جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

چرا درس خواندن من کند است؟ چه کار کنم؟

چرا درس خواندن من کند است؟ چه کار کنم؟
دلایل کند خوانی چیست؟
فهرست مطالب

اگر دیر یاد می‌گیرید، نگران نباشید. با استفاده از برخی نکات و ترفندهای این مقاله به
راحتی می‌توانید سرعت یادگیری خود را افزایش دهید. درس خواندن کند ممکن است به
عوامل مختلفی برگردد. اینجا چند راهنمایی برای بهبود سرعت و کیفیت درس خواندن وجود
دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

با گزینه دو همراه باشید.

دلایل کند خوانی چیست؟

دلایل کند خوانی چیست؟

دلایل مختلفی می‌تواند باعث کاهش سرعت مطالعه شما شود. باید تشخیص دهید که کدام عامل سبب کندخوانی شما شده است.

در ادامه دلایلی که ممکن است سرعت شما را در مطالعه کند نماید، ارائه شده است:

  • حواس شما به راحتی توسط رسانه‌های اجتماعی یا چیزهای دیگر پرت می‌شود.
  • یک محیط نامرتب یکی از عوامل حواس پرتی برای هر فردی است که باعث کند خوانی می شود.
  • افکار نامربوط در سر شما ظاهر می‌شود.
  • مطالعه با استفاده از تکنیک‌های مطالعه غیرفعال
  • مطالعه بدون درک
  • مطالعه فقط با استفاده از یک روش یادگیری

در ادامه چند راه ذکر شده است که می‌توانید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید:

  • اول درک کنید بعد حفظ کنید.
  • بعد از درک مطلب شروع به توضیح موضوع نمایید.
  • از فلش کارت استفاده کنید.
  • از تکنیک پومودورو برای جلوگیری از حواس پرتی و تمرکز استفاده نمایید.

برنامه ریزی برای درس خواندن نیاز به تکنیک دارید، اگر تکنیک را نمی دانید، پس کلیک کنید.

تکنیک‌های افزایش سرعت مطالعه

تکنیک‌های افزایش سرعت مطالعه به صورت موردی در زیر لیست شده است.

1. مشخص کنید چه چیزی باعث کندی درس خواندنتان می‌شود:

در ابتدا، باید شناسایی کنید که چه عواملی ممکن است در کندی درس خواندن شما نقش داشته باشند. آیا مشکل از عدم تمرکز، عدم علاقه، یا روش نادرست درس خواندن است؟ با شناسایی دقیق مشکل، می‌توانید بهترین راهکارها را برای آن پیدا کنید.

2. ایجاد محیط مناسب:

مطمئن شوید که محیطی آرام و بدون مزاحمت را برای درس خواندن ایجاد کرده‌اید. قطع تلویزیون، موبایل و سایر موانع ممکن است به شما کمک کند تا تمرکز خود را روی مطالب درسی بیشتر کنید.

3. تنظیم برنامه زمانی:

برنامه‌ریزی منظم و متعادل زمان درس خواندن می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر و کارآمدتر درس بخوانید. تقسیم زمان به‌بخش های کوچک‌تر و تعیین اهداف مشخص در هر‌بخش  به شما کمک می‌کند تا ساعت‌های درس خواندن را بهینه کنید.

تکنیک پومودورو را می شناسید؟ اگر نه که وقت را هدر ندهید، زیرا برای موفقیت در برنامه ریزی به آن نیاز دارید.

4. استفاده از تکنیک‌های یادگیری مؤثر:

با استفاده از تکنیک‌های مثل خلاصه‌نویسی، تهیه نمودارها و نقشه‌های مفهومی، تصویرسازی مطالب، تمرین‌های فعال و تعامل با مطالب، می‌توانید یادگیری خود را بهبود بخشید. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند مطالب را بهتر درک کنید و به خاطر بسپارید.

روش درس خواندن به شیوه نابغه ها چیست؟ 

5. تنوع در روش‌های درس خواندن:

 انواع مختلفی از روش‌های درس خواندن وجود دارند. ممکن است روشی که در حال استفاده از آن هستید برای شما مناسب نباشد. امتحان کنید روش‌های متنوعی مانند توجه به ویدیوهای آموزشی، استفاده از نرم‌افزارهای یادگیری، تدوین نمودارها و غیره را امتحان کنید تا ببینید کدام یک بهترین نتیجه را برای شما دارد.

علت فراموشی مطالب درسی چیست؟ چرا هر چه می خوانم فراموش می کنم؟

6. سؤال‌ها و تبادل نظر:

در حین درس خواندن، سؤال‌هایی که در ذهنتان می‌رود را یادداشت کنید و بعداً به آن‌ها پاسخ بدهید. همچنین، با دیگران در مورد مطالب درسی بحث و تبادل نظر کنید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند مفاهیم را بهتر درک کنید و از طریق بحث و تبادل نظر، اطلاعات را تثبیت کنید.

7. استراحت مناسب:

مطمئن شوید که به بدن و ذهن خود استراحت کافی می‌دهید. درس خواندن بدون استراحت مناسب می‌تواند به عدم تمرکز و کاهش کارآمدی منجر شود. استراحت‌های کوتاه و منظم در طول فرایند درس خواندن بسیار مهم است.

نحوه افزایش انرژی برای مطالعه دروس به شما کمک می کند تا با انرژی بیشتری و بدون کسالت درس بخوانید.

8. ترتیب اولویت‌ها:

 برنامه‌ریزی درست برای درس خواندن و تعیین اولویت‌ها می‌تواند به شما در تمرکز بر مطالب مهم و کاهش کندی کمک کند. تشخیص دهید کدام مطالب بیشترین اهمیت را دارند و به آن‌ها اولویت دهید.

مدیریت زمان برای مطالعه یک شیوه مهم برای درس خواندن در بازه زمانی کم است.

9. ایجاد انگیزه:

به‌دنبال ایجاد انگیزه و اهداف مشخص برای درس خواندن باشید. انگیزه و هدف قوی می‌توانند به شما در مواجهه با چالش‌های درسی کمک کنند و سرعت درس خواندن را افزایش دهند.

10. تمرین مداوم:

همانند هر مهارت دیگری، درس خواندن نیز نیاز به تمرین دارد. به مرور زمان و با تمرین مداوم، می‌توانید سرعت و کیفیت درس خواندن خود را بهبود بخشید.

راز مفهومی خواندن دروس برای کسب نمره 20 در امتحان چیست؟

در نهایت، مهمترین چیز این است که به خودتان زمان بدهید و صبور باشید. هر فردی درس خواندن را با سرعت و روشی متفاوت انجام می‌دهد. پیدا کردن روش مناسب برای خودتان و تلاش مستمر در بهبود آن، به شما کمک می‌کند تا درس خواندنتان را بهتر و کارآمدتر کنید.

دلایل کند خوانی چیست؟

11. مطالب را تکه تکه کنید.

تقسیم‌بندی روشی برای تجزیه قطعات بزرگ اطلاعات به قطعات کوچکتر و قابل مدیریت‌تر است. این فرآیند می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود، از جمله بر اساس موضوع یا‌بخش و پاراگراف.

به عنوان مثال: اگر مجبور هستید مقاله‌ای در مورد تاریخچه یک موضوع بخوانید و در پیگیری مطالب گفته شده مشکل دارید، یکی از راه‌های تقسیم آن اطلاعات بر اساس موضوع است. با انجام این کار، هر پاراگراف بر روی یک جنبه خاص از تاریخچه تمرکز خواهد کرد. این روش خوانندگانی را که تحت تأثیر همه جزئیات قرار می‌گیرند، مجبور می‌کند تا صرفاً بر روی سؤال خاص خود تمرکز کنند.

13. یادداشت‌برداری ممکن است به شما در یادگیری سریعتر کمک کند.

اگر کندخوان هستید، یادداشت‌برداری ممکن است به شما کمک کند تا سریع‌تر یاد بگیرید.

یادداشت‌برداری روشی عالی برای به خاطر سپردن آنچه آموخته‌اید است. شما می‌توانید این کار را به روش‌های مختلف انجام دهید: هرچه تمرین (و تکرار) بیشتر باشد، حافظه شما بهتر خواهد بود.

در حین خواندن مطالب یادداشت‌برداری کنید تا دیگر نیازی به هایلایت یا خط کشیدن زیر نکات مهم نباشد (این کار فقط درک شما را کاهش می‌دهد). در عوض، از کدگذاری رنگی استفاده کنید تا جنبه‌های مختلف هر پاراگراف از یکدیگر متمایز شود: سبز به معنای “مهم!” آبی به معنای “مهم اما نه لزوما حیاتی” و غیره است. این به شما کمک می‌کند تا بدون داشتن اطلاعات بیش از حد روی کاغذ، ردیابی قسمتی که تاکنون خوانده شده است را پیگیری کنید.

چگونه راز یادگیری را هک کنیم؟ آیا روشی برای متفاوت درس خواندن وجود دارد؟

14. قبل از شروع یادگیری یک طرح کلی تهیه کنید.

اگر آهسته یاد می‌گیرید، داشتن یک طرح کلی از آنچه که قرار است مطالعه کنید مهم است.

قبل از شروع یادگیری یک طرح کلی تهیه کنید. طرح کلی روشی موثر برای سازماندهی افکار و به خاطر سپردن نکات کلیدی است. آنها همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا درک واضح تری از محتوای مورد مطالعه ایجاد کنید و همچنین سریعتر پیشرفت کنید زیرا به فرآیند یادگیری شما ساختار و تمرکز می‌دهند.

15. در حین یادگیری انگیزه خود را حفظ کنید.

انگیزه نیروی محرکه همه رفتار انسان است. انگیزه چیزی است که وقتی شرایط سخت می‌شود، شما را هدایت می‌کند تا بخواهید کاری انجام دهید.

بیشتر افراد فکر می‌کنند که انگیزه چیزی است که فقط برای شروع کار مهم است، اما حقیقت این است که اگر کاملاً متعهد شوید و در طول زمان با انگیزه بمانید، توانایی شما برای یادگیری به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد.

16. به دنبال راه‌های شهودی برای توضیح مفاهیم برای خود باشید.

هنگامی که در حال مطالعه یک مفهوم جدید هستید، اغلب مفید است که این مفهوم را با استفاده از زبان خودتان برای خود توضیح دهید.

17. با استفاده از تکنیک‌های حافظه سرعت یادگیری خود را افزایش دهند

از تکنیک‌های حافظه مانند Mnemonics یا دستگاه‌های حافظه استفاده کنید. اینها راه‌هایی هستند که با استفاده از تصاویر، صداها، بوها یا رنگ‌های مرتبط به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات جدید را بهتر به خاطر بسپارید.

پرسش و پاسخ

حواس‌پرتی‌ها می‌تواند تمرکز دانش‌آموزانی که کندخوان هستند، کاهش دهد. محیطی آرام و بدون حواس پرتی برای مطالعه ایجاد کنید. تلویزیون را خاموش کنید، استفاده از تلفن را محدود کنید و مکانی ساکت پیدا کنید که بتوانند بدون وقفه کار کنید.

برای اینکه مغزتان در حین مطالعه حواسش جمع بماند، باید حواس‌پرتی‌ها را تا حد امکان محدود کنید و مطمئن شوید که به خوبی هوشیار هستید و گرسنه نیستید (خواب‌آلودگی و گرسنگی دو تا از بزرگ‌ترین عوامل حواس‌پرتی مغز هستند). ورزش کافی و مدیریت موثر استرس نیز بسیار مهم است.

مطالب را تکه تکه کنید. سوالات را در زمان مناسب بپرسید. یادداشت‌برداری ممکن است به شما در یادگیری سریعتر کمک کند. قبل از شروع یادگیری یک طرح کلی تهیه کنید. در حین یادگیری انگیزه خود را حفظ کنید.  به دنبال راه‌های شهودی برای توضیح مفاهیم برای خود باشید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x