جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

رشته امنیت اطلاعات

رشته امنیت اطلاعات
معرفی کامل رشته امنیت اطلاعات| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته امنیت اطلاعات
فهرست مطالب

معرفی رشته امنیت اطلاعات

رشته امنیت اطلاعات به یکی از رشته های پرطرفدار در جوامع بشری تبدیل شده است زیرا امروزه با گسترش شبکه های رایانه ای و بالارفتن حجم اطلاعات و ارتباطات، نیاز مبرمی به امنیت اطلاعات احساس می شود. بررسی و نظارت حجم داده هاو اطلاعات یکی از اصول اصلی فناوری اطلاعات است. برای ورود به این رشته باید از طریق کنکور سراسری ریاضی فیزیک، تجربی و علوم انسانی اقدام کنید. با توجه به اهمیت این رشته در این نوشتار با شما همراه هستیم تا به بررسی تاریخچه، دانشگاه ‌های برتر، نمونه کارنامه قبولی، بازار کار، گرایش ها، کاربرد و شرایط ادامه تحصیل در رشته امنیت اطلاعات در ایران و جهان بپردازیم.

معرفی کامل رشته امنیت اطلاعات| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته امنیت اطلاعات

علیرغم پیشرفت های چشمگیر در حوزه فناوری اطلاعات، اما امر امنیت اطلاعات برای پیشگیری از سرقت اطلاعات امر خطیر و مهمی به حساب می آید. رشته امنیت اطلاعات یکی از رشته های بسیار مهم برای ایجاد امنیت و برقراری حریم خصوصی است.

تاریخچه رشته امنیت اطلاعات

تاریخچه رشته امنیت اطلاعات به سال های طولانی برمی گردد. در طول دهه 1960 سازمان ها برای اولین بار شروع به محافظت بیشتر از رایانه های خود کردند. در طول این مدت، هیچ اینترنت یا شبکه ای نبود بنابراین دلیلی برای نگرانی وجود نداشت، همچنین امنیت تا حد زیادی بر اقدامات فیزیکی بیشتر و جلوگیری از دسترسی افراد با دانش کافی در مورد نحوه کار با رایانه متمرکز بود. در دهه 1970، تولد واقعی امنیت سایبری با پروژه ای به نام شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPANET) آغاز شد. ARPANET شبکه ای بود که قبل از اینترنت توسعه یافته بود. در دهه 1970 علیرغم وجود شبکه جهانی، سازمان ها و دولت های بزرگ شروع به اتصال کامپیوترها با استفاده از خطوط تلفن کردند. مودم قدیمی نفوذ به کامپیوترها را بسیار آسان کرد و در نتیجه اولین گروه از هکرها متولد شدند. آنها از خطوط تلفن برای نفوذ به سیستم ها و سرقت داده های ارزشمند و اطلاعات شخصی استفاده کردند. در دهه 1980 “هک” به یک موضوع جنایت بین المللی در حال رشد تبدیل شد. بنابراین زمان یافتن راه حل های امنیتی فرا رسیده بود.

با افزایش هک، سیستم‌های امنیتی اطلاعات قادر به همگام شدن با رویکردهای هکری نبودند. با این حال، تا زمانی که گروه کوچکی از نوجوانان اهل میلواکی به نام  گروه (s414) با موفقیت به بیش از 60 رایانه نظامی و شرکتی نفوذ کردند و بیش از 70 میلیون دلار از بانک‌های ایالات متحده سرقت کردند. خطر هک درک نشد.. سپس دولت ها شروع به تعقیب حملات سایبری و هکرها به عنوان مجرم کردند. از آن زمان تاکنون، با رمزگذاری داده ها و روش های جدید امنیتی، شناسایی بد افزارها راحتتر شده است. البته باید شکاف مهارتی بین کارشناسان امنیت سایبری و مجرمان سایبری را که همچنان در پیشرفت‌های فناوری پیشرو هستند، پر شود.

معرفی کامل رشته امنیت اطلاعات| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته امنیت اطلاعات

برای آمادگی بیشتر در کنکور می توانید در آزمون های استاندارد گزینه دو شرکت کنید : آزمون های آزمایشی گزینه دو

تعریف تخصصی رشته امنیت اطلاعات

در این بخش قرار است، تعریف تخصصی رشته امنیت اطلاعات را ارائه بدهیم. اساساً، حوزه امنیت اطلاعات در مورد مدیریت خطرات داده های حساس و منابع حیاتی است. امنیت اطلاعات (گاهی اوقات به عنوان InfoSec شناخته می شود) ابزارها و فرآیندهایی را که سازمان ها برای محافظت از اطلاعات استفاده می کنند، پوشش می دهد. این شامل تنظیمات خط‌مشی است که از دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات تجاری یا شخصی جلوگیری می‌کند. رشته امنیت اطلاعات یک زمینه رو به رشد و در حال توسعه است که طیف گسترده ای از زمینه ها را ، از امنیت شبکه و زیرساخت گرفته تا تست و ممیزی، پوشش می دهد. امنیت اطلاعات از اطلاعات حساس در برابر فعالیت های غیرمجاز از جمله بازرسی، اصلاح، ضبط و هرگونه اختلال یا تخریب محافظت می کند. هدف این رشته، اطمینان از ایمنی و حریم خصوصی داده های مهم مانند جزئیات حساب مشتری، داده های مالی یا مالکیت معنوی است.

به طور کلی تحلیلگران امنیت اطلاعات معمولاً کارهای زیر را انجام می دهند: شبکه های سازمان را از نظر نقض امنیتی زیر نظر دارند و در صورت وقوع خطر، آن را برطرف می کنند. از نرم افزارهایی مانند فایروال ها و برنامه های رمزگذاری داده ها برای محافظت از اطلاعات حساس استفاده و نگهداری می کنند. آسیب‌پذیری‌ها را در سیستم‌های کامپیوتری و شبکه بررسی می کنند.

 

رشته امنیت اطلاعات در یک نگاه

رشته امنیت اطلاعات زیر مجموعه کنکور سراسری ریاضی فیزیک، تجربی و علوم انسانی است. علاقمندان به این رشته در کشور باید از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه شوند. این رشته محبوبیت زیادی دارد و رقابت بین دانش آموزان برای ورود به این رشته در دانشگاه های تاپ زیاد است. برای رشته امنیت اطلاعات بازار کار خوبی تعریف شده است و ردیف ها و جایگاه های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته مهیا است. در صورت رسیدن به مهارت و دانش کافی می توان به جایگاه شغلی بالا دست پیدا کرد و همچنین درآمد قابل توجهی را نیز کسب کرد. رشته امنیت اطلاعات در دانشگاه های مختلف به عنوان یک رشته محبوب و جذاب تدریس می شود. دوره کارشناسی این رشته در 4 سال تحصیلی ارائه می شود که در 8 نیمسال به طول می انجامد و نظام واحدی ترمی برای ارائه دروس رشته امنیت اطلاعات پابرجاست.

پرمتقاضی بودن 46%
کاربردی بودن 63%
دشواری دروس 83%
امکان ادامه تحصیل 88%
بازار کار 73%

رشته امنیت اطلاعات در ایران

رشته امنیت اطلاعات در ایران یک حوزه رو به رشد است. تمامی سازمان ها از سازمان های دولتی تا خصوصی گرفته تا پیج ها در شبکه های مجازی به دنبال امنیت اطلاعات و برقراری حریم خصوصی هستند.  پیامدهای حوادث امنیتی شامل سرقت اطلاعات خصوصی، دستکاری داده ها و حذف داده ها است. حملات سایبری می توانند فرآیندهای کاری را مختل کنند و به اعتبار شرکت آسیب برسانند و همچنین هزینه ملموسی نیز به همراه داشته باشند. سازمان ها باید بودجه ای را برای امنیت تخصیص دهند و اطمینان حاصل کنند که آماده شناسایی، پاسخگویی و پیشگیری فعالانه از حملاتی مانند فیشینگ، بدافزارها، ویروس ها، نرم افزار های مخرب و باج افزار هستند. تربیت دانشجویان و متخصصین مختلف در حوزه های امنیت اطلاعات یک نیاز اساسی برای کشور ایران است. دقت داشته باشید که امنیت اطلاعات در کشور ایران یک رشته با جایگاه مخصوص است و هر ساله دانشجویان زیادی به دنبال ورود به این رشته در دانشگاه های کشور هستند.

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

پذیرش در رشته امنیت اطلاعات

در این بخش سعی داریم در مورد شرایط پذیرش در رشته امنیت اطلاعات، به ارائه مطالبی مهم بپردازیم. در زمان گذشته، رشته امنیت اطلاعات فقط برای داوطلبان آقا بود و امکان تحصیل در این رشته برای بانوان امکان پذیر نبود. در چند سال اخیر، بعضی دانشگاه‌ها به پذیرش بانوان در رشته امنیت اطلاعات پرداختند. بررسی شرایط پذیرش در رشته امنیت اطلاعات سبب می شود تا شما به صورت واقع بینانه در کنکور سراسری، این رشته را انتخاب کنید. به طور کلی باید از دو نظر، میزان پذیرش در رشته امنیت اطلاعات را مورد بررسی قرار داد. در وهله اول باید به میزان رقابت دانش آموزان برای انتخاب رشته امنیت اطلاعات توجه کرد. با توجه به اینکه این رشته بین داوطبین محبوب است از این رو شاهد رقابت چشمگیری در کنکور سراسری بین داوطلبین خواهیم بود. از سوی دیگر تعداد دانشگاه های پذیرنده و همچنین ظرفیت ورودی برای این رشته نیز از دیگر فاکتورهای مهم در میزان پذیرش در رشته امنیت اطلاعات است.

 

داوطلبان برای اطلاع از ظرفیت پذیرش رشته امنیت اطلاعات هر دانشگاه می توانند به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کرده و اطلاعاتی همچون نحوه پذیرش، ظرفیت پذیرش امنیت اطلاعات هر دانشگاه مطلع شوند.

به طور کلی شرایط خوبی برای میزان پذیرش در سطح کشور برای علاقه مندان فراهم شده است. با حذف زیر گروه دروس عمومی از کنکور سراسری، این آزمون تنها شامل دروس اختصاصی می باشد. برای ورود و پذیرش در رشته امنیت اطلاعات باید سوالات دروس تخصصی در هر یک از گروه های آزمایشی علوم ریاضی، تجربی و انسانی پاسخ داده شود. بیشترین تاثیر گذاری برای ورود به رشته امنیت اطلاعات در کشور ما در کنکور سراسری علوم انسانی، تجربی و ریاضی و فیزیک از دروس تخصصی مربوط به این آزمون ها خواهد بود.

 

ضرایب دروس تخصصی رشته امنیت اطلاعات در گروه انسانی را می توانید به صورت کامل در جدول زیر مشاهده کنید:

 

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در کنکور انسانی
ریاضی
6
علوم و فنون ادبی
7.8
زبان عربی
5.1
تاریخ
7
جغرافیا
6
فلسفه و منطق
5.1
جامعه شناسی
7

ضرایب دروس تخصصی رشته امنیت اطلاعات در گروه تجربی را می توانید به صورت کامل در جدول زیر مشاهده کنید:

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در کنکور تجربی
زمین شناسی
0
ریاضی
2
زیست
4
فیزیک
2
شیمی
3

ضرایب دروس تخصصی رشته امنیت اطلاعات در گروه ریاضی را می توانید به صورت کامل در جدول زیر مشاهده کنید:

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در کنکور ریاضی
ریاضی
4
فیزیک
3
شیمی
2

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

دانشگاه های برتر رشته امنیت اطلاعات

درصد قابل توجهی از دانش آموزان برای اولویت بندی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، به دنبال انتخاب دانشگاه های برتر هستند. از این رو لازم دانستیم تا دانشگاه های برتر رشته امنیت اطلاعات در سطح کشور را به شما معرفی کنیم. البته شایان ذکر است که سطح علمی و کیفیت آموزشی در تمامی دانشگاه های کشور بالا است و شرایط خوبی را برای دانشجویان فراهم می کنند. فارغ التحصیلان از تمامی دانشگاه های سراسری می توانند در بهترین جایگاه های شغلی مربوط به امنیت اطلاعات مشغول به کار شوند. با این حال دانشگاه های مانند دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه صنعتی شریف اصفهان را می توان به عنوان دانشگاه های برتر رشته امنیت اطلاعات نام برد. دانشگاه اطلاعات و امنیت اطلاعات یکی از دانشگاه هایی است که در حوزه امنیت اطلاعات دانشجو آقا می پذیرید و در صورت قبولی حتما زمانی را برای مصاحبه برای شما در نظر می گیرند.

کارنامه قبولی در رشته امنیت اطلاعات

برای اینکه شناخت شما نسبت به شرایط پذیرش در رشته امنیت اطلاعات کامل شود، لازم داریم تا دو نمونه کارنامه قبولی را در این رشته به شما در میان بگذاریم. البته باید خاطر نشان کرد که شرایط پذیرش و درصدها و تراز لازم برای ورود به رشته امنیت اطلاعات در سال های مختلف متفاوت است. این تفاوت به دلیل تعداد دانشگاه های کشور و همچنین ظرفیت دانشگاه ها و میزان رقابت از سوی دانش آموزان است. با این حال مشاهده دو نمونه کارنامه قبولی در رشته امنیت اطلاعات می تواند شما را تا حدی با شرایط پذیرش رشته امنیت اطلاعات آشنا کند.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نمونه کارنامه کنکوری ها

واحدهای درسی رشته امنیت اطلاعات

برای اینکه با رشته امنیت اطلاعات به خوبی آشنا شوید باید با واحدهای درسی این رشته آشنا شوید. واحدهای درسی براساس نظام واحدی ترمی ارائه می شود و یعنی ارزش هر درس براساس تعداد واحد آن تعیین می شود.  واحدهای درسی هر 5 سال یکبار توسط شورای عالی برنامه ریزی آموزش کشور زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد بازنگری قرار می گیرد. این بازنگری به دلیل شرایط جامعه و وضعیت رشته در سطح بین المللی مورد بازنگری قرار می گیرد. البته نه اینکه به صورت عمده شاهد تغییرات عمده ای باشیم بلکه بازنگری به صورت جزئی در واحدها همراه است. در این بخش سعی داریم تا واحدهای درسی رشته امنیت اطلاعات را به شما معرفی کنیم.

دانشجویان  می بایست در طول چهار سال تحصیلی    درسی را به صورت کامل اخذ کرده و پاس کنند. این  واحد درسی در بسته های آموزشی مختلف عمومی، پایه، اصلی /تخصصی و اختیاری ارائه می شوند.

در جدول زیر می توانید تقسیم بندی واحدهای درسی رشته امنیت اطلاعات در مقطع کارشناسی را مشاهده بفرمایید.

نوع درس
تعداد واحد
تفکیک نوع واحدهای درسی رشته زبان و ادبیات عربی
دروس عمومی
21 واحد
دروس پایه رشته زبان و ادبیات عربی
34 واحد
دروس تخصصی رشته زبان و ادبیات عربی
81 واحد
مجموع واحدهای درسی رشته زبان و ادبیات عربی
136 واحد

طبق این جدول دانشجویان دوره کارشناسی رشته امنیت اطلاعات درنهایت می‌بایست  واحد درسی را در طول هشت نیمسال تحصیلی پشت سر گذاشته تا بتوانند در مقطع لیسانس در این رشته فارغ التحصیل شوند.

دروس عمومی

در اولین بخش باید دروس عمومی رشته امنیت اطلاعات در مقطع کارشناسی را به شما معرفی نماییم. دروس عمومی به آن دسته از دروس اطلاق می شود که سبب دانش تخصصی و مهارتی در دانشجویان نمی شود. این دروس برای شناخت معرفتی دانشجویان و افزایش دانش در مورد فرهنگ، معارف و …. زیر نظر گروه عمومی و معارف تعیین می شود. دروس عمومی برای تمامی کارشناسی ها به صورت مشترک ارائه می شود و دانشجویان ملزم به سپری کردن دروس عمومی در مقطع کارشناسی هستند.

در جدول زیر می توانید دروس عمومی رشته امنیت اطلاعات را در مقطع کارشناسی پیوسته مشاهده بفرمایید.

بسته درسی
نام درس
تعداد واحد
دروس عمومی مشترک مقطع کارشناسی
مبانی نظری اسلام
اندیشه اسلامی 1
2 واحد
اندیشه اسلامی 2
2 واحد
انسان در اسلام
2 واحد
حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام
2 واحد
اخلاق اسلامی
فلسفه اخلاق
2 واحد
اخلاق اسلامی
2 واحد
آیین زندگی
2 واحد
عرفان عملی اسلامی
2 واحد
انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران
2 واحد
آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
2 واحد
اندیشه سیاسی امام خمینی
2 واحد
تاریخ و تمدن اسلامی
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
2 واحد
تاریخ تحلیلی صدر اسلام
2 واحد
تاریخ امامت
2 واحد
آشنایی با منابع اسلامی
تفسیر موضوعی قرآن
2 واحد
تفسیر موضوعی نهج البلاغه
2 واحد
الزامی
فارسی عمومی
3 واحد
زبان عمومی
3 واحد
تربیت بدنی 1
1 واحد
تربیت بدنی 2
1 واحد
دانش خانواده و جمعیت
1 واحد

 

لازم به توضیح است که قوانین مشخصی برای پاس کردن ۲۰ واحد دروس عمومی رشته امنیت اطلاعات وجود دارد که حتماً باید طبق همین قوانین برای سپری کردن این دروس اقدام کنید. ۲۰ واحد عمومی در نظر گرفته شده برای این رشته تحصیلی بایستی طبق شرایط زیر اخذ شوند:

 • 2 درس 2 واحدی از میان دروس مبانی نظری اسلام
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس اخلاق اسلامی
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس انقلاب اسلامی
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس تاریخ و تمدن اسلامی
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس آشنایی با منابع اسلامی

برای این رشته در دروس عمومی، 12 واحد اجباری در نظر گرفته شده که با جمع با دروس عمومی بالا، کل دروس عمومی برای رشته امنیت اطلاعات در دوره کارشناسی پیوسته ۲۰ واحد خواهد شد.

 

دروس پایه رشته امنیت اطلاعات

دسته دوم از واحدهای درسی رشته امنیت اطلاعات در سطح پایه هستند که سبب افزایش تقویت دانش تخصصی دانشجویان می شوند. دروس پایه در نظر گرفته شده برای امنیت اطلاعات به نوعی انتقال دهنده ذهنیت افراد از دروس دروه دبیرستان به دروس دوره کارشناسی می شود. احتمالا نکات مشترک زیادی میان دروس پایه و دروس دبیرستان وجود دارد که برای آماده کردن ذهنیت دانشجویان در نظر گرفته می شوند.

در جدول زیر می توانید واحدهای درسی در نظر گرفته شده به عنوان دروس رشته امنیت اطلاعات را مشاهده کنید.

دروس پایه رشته زبان و ادبیات عربی
ردیف نام درس واحد
1 نگارش 1 2
۲ نگارش 2 2
۳ گفت و شنود 1 2
۴ گفت و شنود 2 2
۵ گفت و شنود 3 2
۶ آزمایشگاه 1 2
۷ آزمایشگاه 2 2
۸ آزمایشگاه 3 2
۹ ترجمه از عربی به فارسی 2
۱۰ ترجمه از فارسی به عربی 2
۱۱ روش تحقیق و ماخذ شناسی 2
۱۲ فن ترجمه 2
13 خواندن و ترجمه متون مطبوعاتی عربی 2
14 ترجمه قرآن کریم 2
15 قرائت و ترجمه متون تفسیری 2
16 متون حدیث و نهج البلاغه 2
مجموع 34

دروس پایه به صورت پیش نیاز و یا هم نیاز ارائه می شوند. دانشجویان موظفند از همان ابتدای ترم تحصیلی برای اخذ و پاس کردن این دروس برنامه ریزی داشته باشند تا در ترم های نهایی به دلیل رعایت پیش نیاز برای اخذ دروس اصلی یا تخصصی دچار مشکل نشوند. دروس پایه به عنوان یک پل بین دروس دبیرستان و کارشناسی هستند از این رو می توانند در تقویت دانش پایه ای شما بسیار موثر باشند.

دروس تخصصی رشته امنیت اطلاعات

دروس تخصصی در واقع اصل دانش تخصصی رشته امنیت اطلاعات را به دانشجویان آموزش می دهد. این دروس اهمیت زیادی برای ارائه مطالب آموزش حرفه ای دارند. در نظر داشته باشید که دروس تخصصی سبب آموزش دانش تخصصی و مهارت های علمی دانشجویان می شوند که به صورت عملی، نظری، نظری-عملی ارائه می شود. در جدول زیر می توانید  واحد درسی تخصصی امنیت اطلاعات را مشاهده کنید:

دروس تخصصی رشته زبان و ادبیات عربی
ردیف نام درس واحد
1 نحو 1 2
2 نحو 2 2
3 نحو 3 2
4 نحو 4 2
5 نحو 5 2
6 نحو 6 2
7 نحو 7 2
8 صرف 1 2
9 صرف 2 2
10 صرف 3 2
11 متون نثر از دوره جاهلی تا پایان اموی 2
12 متون نظم دوره جاهلی 2
13 متون نظم دوره های اسلامی و اموی 2
14 تاریخ ادبیات دوره جاهلی تا پایان اموی 2
15 متون نثر دوره عباسی -1 2
16 متون نثر دوره عباسی -2 2
17 متون نظم دوره عباسی - 1 2
18 متون نظم دوره عباسی -2 2
19 تاریخ ادبیات دوره عباسی 2
20 عروض و قافیه 2
21 علوم بلاغی 1 (معانی) 4
22 علوم بلاغی 2 (بیان) 4
23 علوم بلاغی 3 (بدیع) 2
24 زبان تخصصی 2
25 تاریخ ادبیات عباسی 2- و اندلس 2
26 تاریخ ادبیات دوره مغولی، مملوکی و عثمانی 2
27 متون نظم و نثر دوره انداس 2
28 متون نثر دوره معاصر 1 2
29 متون نظم دوره معاصر 2 2
30 متون نظم و نثر دوره مغولی، مملوکی و عثمانی 2
31 تاریخ ادبیات دوره معاصر 2
32 ادبیات تطبیقی 2
33 متون نثر دوره معاصر 2 2
34 متون نظم دوره معاصر 2 2
35 مکتبهای ادبی 2
36 نقد ادبی 2
37 فقه اللغه (زبان شناسی عربی) 2
38 آوا شناسی زبان عربی 1
39 پروژه کارورزی 2
مجموع 81

دروس تخصصی سبب می شود تا شما به درک صحیح و کاملی از شرایط این رشته در بازار کار و هم کاربردهای تعریف شده برای آن رسید. دروس تخصصی باید با نمره قابل قبول اخذ شوند و به خوبی آن ها را فراگرفت تا در آینده بتوان از دانش آن ها استفاده کرد.

دروس اختیاری رشته امنیت اطلاعات

در نهایت نیز نوبت به معرفی دروس اختیاری رشته امنیت اطلاعات می شود.  دروس اختیاری برای آشنایی بیشتر دانشجویان با گرایش های مختلف رشته امنیت اطلاعات در دوره کارشناسی ارشد و دکتری می شود. دروس اختیاری از دروسی هستند که زیر نظر گروه ارائه می شود و دانشجویان می توانند    واحد درسی را به صورت اختیاری انتخاب کنند. در جدول زیر می توانید دروس اختیاری امنیت اطلاعات را در مقطع کارشناسی مشاهده کنید:

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نرم افزار تخمین رتبه کنکور

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در زیرگروه 1 کنکور تجربی
زمین شناسی
0
ریاضی
2
زیست
4
فیزیک
2
شیمی
3

بازار کار رشته امنیت اطلاعات

در این بخش قرار است بازار کار رشته امنیت اطلاعات را مورد بررسی قرار دهیم. رشته امنیت اطلاعات از بازار کار بسار خوبی برخوردار است و فارغ التحصیلان این رشته بیکار نمی مانند.   نقش امنیت اطلاعات در همه ارگان ها و سازمان ها به خوبی اسحاس می شود. عامل اصلی پیدا کردن یک شغل مناسب برای فرد متخصص امنیت اطلاعات، میزان تخصص او است. درست مانند حوزه پزشکی، امنیت اطلاعات دارای تخصص های متعددی است. نقش ها از امنیت داده و حریم خصوصی و پزشکی قانونی دیجیتال به مدیریت ریسک و حاکمیت منشعب می شود. البته برای همه این تخصص ها به دانش فنی نیاز است، اما حتی اگر فرد از حوزه ای خارج از فناوری اطلاعات وارد شود، می تواند در این حرفه موفق شود.

از آنجایی که اکوسیستم دائماً در حال تغییر است و فناوری‌های جدید در حال ظهور هستند، مشاغل با آن تکامل می‌یابند و مهارت‌های شما باید سازگار شود. بنابراین با افزایش مهارت و تخصص می توان به جایگاه شغلی خوب دست پیدا کرد. انواع مشاغل برای متخصص رشته امنیت اطلاعات در زیر ذکر شده است:

 • افسر ارشد امنیت اطلاعات – CISO
 • معمار امنیت
 • مهندس امنیت سایبری
 • تحلیلگر بدافزار
 • تستر نفوذ
 • تحلیلگر پزشکی قانونی کامپیوتر
 • مهندس امنیت برنامه
 • کارشناس امنیت ابری

سازمان های جذب کننده افراد فارغ التحصیل رشته امنیت اطلاعات به شرح زیر است:

 • پلیس فتا
 • وزارت خانه های خصوصی و دولتی
 • بانک ها و موسسات مالی شهرداری
 • سازمان های امنیتی سازمان حمل و نقل
 • سازمان راهداری
 • مدرس دانشگاه به عنوان استاد یا هئیت علمی

کاربردهای رشته امنیت اطلاعات

تحول دیجیتال، اینترنت اشیا (IoT)، محاسبات ابری، کلان داده و این روندهای رو به رشد چالشی بزرگ برای سازمان ها ایجاد کنند. زیرا با جمع‌آوری، به اشتراک‌گذاری و ذخیره حجم عظیمی از داده‌ها، هر کسب‌وکاری در برابر افشای اطلاعات خود (چه اطلاعات شناسایی شخصی (PII)، چه مالکیت معنوی یا سایر داده‌های حساس) آسیب‌پذیر می‌شود. بنابراین سازمان‌ها در هر اندازه سعی می‌کنند از خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنند. اینجاست که متخصصان امنیت اطلاعات وارد عمل می‌شوند. این کارشناسان معادل شوالیه‌های جهان متصل به زره درخشان هستند و هر صنعتی به آنها نیاز دارد.

اگر با رویای یک شغل جالب دیگر مانند ساخت فیلم، پرواز در فضا یا نجات خرس‌های قطبی بزرگ شده‌اید، هنوز هم می‌توانید با کار در امنیت اطلاعات در این زمینه‌ها یا بسیاری دیگر از زمینه های مورد علاقه مشارکت کنید. به طور کلی ممکن است پای خود را به موشک یا در یک مجموعه فیلم نگذاشته باشید، اما همچنان می توانید با محافظت از داده ها و سایر دارایی ها برای سازمان هایی که این کار را انجام می دهند، بخش بسیار ارزشمندی از تیم باشید.

به طور کلی دو کاربرد برای رشته امنیت اطلاعات می توان متصور شد. در وهله اول، آموزش در موسسات، دانشگاه ها و مراکز تحقیقات برای تربیت دانشجویان مستعد برای ورود به بازار کار از کاربردهای رشته امنیت اطلاعات است. در وهله دوم، به کار گیری متخصصین در امور اجرایی و خدماتی مانند سازمان های دولتی و خصوصی از دیگر رویکردهای کاربردی رشته امنیت اطلاعات است.

گرایش های رشته امنیت اطلاعات

بسیاری از رشته ها در دوره کارشناسی فاقد گرایش است. این عدم گرایش معمولا به دلیل تطابق با نظام آموزش بین المللی است. نظام بین المللی آموزشی به صورت لوزی است. یعنی دوره کارشناسی فاقد گرایش است و در دوره ارشد، گرایش ها مشخص می شود و سپس در دوره دکتری این گرایش ها با هم جمع می شوند. برای رشته امنیت هم در دوره کارشناسی، گرایش خاصی وجود ندارد. این برنامه ریزی از سوی شورای برنامه ریزی آموزشی دانشگاه های کشور زیر نظر وزارت علوم و فناوری برای رشته امنیت اطلاعات در نظر گرفته شده است.

درآمد رشته امنیت اطلاعات

درآمد رشته امنیت اطلاعات بسته به شرایط دانش آموختگان و فارغ التحصیلان این رشته می تواند متفاوت باشد. به طور کلی درآمد رشته امنیت اطلاعات در کشور بسیار بالا است و اکثر فارغ التحصیلان این رشته در اکثر جایگاه های و رده های شغلی تعریف شده به درآمد بالایی می رسند. اگر فرد بتواند در حیطه تخصصی رزومه خود را تقویت کند و دانش و شاسیتگیش را افزایش بدهد می تواند به ردیف و جایگاه های شغلی مناسب برسد و درآمد خود را ارتقا ببخشد.

البته در کشور ما، اکثر افراد نمی توانند در جایگاه های شغلی مناسب و ایده ال قرار بگیرند زیرا شایسته سالاری رعایت نمی شود. به همین دلیل در زمان استخدام، این موضوع به یک چالش برای فارغ التحصیلان تبدیل شده است.

اگر بخواهیم به صورت کلی و در یک جمع بندی، شرایط درآمدی فارغ التحصیلان رشته امنیت اطلاعات را شرح دهیم، باید یادآور شویم که درآمد بالا به شرایط و رزومه افراد بستگی دارد و از یک درآمد متوسط تا یک درآمد کاملا بالا را می تواند در بگیرد. ردیف و جایگاه شغلی، میزان تحصیلات و سابقه کار نیز از دیگر فاکتورهای مهم تاثیر گذار در رشته امنیت اطلاعات است.

علاوه بر محافظت از سازمان ها، متخصصان رشته امنیت اطلاعات کسانی هستند که به حفاظت از زیرساخت های حیاتی و همچنین حریم خصوصی مصرف کنندگان کمک می کنند. اگر همیشه می خواستید در یک حرفه قابل احترام و با ارزش باشید، این یک حرفه مناسب است.

ادامه تحصیل در رشته امنیت اطلاعات

نکته مهم بعدی که باید بدانید، در مورد ادامه تحصیل رشته امنیت اطلاعات است. با توجه به اینکه مقاطع تحصیلی بالاتر می تواند جایگاه اجتماعی و درامد فارغ التتحصیلان را افزایش دهد، به همین دلیل درصد قابل توجهی از فارغ التحصیلان بعد از اتمام مقطع کارشناسی، وارد مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می روند. در این بخش شرایط ادامه تحصیل در این مقاطع علاقه مندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند بلافاصله بعد از اتمام دوره می توانننددر آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت کنند و برای انتخاب بهترین دانشگاه های کشور با رقبا، رقابت کنند. در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد امنیت اطلاعات بهترین دانشگاه های ایران برای علاقه مندان در دسترس است.

امکان ادامه تحصیل بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد برای مقطع دکترا وجود دارد. علاقه مندان می توانند در آزمون ورودی دکتری شرکت کنند و در صورت رسیدن به نمره قبولی در مصلحبه حضوری تخصصی دانشگاه ها حاضر شوند. در صورت قبولی در مصاحبه تخصصی، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته امنیت اطلاعات برای دانشجویان فراهم می شود.

رشته امنیت اطلاعات در جهان

افزایش روزافزون نقض اطلاعات و تهدیدهایی مانند باج‌افزار، یک نیاز مبرم برای کمک به امنیت اطلاعات ایجاد کرده است. سازمان‌ها برای پر کردن مشاغل و رقابت برای استعدادهای برتر تلاش می‌کنند و گاها چندین موقعیت تا ماه‌ها خالی می‌ماند. این نوع نیاز مبرم در بازار کار جذابیت زیادی برای فردی ایجاد می کند که تازه وارد دانشگاه می شود یا به دنبال شغل است،. به خصوص از آنجایی که امنیت اطلاعات یکی از معدود زمینه‌هایی است که افراد به محض خروج با گواهی یا مدرک تحصیلی خود (و اغلب، مدت‌ها قبل) مورد توجه قرار می‌گیرند. از آنجایی که در آینده‌ای قابل پیش‌بینی، خطری وجود ندارد که این رشته اشباع شود، بنابراین دنبال کردن حرفه امنیت اطلاعات یک حرکت هوشمندانه است. در حال حاضر، CyberSeek (پروژه ای توسط ابتکار ملی برای آموزش امنیت سایبری) نسبت عرضه به تقاضای ملی برای متخصصین امنیت سایبری را 2.5 در مقایسه با 6.5 برای همه مشاغل تخمین می زند. با رشد فضای ابری، اینترنت اشیا، کلان داده و سایر روندها، هکرها راه‌های جدیدی برای بهره‌گیری از نقاط ضعف پیدا می‌کند- به این معنی که مشاغل برای متخصصین امنیت اطلاعات نیز همچنان رشد خواهند کرد.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر شرایط رشته امنیت اطلاعات در جهان را برای شما ارزیابی کنیم لازم است تا معرفی بهترین دانشگاه های جهان برای رشته و همچنین میزان درآمد فارغ التحصیلان در رده های شغلی مختلف بپردازیم. در حال حاضر طبق آخرین تغییرات رتبه بندی QS  برای رنکینگ دانشگاه های جهان برای امنیت اطلاعات ۱۰ دانشگاه برتر این رشته به شرح زیر هستند:

 1. موسسه فناوری ماساچوست Massachusetts Institute of Technology (MIT)
 2. دانشگاه استفنورد Stanford University
 3. دانشگاه کارنگی ملون Carnegie Mellon University
 4. دانشگاه ملی سنگاپور National University of Singapore (NUS)
 5. دانشگاه برکلی کالیفرنیا University of California, Berkeley (UCB)
 6. دانشگاه آکسفورد University of Oxford
 7. دانشگاه هاروارد Harvard University
 8. دانشگاه کمبریج University of Cambridge
 9. دانشگاه زوریخ – موسسه فناوری فدرال سوئیس ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology

همچنین شایان ذکر است که در میان دانشگاه های آسیایی دانشگاه ملی سنگاپور  با قرار گرفتن در رتبه 4 به عنوان برترین دانشگاه امنیت اطلاعات آسیایی شناخته می شود. دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور نیز در رتبه 12 در بین سایر دانشگاه های آسیایی قرار می گیرد. در این رتبه بندی در بین دانشگاه های ایران، دانشگاه شریف در طیف 300-251  و دانشگاه تهران در طیف 450-401 قرار دارد.

اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) رشته امنیت اطلاعات را در رتبه 16 از میان مشاغلی که سریعترین رشد را در همه صنایع دارند، قرار داده است. بر اساس رتبه بندی US News & World Report، حقوق، نرخ اشتغال و رشد شغل، متخصص امنیت اطلاعات را به دومین شغل برتر فناوری در سال 2018 رساند. حقوق اولیه برای یک تحلیلگر امنیت اطلاعات بین 49188 تا 92293 دلار با میانگین 65605 دلار است. BLS میانگین دستمزد سالانه این شغل را 95510 دلار (برای تمام سطوح شغلی) تخمین می زند که 10 درصد افراد 153090 دلار یا بیشتر درآمد دارند. مهندسان امنیت شبکه بالاتر از 172,500 دلار و مهندس امنیت برنامه، بالاترین رقم 182,500 دلار حقوق دریافت می کنند. در حالی که قرار نیست در هنگام شروع کار به درامد بالایی دست پیدا کنید، اما احتمالاً درآمد بیشتری نسبت به بسیاری از همتایان خود در سایر حرفه ها خواهید داشت.

معرفی کامل رشته امنیت اطلاعات| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته امنیت اطلاعات

پرسش و پاسخ

بازارکار رشته امنیت اطلاعات در ایران چگونه است؟

بازار کار رشته امنیت اطلاعات برای فارغ التحصیلان این رشته در کشور ما مناسب است. زیرا بعد از اتمام دوره کارشناسی یا مقاطع بالاتر می توان به جایگاه مناسب رسید، با تقویت مهارت و دانش تخصصی امکان استهدام سریع این افراد وجود خواهد داشت.

برترین دانشگاه های رشته امنیت اطلاعات در ایران کدامند؟

تمامی دانشگاه های سراسری کشور از نظر علمی و شرایط کیفی دانش برای ارائه خدمات آموزشی در جایگاه قابل قبولی هستند. با این حال دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی را می توان برترین دانشگاه های ایران در رتبه بندی در نظر گرفت.

درآمد رشته امنیت اطلاعات چقدر است؟

درآمد رشته امنیت اطلاعات بسته به جایگاه شغلی، رزومه، سابقه کار، مدرک تحصیلی و مکان استخدام متغیر است. اما به طور کلی درآمد بالایی را می توان برای این رشته به خصوص در جهان در نظر گرفت.
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
meysam
meysam
1 سال قبل

واقعا کامل توضیح دادید-فقط دانشگاه امام باقر ع اشاره نکردید که تو این زمینه در راس میباشد

رضا محمدیان
مدیر
1 سال قبل
پاسخ به  meysam

سلام میثم جان
ممنون از نظرت

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x