جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

محاسبه تراز کنکور 1403 و تفاوت‌های آن با تراز کنکور سال‌های قبل

محاسبه تراز کنکور 1403 و تفاوت‌های آن با تراز کنکور سال‌های قبل
محاسبه تراز کنکور 1403 و تفاوت‌های آن با تراز کنکور سال‌های قبل
فهرست مطالب

نحوه محاسبه تراز کنکور 1403 با تراز کنکور 1402 متفاوت است، زیرا ضرایب دروس تاثیر گذار در سوابق تحصیلی در کنکور 1403 با کنکور 1402 متفاوت است.

تراز کنکور 1403 است که تعیین کننده رتبه وهمچنین تعیین کننده انتخاب رشته شما است.  به دلیل تاثیر 50 درصدی معدل و همچنین اعمال سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور، تراز کنکور 1403 متفاوت‌تر از تراز کنکورهای سال‌های گذشته محاسبه می‌شود. در این نوشتار به نحوه محاسبه تراز کنکور 1403 و تراز کنکور سال‌های گذشته پرداخته ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

محاسبه تراز کنکور 1403 و تفاوت‌های آن با تراز کنکور سال‌های قبل

تراز کنکور چیست؟

تراز یعنی ارزش. ارزش نمرات در درس‌های مختلف با درجه سختی‌های متفاوت، با هم فرق دراد. برای مثال یک سؤال سخت درس ریاضی با یک سؤال آسان درس زیست شناسی از یک تراز یکسانی برخوردار نیستند.

مفهوم تراز یا نمره کل در کارنامه اولیه کنکور مشخص می‌شود. این تراز و ضعیت دانش آموز را نسبت به باقی شرکت کننده‌ها تعیین می‌کند. در واقع تراز یک مفهوم نسبی است و بسته به عملکرد سایر داوطلب‌ها می‌باشد.

تراز کنکور به سطح سؤالات بستگی دارد، برای مثال:

 • 1. اگر سؤالات سخت باشند، میانگین تراز داوطلب‌ها پایین می‌آید.
 • 2. اگر سؤالات آسان باشند، میانگین تراز داوطلب‌ها هم افزایش پیدا می‌کند.

اگر سؤالات سخت بود و شما قادر به پاسخگویی به آن سؤال بودید، یعنی تراز خود را در آن درس افزایش می‌دهید.

محدوده نمره تراز کنکور سراسری

محدوده تراز بین عددی 0 تا 13000 است.

 • 1. داوطلبینی که دارای ترازبالا یعنی نزدیک به عدد 13000 باشند، نشان‌دهنده سطح علمی بالاتر آن‌ها نسبت به سایر رقبا در کنکور است.
 • 2. هر چقدر نمره و تراز پایین باشد، نشان‌دهنده سطح علمی پایین‌تر داوطلب نسبت به سایر داوطلبین است.

هر چقدر تراز کنکور داوطلب بیشتر باشد، سطح علمی داوطلب و جایگاه وی نسبت به سایر رقبا بالاتر خواهد بود.  تراز در محدوده بین صفر و 10000 قرار دارد.  تراز کنکور می‌تواند عدد منفی باشد، در این صورت این تراز منفی نشان‌دهنده ضعف شدید داوطلب نسبت به سایر رقبا است. اگر تراز کنکور از 5000 بالاتر باشد، می‌توان گفت که سطح علمی داوطلب از میانگین جامعه بیشتر است.

محاسبه تراز کنکور 1403 و تفاوت‌های آن با تراز کنکور سال‌های قبل

نحوه محاسبه تراز کنکور سراسری

تراز کنکور در سال‌های گذشته به شکل زیر محاسبه می‌شد:

 • 1. در سال‌های گذشته، تمام تراز موردنیاز برای سنجش داوطلبین کنکور براساس درصدهای خام دروس عمومی و تخصصی آزمون سراسری بود. یعنی فقط نتیجه کنکور در نمره تراز و در رتبه‌بندی داوطلبین کنکور سراسری تاثیر داشت.
 • 2. سپس سازمان سنجش با بررسی پاسخ برگ، براساس درصد جواب‌های درست و غلط هر فردی و مقایسه درصد افراد با کل شرکت‌کنندگان کنکور، یک نمره تراز به هر درس اختصاص می‌داد.
 • 3. در نهایت تراز هر کدام از دروس عمومی و اختصاصی با ضرایب مختلف با همدیگر جمع می‌شد، میانگین محاسبه می‌شود و در نهایت تراز کل داوطلب در کنکور سراسری به دست می‌آمد.
 • 4. حال اگر هر فردی تراز یا نمره بالاتری داشت، پس در نتیجه رتبه پایین‌تری می‌گرفت.

برای مثال اگر افراد ترازهای زیر را به دست می‌آورند، رتبه‌های آن‌ها به شرح زیر بود:

 1. 1. 13900
 2. 2. 13800
 3. 3. 13700

رتبه‌های این افراد به ترتیب:

 1. 1. رتبه 1
 2. 2. رتبه 2
 3. 3. رتبه 3

برای محاسبه تراز کنکور ابتدا باید نمره خام و تراز هر درس رو محاسبه کنید.

روش محاسبه نمره خام هر درس در کنکور: در واقع نمره خام هر درس، همان درصد کسب شده است.

 • 1. کمترین نمره‌ی خامی که داوطلب می‌تواند در یک درس کسب کند، 33 /33- درصد است. این حالت زمانی رخ می‌دهد که داوطلب به‌تمامی سؤالات پاسخ اشتباه بدهد.
 • 2. بالاترین نمره خامی که هر داوطلب می‌تواند در یک درس کسب کند، نمره 100 است. این یعنی داوطلب به تمامی سؤالات آن درس پاسخ درست داده است.

فرمول محاسبه نمره خام داوطلب در هر درس در زیر ارائه شده است

محاسبه نمره خام

محاسبه نمره تراز کنکور سراسری برای هر درس

 نمره تراز برای هر درس به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. نمره تراز هر درس یک عدد است که ما بین 0 و 10000 قرار دارد. برای محاسبه تراز کنکور سراسری لازم است که تراز داوطلب در هر درس نیز محاسبه شود. در این مرحله می‌توان از فرمول‌های متعددی استفاده کرد. ساده‌ترین راه برای محاسبه  تراز این است که نمره خام در ضریب درس ضرب شود و سپس در عدد 100 ضرب شود. ضرب این سه فاکتور معادل تراز کنکور داوطلب در هر درس است.

فرمول محاسبه نمره تراز کنکور در هر درس در زیر ارائه شده است:

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

نحوه محاسبه تراز کنکور سراسری 1403

محاسبه تراز کنکور سراسری 1403 با کنکورهای سال قبل خود متفاوت است.

با مطرح‌شدن تاثیر امتحان نهایی و تاثیر قطعی 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور، یک بخش از تراز کل که برای رتبه‌بندی داوطلبین کنکور سراسری است را به نمرات امتحان نهایی اختصاص دادند. حال برای کسب ترازبالا و رتبه برتر در کنکور هم باید در امتحان نهایی نمرات بالایی کسب شود و هم اینکه درصدهای بالایی در کنکور بزنید.

تاثیر معدل دروس تخصصی و عمومی به یک اندازه نیست. حتی دروس عمومی و اختصاصی در هر رشته نیز تاثیر منحصربه‌فرد خود را دارد. داوطلبین به دنبال این سؤال هستند که تاثیر معدل با تراز کنکور و شانس قبولی آن‌ها قرار است چه انجام دهد؟! تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 به این صورت است که:

نمرات امتحان نهایی هر یک از دروس در کنکور سراسری به میزان 50 درصد و به صورت مستقیم اعمال خواهد شد. البته ضرایب و میزان تاثیر هر کدام از دروس عمومی و تخصصی در تراز کل سوابق تحصیلی متفاوت است.

داوطلبین گرامی توجه داشته باشید که تاثیر امتحان نهایی به صورت معدل کل نهایی نیست، بلکه تاثیر امتحان نهایی در کنکور به صورت درس به درس در کنکور 1403 اعمال خواهد شد.

تاثیر قطعی و مثبت معدل چه تاثیری در تراز کنکور دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، قبلاً بحث سر این موضوع بود که تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت باشد یا به صورت قطعی!

منظور از تاثیر مثبت معدل در کنکور این است که اگر نمرات امتحان نهایی شما خوب بود و به تراز همان درس در کنکور کمک می‌کرد، نمره آن درس در تراز همان درس تاثیر مثبت داشت و تراز آن را افزایش می‌داد. اما اگر نمرات امتحان نهایی خوب نبود و تراز یک درس در کنکور نسبت به تراز نمره امتحان نهایی همان درس بیشتر بود، نمره پایین امتحان نهایی در تراز کنکور تاثیر نداشت.

منظور از تاثیر قطعی معدل در کنکور این است که از کل نمره تراز هر درس یک‌بخشی را از کنکور جدا می‌کنند و به نمره امتحان نهایی همان درس اختصاص می‌دهند. در کنکور 1403 نصف تراز یک درس با درصد به‌دست‌آمده در کنکور و نصف دیگر از طریق امتحان نهایی کسب می‌شود. اگر در امتحان نهایی نمرات خوبی کسب کرده باشید، ترازبالایی به دست می‌آورید، اما اگر نمره بدی در امتحان نهایی گرفته باشید، تراز مربوط به آن درس را از دست می‌دهید.

محاسبه تراز دروس تخصصی در کنکور 1403 (سوابق تحصیلی و کنکور)

دروس تخصصی هم در امتحان نهایی و هم در کنکور تاثیر دارند. تراز کل هر یک از دروس تخصصی به شیوه زیر محاسبه می‌شود:

 1. تراز به‌دست‌آمده از نمره امتحان نهایی + تراز به‌دست‌آمده از درصد همان درس در کنکور سراسری

البته توجه داشته باشید که تاثیر معدل نهایی و تاثیر کنکور سراسری روی تراز کل دروس تخصصی با هم به صورت یکسان نیست. یعنی قرار نیست که نمره امتحان نهایی و درصد کنکور همان درس ضرایب متفاوتی با هم دارند.

برای مطالعه ضرایب دروس کنکور 1403 روی لینک کلیک کنید..

برای مطالعه ضرایب سوابق تحصیلی 1403 روی لینک کلیک کنید.

محاسبه تراز کنکور 1403 و تفاوت‌های آن با تراز کنکور سال‌های قبل

محاسبه تراز دروس عمومی در کنکور 1403 (سوابق تحصیلی و کنکور)

دروس عمومی از کنکور 1403 حذف شده اند. اما آیا دروس عمومی در قبولی در کنکور سراسری تاثیر ندارند؟ داوطلبین ممکن است با حذف شدن دروس عمومی از کنکور، این دروس را کنار بگذارند که همین امر سبب نتیجه بد در کنکور می‌شود. درست است که دروس عمومی از کنکور حذف شده اند، اما به این دلیل نیست که نمرات ان در کنکور تاثیر ندارد. همان طور که می‌دانید، دروس عمومی در امتحانات نهایی مورد سنجش قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه نمره امتحان نهایی تنها معیار لازم برای تراز دهی به دروس عمومی است، کل تراز دروس عمومی را نمره امتحان نهایی تشکیل می‌دهد. تراز کل هر یک از دروس عمومی به شیوه زیر محاسبه می‌شود:

تراز دروس عمومی فقط با نمرات امتحان نهایی هر درس حساب می‌شود و دروس عمومی فقط از طریق سوابق تحصیلی در تراز موجب تاثیر گذاری در رتبه و شانس قبولی در کنکور 1403 می‌شوند.

پرسش و پاسخ

معدلِ نهایی به صورت کلی روی تراز کل کنکور تاثیر ندارد. به‌عبارت‌دیگر معدل امتحانات نهایی به صورت یک واحد کلی در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه نمره امتحان نهایی هر درس، فقط بر روی تراز همان درس تاثیر می‌گذارد.

تراز بادقت بسیار بالا می‌تواند سطح علمی داوطلبان و دانش‌آموزان را با یکدیگر مقایسه کند. هر سؤال در کنکور سراسری از ارزش خاصی برخوردار است. داوطلبان با توجه به این که پاسخگو کدام سؤال هستند ترازهای متفاوتی را کسب می‌کنند؛ بنابراین رتبه، ترتیب داوطلبان را نشان می‌دهد؛ اما تراز تفاوت سطح علمی بین داوطلبان را مشخص می‌کند.

رتبه نهایی داوطلب به هر میزانی که پایین‌تر باشد، عدد مناسبی است و این عدد نشان می‌دهد که داوطلب عملکرد خوبی در کنکور داشته است. اگر تراز داوطلب در کنکور سراسری بالاتر باشد، عدد مناسبی است و نشان می‌دهد که داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان عملکرد بهتری داشته است

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x