید، این است که در سالیان اخیر به علت یکسان بودن کتاب دین و زندگی رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک، امتحان نهایی آن در یک زمان و با سوالات یکسان برگزار می شود. در ادامه شما می توانید فایل پی دی اف سوالات امتحان نهایی تعلیمات دینی ویژه رشته علوم تجربی خرداد 1403 را با پاسخنامه آن مشاهده و دانلود کنید:

سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 رشته تجربی خرداد 1403

1- کدام سخن امام موسی کاظم (علیه السّلام) باعث انقلاب درونی در “بُشر بن حارث” شد؟ سخن امام (علیه السّلام) چه تاثیری بر او گذاشت؟ (1 نمره)

پاسخ : اگر بنده می بود، بندگی می کرد و حرمت صاحب خود را نگه می داشت. (0.5) توبه کرد و به پیمان خویش وفادار ماند / در سِلک مردان پرهیزکار و خداپرست در آمد. (0.5)

2- مفاهیم و اصطلاحات زیر را تعریف کنید. (1 نمره)

الف) اختیار

پاسخ : اختیار، توانایی بر انجام یک کار یا ترک آن است. یا (اختیار حقیقتی وجدانی و مشهود که هر کس آن را در خود می یابد و می بیند که شبانه روز در حال تصمیم انجام یا ترک کاری است.) (0.5)

 

ب) توبه در اصطلاح دینی

پاسخ : توبه در اصطلاح دینی به معنای بازگشت از گناه به سوی خداوند و قرار گرفتن در دامن عفو و غفران اوست. (0.5)

3- درستی یا نادرستی گزاره های زیر را با (ص / غ) مشخص کنید.

الف) اعتقاد به توحید در ربوبیّت به معنای نادیده گرفتن نقش و اثر انسان و سایر موجودات است. (0.25)

 

پاسخ : غ (0.25)

ب) به جا آوردن نماز صبح به صورت دو رکعت و قبل از طلوع آفتاب بدون نیت الهی، دارای حُسن فاعلی است. (0.25)

پاسخ : غ (0.25)

4- به سؤالات زیر پاسخ کوتاه دهید. (1)

الف) لازمه ورود یک تاجر به کسب و کار حلال، آشنایی با چیست؟

پاسخ : آشنایی با احکام تجارت در اسلام. (0.5)

 

ب) “وابسته بودن موجودات به قضای الهی”، به چه معناست؟

پاسخ : به این معناست که مخلوقات جهان با فرمان و حکم و اراده الهی ایجاد می شوند. (0.5)

5- به سؤالات زیر پاسخ کامل و تشریحی دهید.

الف) طبق نظر اسلام حلال و حرام بودن انواع موسیقی سنتی و غیر سنتی (کلاسیک و مدرن) را شرح دهید. (1 نمره)

پاسخ : طبق نظر اسلام استفاده از انواع موسیقی سنتی و غیر سنتی (کلاسیک و مدرن) حلال و جایز است. (0.5) فقط آن نوع موسیقی که بی بند و باری و شهوت را تقویت کند و مناسب مجالس لهو و لعب باشد، حرام است. (0.5)

 

ب) از باورهای نادرست مبلغان مسیحی “گناه نخستین” و “ضرورت غسل تعمید کودکان” را توضیح دهید. (1 نمره)

پاسخ : آنان معتقد بودند که آدم در بهشت اولیه مرتکب گناه شده است و این گناه به فرزندان آدم نیز سرایت کرده است و هر کسی با گناه اولیه به دنیا می آید، (0.5) بنابراین هر کودکی پس از تولد باید غسل ویژه ای به نام تعمید داده شود تا از آن گناه پاک گردد. (0.5)

 

شما می توانید فایل pdf سوالات، را از لینک زیر دانلود کنید…

بخش بندی کتاب دین و زندگی 3

کتاب دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک دو بخش دارد. این کتاب به دانش آموزان پایه دوازدهم رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک تدریس می شود. بخش نخست آن “تفکر و اندیشه” نام دارد و شامل 6 درس است. بخش دوم آن “در مسیر” نام دارد و 4 درس را شامل می شود.

بارم بندی امتحان نهایی تعلیمات دینی

در امتحان نهایی تعلیمات دینی به بخش نخست کتاب که شامل 6 درس می باشد و در آزمون نیم سال اول مورد ارزیابی قرار گرفته است، 7 نمره اختصاص یافته است. بخش دوم کتاب هم که شمال 4 درس است، 13 نمره به خود اختصاص می دهد. از این 13 نمره، 7 نمره آن به دروس 7 و 8 و 6 نمره آن به دروس 9 و 10 اختصاص می یابد. پس برای موفقیت در امتحان نهایی این درس باید توجه ویژه ای به دروس نیمسال دوم داشته باشید.

در امتحان نهایی دین و زندگی 3 رشته علوم تجربی، 7 نمره به دروس نیمسال اول و 13 نمره به دروس نیمسال دوم اختصاص داده شده است.

نکاتی درباره امتحان نهایی دین و زندگی 3

آیات ابتدای هر درس برای قرائت در كلاس است و تنها در ارزشیابی مستمر و پایانی نیمسال اول به صورت شفاهی از دانش آموزان پرسیده می شود و نباید هیچگونه سؤالی در امتحانات كتبی و آزمونهای ورودی دانشگاهها از این آیات طراحی شود.

ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای آموزشی نیست و تنها جهت آشنایی دانش آموزانی كه تمایل به دانستن مفاهیم این آیات را دارند، قرار داده شده است. از این قسمت در آزمون ها، اعم از آزمونهای كتبی در نظام آموزشی آموزش و پرورش و آزمون های ورودی دانشگاهها، نباید سؤالی طرح شود.

قسمتهای “بیشتر بدانیم”، “پیشنهاد”، “پاورقیها”، “برداشت” و “دانش تکمیلی” فقط برای توسعه اطلاعات و كسب نمره تشویقی است و در امتحانات مستمر و پایانی و آزمونهای ورودی دانشگاهها نباید از این قسمت ها سؤال طرح شود.

بخشهای “پاسخ به یک پرسش” و “نمونه” جزء متن آموزشی است که در فرایند آموزش بایستی ارائه شود و از آن سؤال طرح می گردد.

حفظ کردن عین آیات و روایات ضروری نیست، بلکه برداشت و استنباط از آنها اهمیت دارد.

در نظر داشته باشید که کتاب دین و زندگی 3 و امتحان نهایی درس تعلیمات دینی برای دانش آموزان رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک یکسان می باشد.

سوالات متداول

در امتحان نهایی درس دین و زندگی ۳ رشته علوم تجربی، ۷نمره به ۶ درس نخست (نیمسال اول) و ۱۳ نمره به دروس ۷ تا 10 اختصاص می یابد.

در امتحان نهایی پایان سال امتحان دین و زندگی به صورت کتبی برگزار می شود و تمام 20 نمره مربوط به همان امتحان است. بخش قرائت تنها در نمره نوبت اول مورد ارزشیابی قرار می گیرد.

حفظ کردن آیات ضروری نیست. قسمتهای “بیشتر بدانیم”، “پیشنهاد”، “پاورقیها”، “برداشت” و “دانش تکمیلی” نیز حفظ می گردد.ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای امتحانی نیست.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x