جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

افزایش ظرفیت رشته پزشکی در کنکور

افزایش ظرفیت رشته پزشکی در کنکور
افزایش ظرفیت رشته پزشکی
فهرست مطالب

در چند ماه گذشته یکی از بحث های داغ درباره کنکور، خبر افزایش 20 درصدی ظرفیت رشته پزشکی بوده است. در ابتدا این خبر برای بسیاری از افراد صرفا یک شایعه تلقی می شد. اما با گذشت زمان و خبرهای بعدی که در این زمینه منتشر شد، این قضیه رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت.

در این مطلب قصد داریم به طور کامل قضیه افزایش ظرفیت رشته پزشکی در کنکور را همراه با مزایا و چالش هایی که همراه خود دارد، بررسی نماییم.

افزایش ظرفیت رشته پزشکی

افزایش ظرفیت رشته پزشکی از شایعه تا واقعیت!

اوایل دی ماه 1400 خبری مبنی بر افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در کنکور منتشر شد. البته زمزمه هایی از این خبر از آذرماه به گوش می رسید. بر اساس تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی به مدت 4 سال، سالیانه 20 درصد به ظرفیت پذیرفته شدگان رشته های پزشکی افزوده خواهد شد. منشا اصلی این تصمیم نیز احساس نیاز به پزشکان و متخصصین در مناطق محروم کشور است. این تصمیم با واکنش های متفاوتی نیز رو به رو شد. در گام نخست عده ای حتی نسبت به تحقق این تصمیم نیز تردید داشتند. اما با گذشت زمان این تصمیم هر روز به واقعیت نزدیک تر شد. در 22 دی ماه ماده واحده افزایش ظرفیت رشته پزشکی توسط آقای رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای شورای انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ شد.

افزایش 20 درصدی ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در مناطق محروم، شانس قبولی داوطلبان مناطق محروم را به طور موثری افزایش خواهد داد.

ابلاغیه افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

در ابلاغیه 22 دی ماه آقای رئیس جمهور موارد مهمی درباره افزایش ظرفیت رشته های پزشکی و ضوابط حاکم بر آن منتشر شد. در بخشی از این ابلاغیه اهداف اصلی این طرح رفع مشکل کمبود پزشک و افزایش دسترسی اقشار مختلف جامعه به پزشک یاد شد. همچنین در جدولی دقیق این افزایش ظرفیت به طور کامل مشخص گردید. جدول دقیق افزایش ظرفیت ها در رشته های پزشکی در 4 سال آینده به شرح زیر است:

جدول افزایش ظرفیت رشته های پزشکی
سال پذیرش افزایش ظرفیت تعداد پذیرش شدگان
1400 - 8000
1401 20 درصد 9600
1402 20 دصد 11520
1403 20 درصد 13824
1404 20 درصد 16588

بر طبق تبصره هایی که در این ابلاغیه وجود دارد این افزایش ظرفیت در تمامی کدرشته محل های پزشکی عمومی در مراکز آموزش پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، اعمال خواهد شد. همچنین این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان شهرستان ها و مناطق کم برخوردار می باشد. همچنین بعد از 4 سال، شرایط پذیرش مجددا بررسی خواهد شد تا در صورت نیاز باز هم افزایش ظرفیت داشته باشیم یا در صورت عدم نیاز تعداد پذیرفته شدگان ثابت بماند.

افزایش ظرفیت پزشکی در مناطق محروم
مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم همچنان حس می شود.

چرا ظرفیت رشته پزشکی افزایش یافت؟

یکی از دلایل اصلی اتخاذ این تصمیم مشکل کمبود پزشک در کشور است. در حال حاضر به ازای هر 10000 نفر تنها 13 پزشک در کشور وجود دارد. طبق پیش بینی ها با اجرای این طرح، تعداد پزشکان به 20 نفر به ازای هر 10000 نفر خواهد رسید. مشکل کمبود پزشک متخصص در کشور به خصوص در مناطق محروم یک چالش جدی است. این طرح اگر بتواند در جهت رفع این مشکل گام بردارد، می توان آن را طرحی کارآمد محسوب کرد. همچنین این طرح می تواند از روند مهاجرت به کشورهای دیگر با هدف تحصیل در رشته پزشکی جلوگیری کند.

با افزایش 20 درصدی ظرفیت پذیرفته شدگان رشته پزشکی، طی چهارسال تعداد دانشجویان این رشته بیش از دو برابر خواهد شد.

چالش های افزایش ظرفیت رشته پزشکی

افزایش ظرفیت رشته های پزشکی علیرغم مزایایی که دارد، می تواند چالش هایی نیز با خود به همراه داشته باشد. برخی از منتقدین این طرح معتقدند که در شرایط فعلی نیز، لزوما همه فارغ التحصیلان رشته های پزشکی در شرایط اشتغالی مناسبی قرار ندارند. همین موضوع اهمیت اجرای صحیح و هدفمند این طرح را بیشتر می کند. البته لازم است به این نکته توجه شود که افزایش سهمیه ها به تنهایی برای بهبود خدمات پزشکی کافی نیست. اگر افزایش سهمیه ها را به عنوان گام نخست در نظر بگیریم به طور همزمان باید دانشجویان این رشته هم به خدمت در این مناطق ترغیب کرد. علت اصلی این است که غالبا درآمد پزشکان در کلان شهرها بیشتر از مناطق محروم می باشد. البته موضوعی که بسیار اهمیت دارد توجه به بهبود کیفیت آموزش و ارتقا امکانات همزمان با افزایش ظرفیت هاست. به عبارت دیگر باید تدبیر لازم جهت افزایش امکانات آموزشی برای تحصیل دانشجویان رشته پزشکی اندیشیده شود.

درآمد پزشکان در شهرهای کوچک
نیمی از پزشکان متخصص کشور در تهران ساکن هستند.

افزایش ظرفیت رشته پزشکی در کنکور 1401 قطعی است!

در تاریخ 9 بهمن معاون فنی و آماری سازمان سنجش کشور در نشستی خبری که پیش از زمان ثبت نام آزمون کنکور برگزار شده بود، بار دیگر به موضوع افزایش ظرفیت اشاره کرد. ایشان اجرایی شدن این افزایش ظرفیت را جز تغییرات آزمون امسال بیان کرد. همچنین بر طبق سخنان ایشان آیین نامه اجرایی این تغییر توسط وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی کشور در دست تدوین است.

پس با توجه به اتفاقات صورت گرفته باید افزایش 20 درصدی رشته های پزشکی در کنکور سال 1401 را قطعی دانست. البته برای آگاهی بیشتر از جزئیات این طرح باید تا زمان انتخاب رشته منتظر بود تا چگونگی تغییر در ظرفیت ها، اعلام و اعمال شود.

پرسش و پاسخ

افزایش ظرفیت رشته پزشکی در کنکور از چه سالی اعمال می شود؟

بر طبق اخبار منتشر شده این افزایش ظرفیت، از کنکور 1401 به مدت 4 سال اعمال می شود.

میزان افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی چه میزان است؟

افزایش ظرفیت رشته پزشکی 20 درصد می باشد. بر طبق این طرح به مدت 4 سال و بر طبق ظرفیت سال گذشته سالیانه 20 درصد ظرفیت پذیرفته شدگان افزایش می یابد. به این ترتیب در مدت 4 سال ظرفیت پذیرفته شدگان رشته پزشکی 2 برابر خواهد شد.

آیا شرایط و ضوابطی برای افزایش ظرفیت رشته پزشکی وجود دارد؟

افزایش این ظرفیت ها طبق شرایط خاصی صورت می پذیرد. بر طبق ابلاغیه های فعلی این افزایش ظرفیت در گام نخست به مناطق محروم اختصاص می یابد. البته برای آگاهی بیشتر از جزئیات این طرح باید تا زمان انتخاب رشته منتظر ماند.
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مینا
مینا
2 سال قبل

امیدوارم هر چی میشه ، احتمال قبولی پزشکی رو بیشتر کنند

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x