جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

انواع لا (لا نافیه، لا ناهیه و لا نفی جنس و لا عطف)

انواع لا (لا نافیه، لا ناهیه و لا نفی جنس و لا عطف)
فهرست مطالب

در این متن از عربی پایه یازدهم، به آموزش انواع «لا» در زبان عربی (لا نافیه، لا ناهیه و لا نفی جنس و لا عطف) خواهیم پرداخت.

پخش ویدئو

انواع "لا"

در زبان عربی چهار نوع لا داریم که عبارتند از: لا نافیه، لا ناهیه و لا نفی جنس و لا عطف. در ادامه هر کدام از انواع لا را معرفی می نماییم.

  • لا نافیه: (لا نافیه + فعل مضارع) این نوع لا بر سر فعل مضارع ظاهر می شود و تغییری در آن ایجاد نمی کند. این نوع «لا» غیر عامل است. در ترجمه این نوع لا فعل را به صورت مضارع اخباری منفی ترجمه می کنیم. مثالی از ترجمه لا نافیه مشاهده کنید:

لا یخافُ المؤمنونَ : مؤمنان نمی ترسند.

  • لا ناهیه: (لا ناهیه + مضارع مجزوم) این نوع لا به همراه مضارع دوم شخص مفرد و جمع به صورت امر منفی و به همراه مضارع بقیه صیغه ها به صورت «نباید + مضارع التزامی» ترجمه می شود. این نوع «لا» عامل است. مثال هایی از ترجمه لا ناهیه را مشاهده نمایید:

لا تَخضَعْ اَمام الأعداء!: در مقابل دشمنان سر تعظیم فرود میاور!

تَخضَع دوم شخص می باشد، و به صورت امر منفی ترجمه می شود.

لا یَذهَبِ الطّفل بعیداً!: کودک نباید به دور دست برود!

اگر این لا بر سر صیغه های غائب و متکلم بیاید در ترجمه اش از لفظ «نباید» استفاده می شود.

  • لای نفی جنس: (لا نفی جنس + اسم بدون «ال» و «تنوین») این نوع «لا» عامل است و تغییراتی را با خود به همراه دارد. در ترجمه از قالب «هیچ………….نیست» استفاده می کنیم. به مثالی از ترجمه لا نفی جنس دقت کنید.

لا خُلقَ أقبَحُ مِنَ الکبر!: هیچ اخلاقی زشت تر از کبر نیست!  

  • لا عطف: (لای عطف + اسم “ال” دار یا تنوین دار یا مضاف) این نوع لا به معنای “نه” ترجمه می گردد. مثالی از ترجمه لا عطف در زبان عربی ببینید:

اقرا الکتاب لا الدفتر: کتاب را بخوان نه دفتر را

اقسام “لا” در زبان عربی عبارتند از: لا نافیه، لا ناهیه، لا نفی جنس و لا عطف.

برای آشنایی بیشتر با انواع لا در زبان عربی و مشاهده تست های مربوط به آن در زبان عربی ویدئوی آموزشی این جلسه را مشاهده نمایید.

سوالات متداول

 در زبان عربی 4 نوع لا وجود دارند. اقسام لا در زبان عربی عبارتند از: لا نافیه، لا ناهیه و لا نفی جنس و لا عطف که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

لا نافیه بر سر فعل مضارع ظاهر می شود. این نوع «لا»  تغییری در فعل مضارع ایجاد نمی کند وغیر عامل است. در ترجمه این نوع لا، فعل را به صورت مضارع اخباری منفی ترجمه می کنیم.

 

لا ناهیه به همراه فعل مضارع مجزوم به کار می رود. این نوع لا به همراه مضارع دوم شخص مفرد و جمع به صورت امر منفی و به همراه مضارع بقیه صیغه ها به صورت “نباید + فعل مضارع التزامی” ترجمه می گردد. این نوع «لا» عامل است یعنی تغییراتی در فعل ایجاد می‌کند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x