جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

رشته هوشبری

رشته هوشبری
فهرست مطالب

معرفی رشته هوشبری

رشته هوشبری از زیر شاخه های علوم پیراپزشکی و جزء رشته های نسبتا پرطرفدار گروه علوم تجربی است. این رشته برای افرادی که علاقمند به رشته های پزشکی و پیراپزشکی هستند، اما در کنکور سراسری نتوانستند رتبه لازم برای پذیرش در رشته های پزشکی را کسب کنند، مناسب می باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی تاریخچه، دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه قبولی، بازار کار، کاربرد و شرایط ادامه تحصیل در رشته هوشبری بپردازیم.

رشته هوشبری

هوشبران باید از لحاظ روحی خوش برخورد و بدون اضطراب باشند. این افراد باید برای حضور در محیط بیمارستان آماده باشند و تعامل مناسبی با تیم پزشکی اتاق عمل برقرار کنند.

تاریخچه هوشبری

از هزاران سال پیش در تمدن بین النهرین بعضی نوشیدنی ها را به عنوان دارویی برای بیهوشی به کار می بردند. در سالهای بعد نیز پزشکان مسلمان و مسیحی از بیهوشی استنشاقی استفاده می کردند.

از حدود 180 سال پیش پزشکان به مواد تازه ای برای بیهوشی بیماران دست یافتند. با گذر زمان بیهوشی به عنوان یک علم مطرح شد. از حدود 150 سال پیش نیز رشته پرستاری بیهوشی در دانشگاه های کانادا، انگلیس و آمریکا به وجود آمد. در آن سالها پرستاران پس از اخذ مدرک خود دوره ای دو ساله را جهت گذراندن آموزش های لازم جهت ارائه خدمات بیهوشی به بیماران پست سر می گذاشتند. از سال 1960 نیز دوره های جدید آموزشی جهت تربیت دستیار بیهوشی به وجود آمد. دستیار بیهوشی یک نیروی غیرپزشک است اما در زمینه خدمات بیهوشی، حرفه ای است.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها دوره های آموزشی بیهوشی در دانشگاه های مطرح تدریس می شود. دوره های دوساله جهت تربیت تکنسین بیهوشی و دوره های چهار ساله با هدف پرورش کارشناس در برخی از دانشگاه های جهان وجود دارد.

نخستین بیهوشی در سال 1846 توسط ویلیام مورتون
تصویری از نخستین بیهوشی در قرن نوزدهم

برای آمادگی بیشتر در کنکور می توانید در آزمون های استاندارد گزینه دو شرکت کنید : آزمون های آزمایشی گزینه دو

هوشبری در یک نگاه

فارغ التحصیلان رشته هوشبری می توانند به عنوان دستیار متخصص بیهوشی در اتاق عمل مشغول به کار شوند اما در حقیقت رشته هوشبری با تخصص بیهوشی تفاوت هایی دارد. دانشجویان در این رشته نحوه استفاده از تجهیزات بیهوشی یا سایر دستگاه های پزشکی را زیر نظر متخصص بیهوشی فرا می گیرند. کارشناسان رشته بیهوشی اقدامات لازم جهت بیهوش کردن کامل بیمار، اندازه گیری گازهای موجود در خون افراد و تنظیم آن، کاربرد و نحوه استفاده از دستگاه های بیهوشی و استریل کردن این دستگاه ها را در طول دوره آموزش خود به طور کامل خواهند آموخت. کارشناسان هوشبری تجویز آرام بخش های مختلف، مراقبت های قلبی، تنفسی در طول زمان بیهوشی بیمار، بیدار کردن او بعد از عمل، انجام بیهوشی منطقه ای، سنجش فشار خون، شناسایی آلرژی های بیمار به دارو و تجویز داروی مناسب را انجام می دهند.

نحوه پذیرش در این رشته از طریق شرکت در کنکور سراسری گروه علوم تجربی و به صورت متمرکز می باشد. رشته هوشبری در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور پذیرش دارد. دانشجویان رشته هوشبری واحدهایی را به شکل تـئوری، عملی و کار آموزی در دانشگاه و محیط های درمانی می گذرانند. فارغ التحصیلان رشته هوشبری تیم درمانی اتاق عمل را کامل می کنند و فرایند بهبود بیمار را سرعت می‌بخشند.

پرمتقاضی بودن 79%
کاربردی بودن 83%
دشواری دروس 81%
امکان ادامه تحصیل 88%
بازار کار 91%

رشته هوشبری در ایران

تا اوایل سده 1300 در ایران بیهوش کردن بیماران به روش بسیار ساده و با استفاده از قطره اتر و سپس با ماسک امبردن انجام می گرفت.فرآیند بیهوشی در این دوران اغلب توسط افرادی غیرمتخصص و به روش تجربی انجام می شد. البته گاهی اوقات نیز پرستاران یا خود جراح برای عمل های جراحی که نیاز به بی حسی داشت، اقدام به بیهوشی می کردند. در سال 1330 پروفسور یحیی عدل که در فرانسه تحصیلات خود را پشت سر گذاشته بود، در مراجعت به ایران فردی فرانسوی را برای بیهوش کردن بیماران، همراه با خود به ایران آورد. البته به صورت خاص بنیان گزاران بیهوشی نوین در ایران دکترعلیفر، دکتر اسماعیل تشید و دکتر عبدالله مرتضوی هستند.

با گذشت زمان احساس نیاز به دستیاران جهت کمک به متخصصین بیهوشی در ایران به وجود آمد. در سال 1354 نخستین بار در ایران رشته آموزش هوشبری در دانشگاه های تهران و تبریز ارائه شد. پس از انقلاب فرهنگی در سال 1361 پذیرش دانشجو از سال 1362 در مقطع کاردانی هوشبری و با آزمون سراسری در چندین دانشگاه آغاز شد. در سال 1385 برای اولین بار در ایران دوره کارشناسی رشته هوشبری اقدام به پذیرش دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی کشور کرد. از آن سال تاکنون رشته هوشبری به عنوان یک رشته نسبتا پرطرفدار جای خود را میان رشته های گروه علوم تجربی باز کرده است. هم اکنون بیش از 60 مرکز آموزشی در کشور اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند.

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

پذیرش در رشته هوشبری

رشته هوشبری یکی از رشته های کنکور تجربی است، پس راه ورود علاقه مندان به این رشته شرکت در کنکور گروه تجربی است. از شرایط الزامی حهت پذیرش در این رشته برخورداری از شرایط سلامت جسمانی و روانی می باشد. زیرا کارشناسان هوشبری باید به صورت عملی فعالیت داشته باشند. این رشته در زیرگروه 1 گروه علوم تجربی، همراه با سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی قرار دارد. برای درک ببشتر تاثیر نمرات در این زیرگروه لازم است ابتدا با ضرایب دروس عمومی آشنا باشید. این ضرایب برای همه رشته ها به صورت یکسان است و در جدول زیر می توانید آن را مشاهده کنید.

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس عمومی در کنکور
زبان و ادبیات فارسی
4
زبان عربی
2
فرهنگ و معارف اسلامی
3
زبان انگلیسی
2

حال به بررسی تاثیر دروس اختصاصی زیرگروه 1 آزمون گروه علوم تجربی خواهیم پرداخت. همانطور که مطلع هستید دروس اختصاصی بیشترین تاثیر را در پذیرش شما خواهند داشت.

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در زیرگروه 1 کنکور تجربی
زمین شناسی
0
ریاضی
2
زیست
4
فیزیک
2
شیمی
3

به طور واضح مشخص است که درس زمین شناسی تاثیری در پذیرش علاقه مندان به رشته هوشبری نخواهد داشت. از طرف دیگر اهمیت درس زیست برای پذیرش در این رشته کاملا مشخص است.

دانشگاه های برتر رشته هوشبری

رشته هوشبری در دانشگاه های دولتی، آزاد، روزانه و پردیس خودگردان ارائه می شود. البته بیشتر داوطلبان علاقمند به تحصیل در دانشگاه روزانه هستند زیرا هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد و پردیس در رشته های پیراپزشکی بسیار بالا است.

اکثر دانشگاه های علوم پزشکی در ایران امکان تحصیل در رشته هوشبری را برای داوطلبان مهیا کرده اند. بررسی های تجربی نشان می دهد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای علاقه مندان به رشته هوشبری جذابیت بیشتری دارد. علت این امر سطح علمی و امکانات مناسب این دانشگاه ها برای علاقه مندان است. در سایر شهرهای ایران نیز دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه شیراز از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

نمونه کارنامه های قبولی رشته هوشبری

برای آگاهی از شرایط لازم برای پذیرش در رشته هوشبری بهتر است نمونه کارنامه های رشته هوشبری را مشاهده کنید. مشاهده نمونه کارنامه ها به شما کمک می کند تا بتوانید شرایط خود را برای قبولی در این رشته بررسی نمایید. در قسمت  بعد دو نمونه کارنامه قبولی رشته هوشبری را مشاهده می کنید. برای مشاهده تصاویر با اندازه بزرگتر روی آن کلیک نمایید.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نمونه کارنامه کنکوری ها

واحدهای درسی رشته هوشبری

برنامه درسی رشته هوشبری در مقطع کارشناسی آخرین بار در بهار سال 96 مورد بازنگری قرار گرفت. این برنامه برای دانشجویان ورودی 96 تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. طول دوره و نظام آمورشی حاکم بر آن مطابق با آیین نامه های آموزشی دوره های کارشناسی پیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی می باشد. در برنامه جدید برای فارغ التحصیلی رشته هوشبری نیاز به گذراندن 130 واحد درسی می باشد. دانشجویان می توانند این 130 واحد، درسی را در 8 نیم سال آموزشی پشت سر بگذارند. از این 130 واحد 24 واحد شامل دروس عمومی، 90 واحد شامل دروس پایه، تخصصی و کارآموزی و 16 واحد شامل کارآموزی در عرصه می باشد.

نوع درس
تعداد واحد
تفکیک نوع واحدهای درسی رشته هوشبری
دروس عمومی
24 واحد
دروس پایه، تخصصی و کارآموزی
90 واحد
کارآموزی در عرصه
16 واحد

نظام آموزشی رشته هوشبری به گونه ای است که دانشجویان برای گذراندن هر واحد نظری باید 17 ساعت آموزش ببینند. برای هر واحد عملی یا آزمایشگاهی و همچنین کارآموزی در عرصه نیاز به 51 ساعت آموزش می باشد.

دروس عمومی

دروس عمومی رشته هوشبری 24 واحد است. هر دانشجو باید با انجام برنامه ریزی لازم در طی 4 سال به صورت تدریجی آنها را اخذ کرده و با موفقیت بگذراند. لیست دروس عمومی هوشبری در جدول زیر به طور کامل گنجانده شده است:

بسته درسی
نام درس
تعداد واحد
دروس عمومی مشترک مقطع کارشناسی
مبانی نظری اسلام
اندیشه اسلامی 1
2 واحد
اندیشه اسلامی 2
2 واحد
انسان در اسلام
2 واحد
حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام
2 واحد
اخلاق اسلامی
فلسفه اخلاق
2 واحد
اخلاق اسلامی
2 واحد
آیین زندگی
2 واحد
عرفان عملی اسلامی
2 واحد
انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران
2 واحد
آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
2 واحد
اندیشه سیاسی امام خمینی
2 واحد
تاریخ و تمدن اسلامی
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
2 واحد
تاریخ تحلیلی صدر اسلام
2 واحد
تاریخ امامت
2 واحد
آشنایی با منابع اسلامی
تفسیر موضوعی قرآن
2 واحد
تفسیر موضوعی نهج البلاغه
2 واحد
الزامی
فارسی عمومی
3 واحد
زبان عمومی
3 واحد
تربیت بدنی
1 واحد
ورزش 1
1 واحد
دانش خانواده و جمعیت
2 واحد

همانطور که در جدول بالا مشاهده می نمایید از مجموعه دروس مبانی نطری اسلام نیاز است دانشجو دو درس معادل 4 واحد را اخذ کند. از هر کدام از مجموعه دروس اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی و آشنایی با منابع اسلامی گذراندن یک درس معادل 2 واحد کافی است. همانطور که مشاهده می کنید در مجموع 24 واحد باید توسط دانشجویان هوشبری اخذ گردد.

دروس پایه و تخصصی رشته هوشبری

دروس پایه و تخصصی رشته هوشبری مجموعا 72 واحد می باشد. در این دروس دانشجو با مباحث مرتبط با بدن انسان، بیهوشی، علوم درمانی و … آشنا خواهد شد. در واقع دروس پایه رشته بیهوشی فرد را آماده دروس تخصصی خواهد کرد. توجه داشته باشید که گذراندن تمامی این دروس برای دانشجویان رشته هوشبری الزامی است. در ادامه با دروس پایه و تخصصی رشته هوشبری آشنا خواهیم شد.

دروس پایه و تخصصی رشته هوشبری
ردیف نام درس واحد
1 آناتومی (1) 2
2 آناتومی (2) 2
3 فیزیولوژی (1) 2
4 فیزیولوژی (2) 2
5 فیزیک پزشکی 2
6 میکروب شناسی 2
7 بیوشیمی بالینی 2
8 ایمونولوژی 1
9 بهداشت روان 2
10 واژه شناسی پزشکی 2
11 سیستم های اطلاع رسانی پزشکی 2
12 آمار زیستی 1
13 روش تحقیق در علوم پزشکی 2
14 نشانه شناسی و معاینات بالینی 2
15 اصول پایه داروشناسی 2
16 فوریت های پزشکی (1) 2
17 فوریت های پزشکی (2) 2
18 مهارت پرستاری و کار در اتاق عمل 3
19 بیماری های داخلی - جراحی (1) 3
20 بیماری های داخلی - جراحی (2) 2
21 خون شناسی و بانک خون 2
22 اخلاق حرفه ای 1
23 زبان تخصصی 3
24 مدیریت در بیهوشی 1
25 تجهیزات بیهوشی 2
26 بیهوشی (1) 4
27 بیهوشی (2) 3
28 بیهوشی (3) 3
29 بیهوشی (4) 3
30 مراقبت های پس از بیهوشی 2
31 اصول مراقبت های ویژه 3
32 مدیریت درد 2
33 دارو شناسی اختصاصی 2
34 معرفی بیمار 1
مجموع 72

دروس پایه و تخصصی رشته هوشبری اغلب به صورت تئوری ارائه می شود. البته بیشتر دروس به طور کامل تئوری می باشد و هیچ کدام از دروس این دسته کاملا عملی نیستند. تنها سه درس شامل واحد عملی هستند. این دروس عبارتند از : خون شناسی و بانک خون، تجهیزات بیهوشی و بیهوشی (1). نکته مهم درباره دروس تخصصی این است که صرفا باید توسط اساتید مرتبط با رشته تدریس شود.

دروس کارآموزی هوشبری

دروس کارآموزی رشته هوشبری 18 واحد درسی و معادل 5 درس است. این دروس با هدف تقویت توانایی عملی و آشنایی با محیط درمانی به دانشجویان ارائه می گردد. گذراندن این دروس نقطه آغاز آشنایی دانشجویان رشته بیهوشی با شغل آینده آنهاست. در جدول زیر با دروس کارآموزی رشته هوشبری آشنا خواهید شد.

دروس کارآموزی رشته هوشبری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 کارآموزی پرستاری 2
2 کارآموزی (1) 4
3 کارآموزی (2) 4
4 کارآموزی (3) 4
5 کارآموزی (4) 4
مجموع واحد ها 18 واحد

دروس کارآموزی همراه با دروس تخصصی به منظور فهم بیشتر مفاهیم تئوری ارائه می گردد. در پایان هر درس کارآموزی، از مهارت های آموخته شده آزمون بالینی به عمل می آید.

دروس کارآموزی در عرصه رشته هوشبری

دروس کارآموزی در عرصه رشته هوشبری 16 واحد است. دانشجویان این رشته، 16 واحد این دسته را در غالب 6 درس آموزش خواهند دید. در این دروس دانشجو با محیط های مختلفی درمانی و بیمارستانی آشنا خواهد شد. شما می توانید در جدول زیر لیست دروس کارآموزی در عرصه رشته هوشبری را مشاهده کنید.

دروس کارآموزی در عرصه رشته هوشبری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 کارآموزی در عرصه ی بیهوشی (1) 4
2 کارآموزی در عرصه ی مراقبت های بیهوشی (PACU) 2
3 کارآموزی در عرصه بیهوشی (2) 4
4 کارآموزی در عرصه اورژانس 2
5 کارآموزی در عرصه مراقبت های ویژه (ICU) 3
6 کارآموزی در عرصه درد 1
مجموع واحد ها 16 واحد

گذراندن این 16 واحد درسی دانشجو را برای شروع کار به عنوان یک کارشناس هوشبری آماده می کند. تمامی واحدهای کارآموزی در عرصه عملی مشابه با نام آن به صورت کارآموزی است و حضور در محیط های تعیین شده برای گذراندن دوره کارآموزی الزامی است.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نرم افزار تخمین رتبه کنکور

طرح هوشبری

همه کارشناسان رشته هوشبری پس از پایان تحصیلات دانشگاهی خود موظف به گذراندن طرح هستند. طرح دوره هوشبری به صورت اجباری است و امکان خرید آن میسر نیست. فارغ التحصیلان این رشته باید دو سال در مناطق محروم خدمت کنند. مزیت اصلی طرح، آشنایی عملی بیشتر کارشناس نوپای هوشبری با فعالیت در محیط های درمانی است. همچنین برای آقایان که به خدمت سربازی اعزام نشده اند، این طرح نقش دوره سربازی آنها را نیز دارد. البته گاهی برخی فارغ التحصیلان رشته هوشبری به خاطر داشتن بعضی شرایط از گذراندن طرح این رشته معاف خواهند شد.

بازار کار هوشبری

برای فهم بهتر درباره بازار کار رشته هوشبری لازم است نخست به بررسی مراکز نیازمند به کارشناس هوشبری بپردازیم. حضور کارشناسان هوشبری در بیمارستان ها و مراکز درمانی جهت کمک به متخصص بیهوشی الزامی است. معمولا هر اتاق عمل نیازمند کارشناس می باشد تا در هر عمل به فرآیند بیهوشی بیمار کمک کند. پس می توان گفت کارشناس هوشبری از اعضای کادر اتاق عمل است. البته بعضی از کارشناسان رشته هوشبری در کلینیک‌های درد یا اتاق عمل های کلینیک ها ، بیمارستان های خصوصی، دولتی، مراکز فوریت اورژانس یا مراکز جراحی مشغول به کار می شوند. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند در تمامی مقاطع تحصیلی توانایی کار در مراکز درمانی را دارند. پس با توجه به مطالب ذکر شده می توان بیان کرد که رشته هوشبری بازار کار مناسبی دارد و کارشناسان این رشته دغدغه اشتغال نخواهند داشت.

گرایش های هوشبری

رشته هوشبری در مقطع کارشناسی فاقد هر گونه گرایشی است. پس مدرک تحصیلی تمام کارشناسان این رشته فاقد از نام دانشگاه مشابه با یکدیگر خواهد بود.

بازار کار رشته هوشبری
هوشبران فعالیت های مهم و موثری در اتاق عمل انجام می دهند.

کاربردهای هوشبری

کاربردهای رشته هوشبری همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، بیشتر مرتبط با حوزه درمان می شود. فارغ التحصیلان رشته هوشبری در تمامی مقاطع جهت تکمیل کادر درمان به کارگرفته خواهند شد. اگر به صورت خاص بخواهیم به یک کاربرد رشته هوشبری اشاره کنیم می توان ویژگی مراقبت آنها از بیمار را ذکر کرد. کارشناس هوشبری در تمام مراحل بیهوشی از ابتدا تا زمان به هوش آمدن، شرایط بیمار را کنترل کرده و این فرآیند را تسریع و بهبود می بخشد. کاربرد اصلی رشته هوشبری کمک به کاهش درد بیمار در عمل های جراحی یا شرایط دیگر با حفظ سلامتی آنهاست.

درآمد رشته هوشبری

درآمد یک فارغ التحصیل رشته هوشبری در بخش های خصوصی و دولتی متفاوت می باشد. البته در زمینه حقوق عواملی چون تحصیلات، تسلط کاری، تجربه و… تاثیر دارد. با توجه به اینکه اغلب کارشناسان رشته هوشبری در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار هستند، میزان حقوق آنها در بازه ای مشخص و مشابه با سایر رشته های پیراپزشکی است. به طور کلی می توان گفت درآمد رشته هوشبری در ایران در قیاس با سایر مشاغل قابل توجه است.

جهت موفقیت در رشته هوشبری باید به فعالیت در محیط بیمارستان علاقه داشته باشید. ویژگی دیگری که به کارشناسان این رشته کمک می کند داشتن روحیه کار تیمی است. همانطور که می دانید یکی دیگر از لازمه های حضور در محیط های درمانی، صبر وشکیبایی است که کارشناسان رشته هوشبری نیز باید این ویژگی را داشته باشند. کارشناسان رشته هوشبری باید در مواقع اضطراری توانایی استفاده از مهارت های تجربی را آموخته باشند و خود را مدیریت نمایند.

ادامه تحصیل در رشته هوشبری

امکان ادامه تحصیل برای کارشناسان رشته هوشبری در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. البته کارشناسان رشته هوشبری باید به این نکته توجه کنند که رشته هوشبری به طور خاص فاقد دوره کارشناسی ارشد است اما 22 رشته وجود دارد که کارشناسان رشته هوشبری می توانند به کمک مدرک کارشناسی خود در آن رشته ها پذیرفته شوند. این 22 رشته بسیار متنوع هستند و کارشناسان هوشبری باید براساس علایق و توانایی خود رشته موردنظرشان را انتخاب کنند. کارشناسان رشته هوشبری می توانند در رشته‌هایی چون مهندسی پزشکی، ارزیابی فناوری سلامت، آناتومی، پرستاری، اپیدمیولوژی، انفورماتیک پزشکی، آمار زیستی، اقتصاد بهداشت، آموزش هوشبری و… که از زیر شاخه های علوم پزشکی هستند، ادامه تحصیل دهند. در ادامه چند رشته اصلی دوره کارشناسی ارشد که کارشناس رشته هوشبری امکان ادامه تحصیل در آن را دارد به طور مختصر معرفی خواهیم کرد.

دوره کارشناسی ارشد آموزش هوشبری نخستین بار در سال 1399 ارائه شد. با همین گذاره کوتاه می‌توان نتیجه گرفت که این رشته نوپاست و هنوز اطلاعات جامعی درباره آن وجود ندارد. ویژگی اصلی این رشته این است که به طور اختصاصی فقط برای فارغ التحصیلان رشته هوشبری امکان پذیرش در این رشته میسر می باشد. هدف اصلی رشته آموزش هوشبری تربیت مدرس و مربی با هدف کمک به آموزش بهتر کارشناسان هوشبری است. البته از نام این رشته نیز می‌توان فهمید که هدف این رشته انجام کارهای بالینی و حضور فعال در محیط های درمانی نخواهد بود.

کارشناسی ارشد رشته اپیدمیولوژی به اندازه گیری بهداشت فردی و اجتماعی جامعه می پردازد. اپیدمیولوژی پایه علم بهداشت است. این رشته برای آن دسته از کارشناسان رشته هوشبری که انجام تحقیقات را به حضور در مراکز درمانی ترجیح می دهند، بسیار مناسب خواهد بود. لازمه موفقیت در این رشته آشنایی تقریبی با علم آمار و پزشکی است.

کارشناسی ارشد اتاق عمل برای هوشبرانی که به حضور در بیمارستان و اتاق عمل علاقه مند هستند، می تواند انتخاب بسیار عاقلانه ای باشد. در این رشته افراد برای بهینه بودن شرایط یک عمل از مرحله قبل از عمل تا بعد از آن آموزش خواهند دید. کارشناسان هوشبری که در زمینه اتاق عمل هم آموزش دیده باشند از توانایی بسیار بالایی برخوردار خواهند بود و حضورشان در هنگام عمل می تواند بسیار موثرتر باشد. همچنین این افراد می توانند در آینده نیم نگاهی هم به مناصب مدیریتی در بیمارستان داشته باشند.

رشته هوشبری در جهان

کارشناسان هوشبری که قصد ادامه تحصیل در خارج کشور را دارند، باید از چالش های آن مطلع باشند. شرایط آموزش در سایر کشورها برای این رشته بسیار دشوار است. در بسیاری از کشورهای دیگر یک برنامه پیش پزشکی در نظر گرفته می شود، که شامل دروسی چون: زیست شناسی، شیمی آلی و فیزیک خواهد بود. درحقیقت مدرکی به عنوان هوشبری وجود ندارد بلکه علاقه مندان جهت کارشناسی در این رشته چهارسال پزشکی و چهار سال هوشبری را پشت سر خواهند گذاشت. البته این نوع آموزش در هر کشوری سبک و سیاق خود را دارد.  رشته های پزشکی و پیراپزشکی به سلامت مردم در جامعه مرتبط می باشد، پس برای هر فعالیتی در کشوری دیگر افراد باید مدرکشان را معادل سازی کنند. اکثر افراد برای مهاجرت کشور کانادا را انتخاب می کنند، زیرا تسلط به زبان انگلیسی در همه استان های آن کاربرد دارد.

مهاجرت کنندگان فارغ التحصیل رشته هوشبری در بعضی کشورها  دوره کار آموزی و آشنایی با قوانین پزشکی و سلامت آن کشور را می گذرانند. در بعضی کشورها چون استرالیا برای گذراندن این دوره ها نیاز به پرداخت هزینه است اما کشوری چون دانمارک به کار آموزان هزینه هم پرداخت می کند. مدت زمان کار آموزی با توجه به کشور مقصد تقریبا بین 6 ماه تا 2 سال خواهد بود. در نهایت پذیرفته شدگان رشته های پیراپزشکی بعد از این دوره وارد بازار کار می شوند. سطح درآمدی کارشناسان هوشبری در اغلب کشورهای جهان مناسب است. در آمریکا یک کارشناس هوشبری که البته تخصص بیشتری نسبت به یک فارغ التحصیل هوشبری در ایران دارد، می تواند سالانه تا 200000 دلار درآمد داشته باشد. البته اغلب دریافتی کارشناسان هوشبری کمتر از این مبالغ است.

رشته هوشبری در جهان
16 اکتبر به عنوان روز جهانی هوشبری نام گذاری شده است.

پرسش و پاسخ

برای قبولی در رشته هوشبری به چه رتبه ای نیاز است؟

برای قبولی در این رشته در هر یک از مناطق سه گانه با توجه به نام دانشگاه موردنظر باید رتبه ای خاص دریافت کنید. همچنین برای آگاهی از محدوده رتبه لازم جهت پذیرش در رشته هوشبری از نرم افزار آخرین قبولی گزینه دو کمک بگیرید.

درآمد و بازار کار رشته هوشبری چگونه است؟

رشته هوشبری در ایران با توجه به نیاز جامعه به افراد کارآمد در حوزه درمان و پزشکی، بازار کار مناسبی دارد. با توجه به اینکه اکثر هوشبران در بیمارستان ها و مراکز دولتی مشغول به کار هستند، درآمدی مشابه سایر رشته های پیراپزشکی دریافت خواهند کرد.

آیا امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد رشته هوشبری وجود دارد؟

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته هوشبری 22 رشته وجود دارد. از این تعداد تنها یک رشته (آموزش هوشبری) به صورت ویژه مختص کارشناسان رشته هوشبری است. 21 رشته دیگر نیز در اغلب رشته های پیراپزشکی اشتراک دارد.
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x