جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

زمان ثبت‌نام بدون کنکور بهمن‌ماه 1402

زمان ثبت‌نام بدون کنکور بهمن‌ماه 1402
شرایط داوطلبین برای ثبت‌نام در انتخاب رشته بدون کنکور بهمن 1402
فهرست مطالب

فرایند ثبت‌نام پذیرش رشته‌های بدون کنکور در بهمن‌ماه 1402 برای دانشگاه‌های دولتی و آزاد در سایت سنجش منتشر شد. داوطلبین می‌توانند به صورت اینترنتی به سایت سنجش و سایت دانشگاه آزاد مراجعه کنند و اقدام به انتخاب رشته نمایند. در پذیرش داوطلبین در رشته‌های بدون کنکور در بهمن‌ماه معدل داوطلبین اهمیت دارد. با توجه به اینکه متقاضیان فارغ ‌التحصیل کدام نظام تحصیلی باشند، یا معدل کتبی، یا معدل کل یا معدل کل دوره متوسطه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله به ارائه نکات مهم در این زمینه پرداخته‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

شرایط داوطلبین برای ثبت‌نام در انتخاب رشته بدون کنکور بهمن 1402

انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه‌های دولتی

متقاضیان می‌توانند بر اساس ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه راهنمای مربوط برای ثبت‌نام، در روزهای فوق به درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به آدرس    www.sanjesh.orgمراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر 150 کد رشته) به روش اینترنتی، اقدام کنند.

 

ثبت‌نام و انتخاب رشته از روز سه‌شنبه به تاریخ 1402/11/03 آغاز و تا روز یکشنبه به تاریخ 1402/11/08 ادامه خواهد داشت.

پذیرش بدون آزمون رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی

در تمامی دانشگاه‌های ایران هیچ رشته پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) و رشته‌های پیراپزشکی (پرستاری، فیزیوتراپی، مامایی و …) به صورت بدون کنکور پذیرش ندارند.  پذیرش دانشجو در این رشته‌ها فقط از طریق کنکور سراسری تجربی به صورت با آزمون است.

نحوه ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور 1402

مراحلی که متقاضی باید برای ثبت‌نام اقدام کند:

 1. 1. مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی‌های فوق برای تهیه کارت اعتباری ثبت‌نام (سریال 12 رقمی) و دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته.

2. تهیه فایل عکس اسکن شده متقاضی بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام.

3. آماده نمودن اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت‌نام.

4. خرید کارت اعتباری ثبت‌نام به مبلغ 1300000 (یک میلیون و سیصد هزار) ریال از سامانه خرید کارت اعتباری در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان.

زمان ثبت‌نام بدون کنکور 1402

سازمان سنجش جهت ورود به دانشگاه از طریق سوابق تحصیلی اقدام به انتشار دفترچه ثبت‌نام بدون کنکور ۱۴۰۲ می‌نماید. این دفترچه شامل رشته‌های ارائه شده، دانشگاه‌هایی که ظرفیت ارائه داده‌اند، شرایط و ضوابط ثبت‌نام است. شما می‌توانید برای شرکت در رشته‌های دوره‌های روزانه، شبانه، پیام‌نور، پردیس خودگردان و… به سایت سازمان سنجش وارد شده و سپس اقدام به ثبت‌نام نمائید.

زمان ثبت‌نام بدون کنکور 1402
ثبت‌نام و انتخاب رشته اینترنتی 1402/11/3 تا 1402/11/8
مشاهده یا ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان بر روی درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان (هم‌زمان با ثبت‌نام) 1402/11/3 تا 1402/11/8
اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان از سوی سازمان سنجش دهه سوم بهمن‌ماه 140

چه افرادی مجاز به ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور 1402 هستند؟

 1. 1. اخذ دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 حداکثر تا تاریخ 30/11/1402 یا مدرک پیش‌دانشگاهی و یا داشتن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی یا کاردانی‌پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای
 2. 2. دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند حق ثبت‌نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت‌نام و انتخاب رشته برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
 3. نظر به اینکه گزینش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیل (معدل)، صورت خواهد گرفت؛ لذا لازم است:

 متقاضیان زیر معدل کتبی دیپلم را در کارنامه فرم ثبت‌نام درج کنند.

 • 1. دیپلمه‌های نظام آموزشی 3-3-6
 • 2. نظام سالی واحدی یا ترمی‌واحدی
 • 3. نظام قدیم چهارساله دبیرستان

متقاضیان زیر نیز باید معدل کل دیپلم خود را در فرم ثبت‌نام درج کنند:

 • 1. دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای نظام قدیم هنرستان
 • 2. دیپلمه‌های کاردانش نظام قدیم هنرستان

این گروه از افراد که مدرک پیش‌دانشگاهی و یا کاردانی دارند، باید  معدل کل دیپلم خود را به‌صورت صحیح در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نمایند.

متقاضیان زیر باید معدل کل دیپلم متوسطه را در فرم اینترنتی درج کنند:

 • 1. دیپلم فنی و حرفه‌ای و دیپلم کاردانش نظام آموزشی جدید 3-3-6
 • 2. دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان

که مدرک پیش‌دانشگاهی و یا کاردانی دارند و فاقد معدل کتبی دیپلم هستند، لازم است معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً در بند 16 تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام درج نمایند.

متقاضیان توجه داشته باشند در صورت مغایرت معدل کل و یا معدل کتبی واقعی با معدل کل و یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت‌نامی، از ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان ممانعت به‌عمل‌آمده و قبولی آنها لغو می‌شود.

معدل کل و معدل کتبی تأثیرگذار در پذیرش رشته‌های بدون کنکور بهمن 1402

معدل کتبی دیپلم: نمره‌ای است که از میانگین وزنی (حاصل‌ضرب تعداد واحدهای دروس نهایی در نمره کتبی دریافت شده، تقسیم بر تعداد کل واحدهای دروس نهایی)  حاصل می‌شود.

امتحانات تأثیرگذار در معدل کتبی در نظام آموزشی مختلف متفاوت است:

 • 1. نظام سالی – واحدی یا ترمی – واحدی: نمرات امتحانات نهایی سال سوم متوسطه
 • 2. متوسطه نظام جدید آموزشی  6-3-3: نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم
 • 3. نظام قدیم آموزش متوسطه: نمرات نهایی پایه دوازدهم

این نمره در کادر پایین سمت چپ کارنامه با عنوان معدل کتبی نهایی مشخص شده است. لازم است داوطلبان معدل کتبی دیپلم خود را به صورت دقیق و صحیح درج نمایند.

معدل کل دیپلم: معدلی است که به‌عنوان معدل کل دیپلم در مدرک دیپلم داوطلبان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای، کاردانش یا نظری درج شده است.

ملاک پذیرش داوطلبین در رشته‌های بدون کنکور بهمن 1402

رشته‌های بدون کنکور گروه‌های آزمایشی اصلی و شناور دانشگاه آزاد دو نوبت در سال ارائه می‌گردند و ملاک پذیرش در این رشته‌ها فقط سوابق تحصیلی داوطلب است.

داوطلبین کدام رشته‌های بدون کنکور را می‌توانند انتخاب کنند؟

در رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) ملاک پذیرش برای داوطلبان شاخه نظری، معدل کتبی دیپلم و برای داوطلبان شاخه فنی و حرفه‌ای و یا کاردانش، معدل کل دیپلم آنان با توجه به ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی است که داوطلب می‌تواند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و از تمامی گروه‌های تحصیلی نسبت به انتخاب رشته اقدام کند. برای مثال در صورت‌پذیرش رشته مهندسی برق دوره روزانه در این مرحله، تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب آن خواهند بود و محدودیت گروه تحصیلی وجود ندارند.

داوطلبان مجاز هستند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی از تمامی گروه‌های تحصیلی و رشته‌های مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش ً صرفاً با سوابق تحصیلی (گروه‌های تحصیلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبانهای خارجی) نسبت به انتخاب کد رشته‌های موردعلاقه خود اقدام کنند. درضمن نحوه گزینش آنان با توجه به نوع مدرک دیپلم و همچنین رشته انتخابی بر اساس جدول شماره 6 مندرج در این دفترچه راهنما صورت خواهد گرفت:

زمان شروع کلاس‌های رشته‌های بدون کنکور بهمن 1402

شروع دوره در رشته‌های دانشگاه‌های پذیرنده منوط به تشکیل کلاس با توجه به حدنصاب تعداد قبولی خواهد بود

نکات مهم در مورد ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور 1402

اگر داوطلب در رشته‌های تحصیلی صرفاً با سوابق تحصیلی و یا رشته محل‌های با آزمون سراسری سال 1402 پذیرفته شده است، در صورت تمایل می‌تواند در این مرحله از پذیرش شرکت کند. امّا در صورت قبولی در این مرحله، قبولی قبلی ایشان لغو و تنها می‌تواند در رشته قبولی جدید ثبت‌نام و مشغول به تحصیل شود.

سهمیه‌های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران  25درصد ظرفیت، ایثارگران  5درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات اعمال می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته های دانشگاهی می توانید روی لینک های زیر کلیک کنید:

رشته های ریاضی

رشته های تجربی

رشته های انسانی

پرسش و پاسخ

زمان ثبت‌نام بر اساس سوابق تحصیلی بهمن‌ماه از 3 تا 8 بهمن‌ماه 1402 می‌باشد.

داوطلبان جهت ثبت‌نام باید به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند. برای ثبت‌نام در رشته‌های دانشگاه آزاد نیز باید به سایت این دانشگاه مراجعه کرد.

پذیرش بر اساس معدل کتبی داوطلب یا معدل کل یا معدل کل متوسطه انجام می‌گیرد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x