جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

کد گذاری رنگی مقاومت‌های ترکیبی (کربنی)

کد گذاری رنگی مقاومت‌های ترکیبی (کربنی)
کد گذاری رنگی مقاومت های ترکیبی
فهرست مطالب

در این فیلم آموزشی با روش کد گذاری رنگی مقاومت های ترکیبی (کربنی) آشنا خواهید شد.

پخش ویدئو

کد گذاری رنگی در مقاومت کربنی

مقاومت‌های ترکیبی که با توجه به جنس آن که اغلب از کربن ساخته می شود به آن مقاومت کربنی می‌گویند، در اندازه‌های مشخصی تولید می‌شوند. مقدار این نوع مقاومت یا روی آن نوشته می‌شود یا به صورت یک کد رنگی بر روی آن درج می‌شود. این کد رنگی از 3 یا 4 نوار به رنگ‌های مختلف ایجاد شده است که هر رنگ آن معرف عددی است که با توجه به محل قرار گیری این نوارهای رنگی مقدار مقاومت مشخص می‌شود.

کد گذاری رنگی مقاومت ترکیبی

در این روش دو حلقه اول نشانگر رقم اول و دوم مقاومت هستند. حلقه سوم به صورت نماد علمی است و عدد رنگ مورد نظر نشان ضریبی به صورت 10 به توان n می باشد. رنگ چهارم نیز که به آن تلرانس می گویند ضریب انحراف مجاز مقاومت را نشان می‌دهد. رنگ نوار چهارم اغلب طلایی یا نقره ای است و نبود رنگ چهارم در برخی مقاومت ها نشان دهنده این است که تلرانس مقاومت 20 درصد می‌باشد. برای خواندن کد رنگی مقاومت را طوری در دست می‌گیریم که حلقه مربوط به تلورانس در سمت راست قرار بگیرد. سپس بقیه حلقه های رنگی را از سمت چپ عددگذاری خواهیم کرد. در جدول زیر اعداد مربوط به هر رنگ را در مقاومت های کربنی مشاهده می‌کنید.

جدول کد رنگی انواع مقاومت های ترکیبی

با استفاده از جدول بالا می‌توانید مقدار مقاومت ‌های ترکیبی را به سادگی به دست بیاورید. ضمنا مقدار مجاز انحراف آن نیز به صورت درصدی قابل تشخیص خواهد بود.

در روش تعیین مقدار مقاومت با کد رنگی از 3 یا 4 حلقه رنگی استفاده می شود. 

مثال

برای آشنایی بیشتر با مسائل مربوط به کد گذاری رنگی مقاومت‌های ترکیبی به نمونه سوالی درباره آن توجه نمایید:

روی یک مقاومت کربنی نوار‌های رنگی به شکل زیر درج شده است. این یک مقاومت …… است که مقدار حداکثر آن ممکن است ……… باشد. ( نقره ای: 10 درصد، زرد: 4، سیاه: 0، قرمز: 2)

1-  200 کیلو اهم، 220 کیلو اهم

2-  200 کیلو اهم، 240 کیلو اهم

3- 20 کیلو اهم، 22 کیلو اهم

4- 20 کیلو اهم، 24 کیلو اهم

مثال از کدگذاری رنگی مقاومت ترکیبی

پاسخ:

رنگ قرمز در به عنوان اولین رنگ نشان دهنده رقم 2 و رنگ سیاه نشان دهنده رقم 0 می باشد. رنگ زرد نشان دهنده 10 به توان 4 می باشد. به عبارتی مقدار مقاومت برابر است با 200000 اهم. این مقدار برابر با 200 کیلو اهم می‌باشد. رنگ نقره ای نشانگر 10 درصد خطای مجاز می باشد. 10 درصد عدد 200 برابر 20 می شود. پس حداقل مقدار مقاومت 180 و حداکثر آن 220 می‌باشد و گزینه 1 پاسخ سوال است.

برای آشنایی بیشتر نمونه سوالات امتحانی و تست های کنکور کدگذاری رنگی مقاومت‌های ترکیبی همراه با پاسخ حتما ویدئو آموزشی را به طور کامل مشاهده کنید.

سوالات متداول

مقدار این مقاومت‌ها به دو روش مشخص می شود. 1- مقدار مقاومت آنها روی آن نوشته می شود. 2- با کدگذاری رنگی مقدار مقاومت مشخص می شود.

در روش کد گذاری رنگی مقاومت ها برای تعیین مقدار آن از 3 یا 4 رنگ استفاده می‌شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x