آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

مغناطیس چیست؟ آشنایی با قطب‌های مغناطیسی

مغناطیس چیست؟ آشنایی با قطب‌های مغناطیسی
آهنربا با دو قطب مغناطیسی
فهرست مطالب

در این فیلم آموزشی با مغناطیس آشنا خواهید شد. همچنین قطب‌های مغناطیسی و خواص آن با مثال به شما توضیح داده می‌شود.

پخش ویدئو

مغناطیس

قدیمی‌ترین آثار مغناطیسی، قدمتی 2500 ساله دارند. نمونه‌های از آهنربا در این دوران در شهر مانیسا ترکیه کشف گردید. چینی‌های باستان نیز با خاصیت مغناطیس و کاربرد آهنربا آشنایی داشتند و از قطب‌نما برای جهت‌یابی استفاده می‌کردند. در شکل زیر نمونه‌ای از یک قطب نمای برنجی از هنرمندان ایرانی را مشاهده می‌کنید.

قطب نمای برنجی اصفهان

مغناطیس و آهنربا در زندگی بشر کاربرد زیادی دارد. در بلندگوها، گوشی‌های تلفن همراه، رایانهها، کارت‌های بانکی، موتورهای الکتریکی، یخچال‌ها، و در اغلب سامانه‌های هشدار و ایمنی از خواص مغناطیس و آهنربا استفاده می‌شود. مغناطیس به علم پزشکی نیز کمک شایانی کرده است و در دستگاه‌های بسیار مهمی مانند ام ار آی از خواص مغناطیس استفاده می‌شود.

مغناطیس و آهنربا در زندگی بشر کاربردهای زیادی دارد.

قطب‌های مغناطیسی

زمانی که یک آهنربا را در ظرف براده آهن فرو ببریم مشاهده می‌کنیم که براده‌های آهن در نواحی خاصی از آهنربا بسیار بیشتر جذب شده‌اند. به طور مثال اگر آهنربا به صورت مستطیلی باشد براده‌های آهن در دو لبه آن بیشتر جذب می‌شوند. به این نواحی قطب اهنربا یا قطب مغناطیسی می‌گویند.

اگر یک آهنربا را چندین بار بر روی یک سوزن بکشید سوزن دارای خاصیت آهنربایی می‌شود. البته این خاصیت آهنربایی پایدار نیست. اگر آهنربا (میله ای) را روی تکه‌ای کائوچو قرار داده و در آب شناور کنیم یا آن را به وسیله نخ یا ریسمانی از جایی آویزان کنیم، بعد از مدتی ساکن می‌شود. جهتی که شمال جغرافیایی را نشان می‎‌دهد قطب شمال آهنربا یا N و جهتی که جنوب جغرافیایی را نشان می‌دهد قطب جنوب یا S می‌باشد. قطب‌های مغناطیسی دو خاصیت مهم دارند:

1- قطب‌های همنام یکدیگر را دفع می‌کنند.

2- قطب‌های ناهمنام یکدیگر را جذب می‌کنند.

بسیاری از افراد بعد از آشنایی با قطب‌های اهنربا آنها را به بارهای الکتریکی مثبت و منفی تشبیه می‌کنند. اما بین قطب‌های آهنربا و بارهای الکتریکی یک تفاوت مهم وجود دارد. بارهای مثبت و منفی به تنهایی وجود دارند اما تک قطبی مثبت و منفی وجود ندارد و قطب های آهنربا همیشه به صورت زوج ظاهر می‌شوند.

قطب‌های آهنربا نسبت به سایر نقاط آن خاصیت مغناطیسی قویتری دارند.

مثال

در اینجا تستی از مبحث مغناطیس و قطب‌های اهنربا برای شما مطرح می‌شود:

کدام‏یک از موارد زیر نادرست است؟

1) خط‌‏های میدان مغناطیسی بسته هستند.

2) خطوط میدان مغناطیسی یکدیگر را قطع نمی‏‌کنند.

3) خاصیت مغناطیسی در قطب‏های آهن‏ربا بیشتر از سایر نقاط آن است.

4) تک ‏قطبی مغناطیسی وجود دارد.

پاسخ:

همانطور که می‌دانید تک قطبی مغناطیسی وجود ندارد. پس گزینه 4 پاسخ این تست می‌باشد. البته برای مشاهده پاسخ تشریحی این سوال ویدپو آموزشی را مشاهده نمایید.

برای آشنایی بیشتر با مغناطیس و قطب‌های مغناطیسی و خواص آن حتما ویدئو آموزشی را به طور کامل مشاهده کنید.

سوالات متداول

مغناطیس و خاصیت آهنربایی در بلندگوها، تلفن‌های همراه، رایانه‎‌ها، کارت‌های بانکی، موتورهای الکتریکی، یخچال ها و همچنین دستگاه‌های پزشکی مانند ام ار ای و … کاربرد دارد.

یک آهنربا را از وسط به یک نخ ببندید و آن را از نقطه ای آویزان کنید. پس از اینکه آهنربا ساکن شود، قطبی از آن که در جهت شمال قرار گرفته باشد قطب شمال یا N و قطبی از آن که جت جنوب را نشان دهد قطب جنوب یا S آهنربا است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x