جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

کنکور ریاضی 1403

کنکور ریاضی 1403
کنکور ریاضی 1403
فهرست مطالب

دروس عمومی از کنکور 1402 و 1403 حذف شده‌اند و سوالات کنکور تنها از دروس اختصاصی است. حذف دروس عمومی از کنکور 1403 به این معنی نیست که نمرات دروس عمومی در نتیجه نهایی تاثیر نمی‌گذارد. دروس عمومی و تخصصی از طریق سوابق تحصیلی روی نمره نهایی کنکور تاثیر می‌گذارد، میزان تاثیر گذاری سوابق تحصیلی (معدل پایه دوازدهم برای نظام آموزشی جدید) و معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی (نظام سالی واحدی) 50 درصد در نتیجه کنکور است. ضرایب دروس عمومی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم نسبت به دروس اختصاصی بیشتر است، تا جبران حذف شدن خود را از کنکور از این طریق به دست آورند.

با گزینه دو همراه باشید.

کنکور ریاضی 1403

ضرایب دروس اختصاصی در کنکور ریاضی 1403

برای اینکه بتوانید در کنکور به یک رتبه خوب دست پیدا کنید، نیاز است که از ضرایب دروس اختصاصی در کنکور ریاضی 1403 مطلع شوید. در جدول زیر ضرایب دروس اختصاصی در کنکور ریاضی 1403 ارائه شده است.

انتخاب کتاب براساس سطح داوطلب
دانش‌آموز ضعیف کتابی که دارای درس‌نامه قوی دارد.
دانش‌آموز متوسط کتابی که درس‌نامه مختصرتر و تعداد تست‌های بیشتری دارد.
دانش‌آموز قوی کتابی که تست زیادی دارد و تست‌های آن دشوار و ترکیبی است.

البته این نکته را در نظر بگیرید که با استفاده از بانک سوال گزینه دو از هر کتاب تستی بی‌نیاز خواهید بود.

مهم‌ترین درس‌ کنکور ریاضی 1403

بررسی ضرایب مچموعه دروس اختصاصی در کنکور ریاضی 1403 نشان می‌دهد که درس ریاضی با ضریب 12 بالاترین اهمیت را دارد. به این ترتیب بخش مهمی از عملکرد داوطلبان گروه ریاضی فیزیک به درس ریاضی آنها بستگی دارد.

بودجه‌بندی کنکور 1403 ریاضی

بودجه‌بندی دقیق کنکور 1403 ریاضی برای آمادگی کنکور بسیار حائز اهمیت است. مدت‌زمان برگزاری کنکور ریاضی فیزیک، 145 دقیقه است، داوطلبین در این بازه زمانی باید به 105 سوال پاسخ دهند. سازمان سنجش هر سااله لیست بودجه بندی کنکور را با کمی تفاوت نسبت به سال قبل اعلام می‌کند. در حال حاضر بودجه بندی دقیق کنکور 1403 ریاضی توسط سازمان سنجش منتشر نشده است.

منابع کنکور ریاضی 1403 سازمان سنجش

بهترین و جامع‌ترین منابع کنکور ریاضی 1403 را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید. با توجه به اینکه مهم‌ترین عامل موفقیت در کنکور، آشنایی با منابع درست و تلاش داوطلب است، در نتیجه آشنایی با منابع کنکور ریاضی که هر ساله توسط سازمان سنجش و آموزش در سایت قرار می‌گیرد، ضرورت دارد. برای کسب رتبه برتر در دانشگاه‌های مطرح کشور نیاز است است که به تمامی منابع کنکور ریاضی 1403 مسلط باشید و به تمامی شیوه‌های تست‌زنی آشنا باشید تا بتوانید رتبه خوبی در کنکور برای خود رقم بزنید.

منابعی که در سایت سازمان سنجش برای کنکور ریاضی 1403 قرار گرفته است، منابع دروس اختصاصی است. منابع کنکور ریاضی 1403 معرفی شده توسط سازمان سنجش در زیر ارائه شده است:

 1. 1. درس هندسه یک تحصیلی مقطع دهم
 2. 2. درس هندسه دو کتاب تحصیلی مقطع یازدهم
 3. 3. درس هندسه سه کتاب تحصیلی مقطع دوازدهم
 4. 4. درس آمار و احتمال کتاب مقطع یازدهم
 5. 5. درس حسابان یک و دو کتاب مقاطع یازدهم و دوازدهم
 6. 6. درس ریاضیات گسسته کتاب مقطع تحصیلی دوازدهم
 7. 7. درس فیزیک یک، دو و سه کتاب‌های مقطع تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم
 8. 8. درس شیمی یک، دو و سه کتاب‌های مقطع تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم
کنکور ریاضی 1403

بهترین منابع کنکور ریاضی 1403

مؤسسات کنکوری هر ساله منابع بسیار متفاوتی به بازار عرضه می‌کنند، کیفیت و کمیت مطالب مندرج در کتاب‌های منتشر شده مؤسسات با همدیگر تفاوت دارد. برای اینکه در هنگام تهیه بهترین منابع کنکور ریاضی 1403 دچار چالش نشوید، باید براساس معیارهای زیر بهترین منبع کنکور 1403 ریاضی را انتخاب کرد:

 1. 1. باید در کتاب موردنظر، بودجه‌بندی منابع کنکور لحاظ شده باشد.
 2. 2. باید کتاب از نظر کمیت (درس‌نامه و سؤالات تستی) قوی باشد.
 3. 3. کیفیت درس‌نامه و سؤالات تستی و پاسخ تشریحی بسیار مهم است.

تعداد سؤالات کنکور ریاضی 1403

تعداد سوالات ریاضیات کنکور ریاضی 1402 در زیر ارائه شده است:

مدت‌زمان برگزاری کنکور گروه آزمایشی ریاضی فیزیک 145 دقیقه است. داوطلبین در این بازه زمانی باید به 105 سوال پاسخ دهند.

 • 1. دفترچه شماره یک گروه آزمایشی شامل 40 سوال ریاضی است که داوطلبین 80 دقیقه فرصت پاسخگویی دارند.
 • 2. دفترچه شماره 2 شامل درس فیزیک با 35 سوال و 50 دقیقه زمان و درس شیمی شامل 30 سوال با 30 دقیقه زمان پاسخگویی است.

حذفیات کنکور 1403 ریاضی

سازمان سنجش هر ساله بخشی از مطالب درسی و سرفصل‌های دروس را حذف می‌کند. داوطلبین برای اینکه برنامه درسی خود را تنظیم کنند و از مطالعه دروس غیرضرری و حذف شده پرهیز نمایند، نیاز است که از حذفیات کنکور 1403 ریاضی مطلع شوند. در حال حاضر حذفیات کنکور 1403 منتشر نشده است.

کنکور ریاضی با دیپلم تجربی 1403

اگر می‌خواهید در کنکور ریاضی شرکت کنید، اما دیپلم غیرمرتبط با رشته ریاضی را دارید، بدون هیچ مانعی می‌توانید در کنکور ریاضی 1403 شرکت کنید. نکته مهمی که در این جا حائز اهمیت است، این است که بخشی از نمره نهایی کنکور وابسته به تاثیر معدل است. برای اینکه سوابق یا نمرات امتحان نهایی برای کنکور ریاضی کامل شود، باید نسبت به ایجاد سابقه یا شرکت در امتحانات غیرمشترک ثبت نام کند، در غیراین صورت نمرات دروسی که فاقد سابقه تحصیلی است، با نمره صفر رد می‌شود.

بنابراین، اگر فردی دیپلم تجربی داشته باشد و تصمیم به شرکت در کنکور انسانی یا ریاضی داشته باشد، نیاز است که در امتحانات نهایی دوازدهم غیرمشترک رشته انسانی و ریاضی شرکت کند، اگر داوطلب در این امتحانات شرکت نکند، آن نمرات در بخش سوابق تحصیلی برای وی صفر لحاظ خواهد شد.

کنکور ریاضی 1403

تأثیر معدل در کنکور 1403 با دیپلم غیرمرتبط با رشته ریاضی

تأثیر معدل کنکور 1403 با دیپلم غیرمرتبط و تغییر رشته به گونه ای است که داوطلبین باید برای دروسی که سابقه تحصیلی ندارند، اقدام به ایجاد سابقه نهایی نمایند. نحوه تاثیر معدل دیپلم غیرمرتبط یا تغییر رشته ای در کنکور 1403 یکی از سوالات مهم داوطلبین است، طبق مصوبه شورا در کنکور 1403 میزان تاثیر معدل به 50 درصد قطعی می‌رسد،

در جدول زیر تاثیر معدل در کنکور 1403 برای داوطلبین با دیپلم ریاضی و دیپلم های غیرریاضی – نظام آموزشی جدید ارائه شده است:

ضرایب دروس برای دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 گروه علوم ریاضی و فنی در کنکور 1403
نوع درس ریاضی فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی سایر رشته‌ها ضریب
عمومی فارسی 3 فارسی 3 فارسی 3 فارسی 3 ایجاد سابقه تحصیلی 18.64
عربی، زبان قرآن 3 عربی، زبان قرآن 3 عربی 3 (زبان تخصصی رشته) یا ایجاد سابقه تحصیلی عربی 3 (زبان تخصصی رشته) یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 7.80
تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن) تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن) تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن) اصول عقاید 3 یا ایجاد سابقه تحصییل ایجاد سابقه تحصیلی 14.23
زبان خارجی 3 زبان خارجی 3 زبان خارجی 3 زبان خارجی 3 ایجاد سابقه تحصیلی 10.17
سلامت و بهداشت سلامت و بهداشت سلامت و بهداشت سلامت و بهداشت ایجاد سابقه تحصیلی 2.96
علوم اجتماعی علوم اجتماعی جامعه‌شناسی 3 یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 2.20
تخصصی حسابان ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 9.86
هندسه ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 5.82
ریاضیات گسسته ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 4.93
فیزیک 3 فیزیک 3 ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 13.98
شیمی 3 شیمی 3 ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 9.41

در جدول زیر تاثیر معدل در کنکور 1403 برای داوطلبین با دیپلم ریاضی و دیپلم های غیرریاضی – نظام آموزشی قدیم ارائه شده است:

ضرایب دروس برای دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام آموزشی سالی واحدی گروه علوم ریاضی و فنی در کنکور 1403
سابقه تحصیلی نوع درس ریاضی فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی سایر رشته‌ها ضریب امتحانات برای ایجاد سابقه تحصیلی
دیپلم عمومی زبان فارسی 3 زبان فارسی 3 زبان فارسی تخصصی یا ایجاد سابقه تحصیلی زبان فارسی تخصصی یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 6.95 فارسی 3
ادبیات فارسی 3 ادبیات فارسی 3 ادبیات فارسی تخصصی یا ایجاد سابقه تحصیلی ادبیات فارسی تخصصی یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 6.95 فارسی 3
عربی 3 عربی 3 عربی 3 ویژه علوم انسانی یا ایجاد سابقه تحصیلی عربی 3 ویژه علوم معارف یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 7.67 عربی، زبان قرآن 3
تعلیمات دینی و قرآن 3 تعلیمات دینی و قرآن 3 تعلیمات دینی و قرآن 3 اصول عقاید 2 یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 10.60 تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن)
زبان خارجی 3 زبان خارجی 3 زبان خارجی 3 زبان خارجی 3 ایجاد سابقه تحصیلی 9.82 زبان خارجی 3
تخصصی حسابان ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 6.41 حسابان 3
هندسه 2 ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 5.05 هندسه 3
جبر و احتمال ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 4.27 ریاضیات گسسته
فیزیک 3 و آزمایشگاه فیزیک 3 و آزمایشگاه ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 9.10 فیزیک 3
شیمی 3 و آزمایشگاه شیمی 3 و آزمایشگاه ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 8.17 شیمی 3
پیش دانشگاهی عمومی زبان فارسی زبان فارسی زبان فارسی ربان فارسی ایجاد سابقه تحصیلی 7.81 فارسی 3
معارف اسلامی معارف اسلامی معارف اسلامی اصول عقاید یا ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 6.19 تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن)
تخصصی حساب دیفرانسیل و انتگرال ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 4.55 حسابان 2
فیزیک (ریاضی) فیزیک (تجربی) ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد سابقه تحصیلی 6.45 فیزیک 3

منظور از سایر رشته‌ها در این جدول، دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های شاخه فنی حرفه‌ای، کاردانش، فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی، فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزان فاقد تمام یا بخشی از سابقه تحصیلی هستند.

امتحانات نهایی برای ایجاد سابقه تحصیلی براساس دروس دیپلم ریاضی و فیزیک نظام آموزشی جدید 3-3-6 صورت می‌پذیرد.

پرسش و پاسخ

بله با دیپلم نظام جدید تجربی می‌توان در کنکور ریاضی 1403 شرکت کرد. برای تاثیر معدل در کنکور باید برای ایجاد سابقه تحصیلی در دروسی که در رشته ریاضی است ولی در رشته تجربی نیست، اقدام کنید. برای ترمیم نیز می‌توانید دروسی که بین رشته ریاضی و تجربی مشترک است، اقدام کنید، البته ترمیم معدل برای افزایش نمره است.

بله با دیپلم شاخه‌های نظری و سایر شاخه‌های غیرنظری می‌توان در کنکور 1403 شرکت کرد. برای سوابق تحصیلی می‌توان از طریق امتحانات نهایی اقدام به ایجاد سابقه تحصیلی کرد.

نمرات دروس عمومی از طریق برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم و از طریق سوابق تحصیلی در نمره نهایی کنکور  از طریق تأثیر در معدل کتبی اعمال می‌شود.

درصورتی‌که دیپلم انسانی یا تجربی دارید و تصمیم به شرکت در کنکور ریاضی 1403 دارید، باید نسبت به دروسی که در آن سابقه تحصیلی ندارید، اقدام به ایجاد سابقه کنید.

داوطلبان کنکور ریاضی 1403 دو دفترچه سوال دریافت خواهند کرد که در یک دفترچه سوالات ریاضی و در دفترچه دوم سؤالات فیزیک و شیمی درج شده‌اند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x