آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

انواع ل ناصبه، جازمه، حرف جر و تاکید

انواع ل ناصبه، جازمه، حرف جر و تاکید
فهرست مطالب

در این ویدئوی آموزشی از عربی پایه یازدهم، اقسام حرف «ل» در زبان عربی معرفی می شود و نقش آن در جمله و تاثیر آن در جمله مورد بررسی قرار می گیرد.

پخش ویدئو

اقسام "ل" در زبان عربی

اقسام حرف ل در زبان عربی عبارتند از: ل ناصبه، ل جازمه و ل حرف جر و ل تاکید. در ادامه هر کدام از انواع ل را معرفی می نماییم.

  • ل ناصبه: این نوع ل معمولا در وسط جمله ظاهر می شود و بیان کننده ی علت است. به آن لام تعلیل نیز می گویند. میان دو جمله نیز ظاهر می گردد. بر سر صیغه های مضارع نیز می تواند ظاهر شود. در ترجمه این نوع ل از “برای اینکه/ تا + مضارع التزامی” استفاده می کنیم. مثال هایی از ترجمه لام ناصبه و ترجمه آن را مشاهده کنید:

لأقول: برای اینکه بگویم.

لیجلسوا: تا بنشینند.

  • ل جازمه: بر سر اول شخص مفرد و جمع و سوم شخص مفرد و جمع (صیغه های غایب و متکلم) می آید. در اول جمله یا بعد از مبتدا و یا بعد از اسم انَّ می آید. معنای وجوب و بایستن را می رساند. اگر قبل از آن “و، ف …” بیاید ل به صورت ساکن تلفظ می شود. در ترجمه این نوع ل از “باید + مضارع التزامی” استفاده می کنیم. مثال هایی از ترجمه ل جازمه را مشاهده نمایید:

لنعبد: باید بپرستیم

  • ل حرف جر: در در هر جای جمله ظاهر می شود. گاهی معنای مالکیت می دهد. بر سر اسم وارد می شود و حرف آخر آن (-ِ، ینَ، ینِ) می آید. اگر بر سر ضمیر بیاید به صورت ل نوشته می شود. (مانند لَهم) این نوع ل به معنای “برای، از آنِ، داشتن” ترجمه می شود. مثال هایی از ترجمه ل به عنوان حرف جر ببینید:

لِصدیقی خَلقٌ حسن: دوستم اخلاق نیکویی دارد.

  • ل تاکید: ل تاکید مفتوح است بر سر هر سه قسم کلمه می آید. در بردارنده تاکید است. این نوع ل به معنای “قطعا، مسلما” ترجمه می گردد.

انَّ الانسان لفی خسر: انسان قطعا در زیان است.

اقسام “ل” در زبان عربی عبارتند از: ل ناصبه، ل جاذمه، ل حرف جر و ل تاکید.

برای آشنایی بیشتر با انواع ل در زبان عربی و مشاهده تست های شناخت انواع ل در زبان عربی با پاسخ تشریحی ویدئوی آموزشی این جلسه را مشاهده نمایید.

سوالات متداول

 در زبان عربی 4 نوع ل وجود دارد. اقسام ل در زبان عربی عبارتند از: ل ناصبه، ل جازمه و ل حرف جر و ل تاکید که هر کدام کاربردی خاص دارند و با توجه به نقششان معنا می گردند.

ل ناصبه یا لام ناصبه معمولا در وسط جمله یا بین دوجمله ظاهر می شود و بیان کننده ی علت است، به همین علت به آن لام تعلیل نیز می گویند. لام ناصبه بر سر صیغه های مضارع می تواند ظاهر شود. در ترجمه این نوع ل از “برای اینکه/ تا + مضارع التزامی” استفاده می گردد.

ل جازمه یا لام جازمه بر سر اول شخص مفرد و جمع و سوم شخص مفرد و جمع (صیغه های غایب و متکلم) می آید. در اول جمله یا بعد از مبتدا و یا بعد از اسم انَّ ظاهر می شود و معنای وجوب و بایستن را می رساند. اگر قبل از آن “و، ف …” بیاید ل به صورت ساکن تلفظ می گردد. در ترجمه این نوع ل از “باید + مضارع التزامی” استفاده می شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x