جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

رشته حسابداری

معرفی رشته حسابداری
فهرست مطالب

معرفی رشته حسابداری

رشته حسابداری از علومی است که کاربرد وسیعی در سطوح مختلف جامعه دارد. پذیرش در رشته حسابداری از طریق کنکور هر سه گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی و فنی امکان پذیر است. تمامی امور مالی و معاملات در یک شرکت توسط حسابدار انجام می شود و همین موضوع نشان دهنده اهمیت این رشته می باشد. کارشناسان رشته حسابداری باید به سر و کار داشتن با اعداد تمایل داشته باشند. ضمنا داشتن دقت بالا و توانایی کار در محیط اداری لازمه موفقیت در این کار است. در این مطلب قصد داریم به بررسی تاریخچه، دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه قبولی، بازار کار، کاربرد و شرایط ادامه تحصیل در رشته حسابداری بپردازیم.

رشته حسابداری

علاقه مندان به رشته حسابداری باید قدرت نگارش خوبی داشته باشند تا بتوانند گزارش ها را به شکل جامع بنویسند. دانشجویان رشته حسابداری باید در  محاسبات نیز مهارت داشته باشند. 

تاریخچه رشته حسابداری

حسابداری در جهان قدمت شش هزار ساله دارد. قدیمی ترین مدارک و اسناد مربوط به علم حسابداری به بیش از 5600 سال قبل از میلاد، بر می گردد. هر تمدن و حکومتی برای بقای خود نیاز به محاسبه ثروت ها و میزان مخارج خود داشت. در تمدن بین النهرین نگهداری و محاسبه اموال و ثروت های جامعه و حکومت در اختیار فرمانروایان بود. در تمدن باستانی سومر کاهنان درآمدهای حکومت، اموال و دارایی آن را محاسبه می کردند. از تمدن سومر در بابل لوح های سفالین مربوط به 3600 سال قبل از میلاد کشف شده که قدیمی ترین مدرک موجود و کشف شده در علم حسابداری جهان است. این مدرک به پرداخت حقوق کارگران اشاره دارد. در تمدن های باستانی مصر، روم، یونان و ایران نیز مدارکی از این قبیل وجود دارد. حدود 700 سال قبل میلاد سکه به عنوان واحد پول در لیدی ابداع شد. با گذر زمان و انجام داد و ستد بین مردم اهمیت محاسبه اموال و دارایی ها و سود و زیان معامله افزایش یافت. در قرن سیزدهم و چهاردهم با رشد تجارت، صنعت و بانکداری پیشرفت گسترده ای داشت. در اوایل قرن چهاردهم واژه های بدهکار و بستانکار در ایتالیا رواج یافت. در سال 1494 لوکا پاچیولی “پدر علم حسابداری” در ایتالیا اثری در مورد سیستم دفترداری دو طرفه منتشر کرد. این کتاب منشا بسیاری از محاسبات حسابداران امروزی است. در قرن نوزدهم حسابداری تبدیل به یک حرفه سازمان یافته شد. در سال 1880 نهادهای حرفه ای محلی در انگلیس با هم ادغام شدند و موسسه حسابداران رسمی در ولز را تاسیس کردند. البته نخستین مرکز رسمی آموزش حسابداری در سال 1759 در پرتغال تاسیس شد. امروزه حسابداری و آموزش آن در تمام جهان از اهمیت بالایی برخوردار است.

لوکا پاچیولی پدر علم حسابداری
پرتره لوکا پاچیولی (پدر علم حسابداری)

برای آمادگی بیشتر در کنکور می توانید در آزمون های استاندارد گزینه دو شرکت کنید : آزمون های آزمایشی گزینه دو

علم حسابداری در یک نگاه

رشته حسابداری با علم محاسبات ارتباط مستقیمی دارد. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که مهارت در محاسبات تنها ویژگی کارشناسان رشته حسابداری نمی باشد. کارشناس حسابداری باید با قوانین بیمه و امور مالی نیز آگاهی داشته باشند. مانند هر رشته ی دیگری، حسابداری نیز دشواری‌های خاص خود را دارد. حسابداری از رشته های خدماتی و پرمتقاضی است. یک حسابدار اطلاعات مالی هر موسسه، سازمان یا شرکت و نهادی که در آن اشتغال دارد را فراهم می‌کند. قرار دادن این اطلاعات مالی در اختیار دیگران فرصت هایی جهت تصمیم گیری های اقتصادی مناسب فراهم می کند. در واقع حسابداری سیستمی است که به جمع آوری، طبقه بندی، ثبت و تهیه گزارش های مالی می پردازد. این گزارش ها سپس  به مدیران و مراکز مالیاتی مربوطه یا ذینفع تحویل داده می شود. حسابدار به سلامت مالی، ارزیابی دارایی های مالی و بدهی ها در مکان های مختلف کاری می‌پردازد. تحصیل در رشته حسابداری مقدمه ورود به مشاغل این حوزه است. البته تجربه نیز در افزایش کارایی و بازدهی کارشناسان حسابداری تاثیر بسزایی دارد.

پرمتقاضی بودن 79%
کاربردی بودن 83%
دشواری دروس 81%
امکان ادامه تحصیل 88%
بازار کار 91%

رشته حسابداری در ایران

قدمت حسابداری در ایران به دوران باستان بر می گردد. در یکی از تمدن های اولیه در بابل اسناد مهم مالی را بر لوحه ها گلی می نوشتند و در کوره‌ها می پختند تا از بین نرود. مفاهیم حسابداری در عصر هخامنشی توسعه یافت. در آن عصر نظام مالی و پولی توسط داریوش اول بر پایه طلا و نقره به صورت مبادلاتی ثابت شکل گرفت. در آن زمان مخارج حکومت به دقت ثبت می شد.  

بعد از ورود اسلام به ایران در زمان سلجوقیان، حسابداری برای نگهداری درآمد و مخارج حکومت شکل کامل تری به خود گرفت. در دوران قاجار نیز در سیستم های مالی تحولاتی صورت گرفت. در این دوران امتیاز تاسیس بانک های استقراضی به بیگانگان داده شد. در دوره مشروطه که ایران وضعیت اقتصادی بدی داشت، نخستین بودجه نوین کشوری و قانون مالیاتی و همچنین اولین قانون حسابداری به تصویب رسید.

در سال 1315 از طرف بانک ملی 12 دانشجو ایرانی جهت تحصیل به صورت تخصصی در رشته حسابداری به انگلستان رفتند. در سال 1336 شرکت ملی نفت یک آموزشگاه حسابداری تاسیس کرد. این آموزشگاه تا سال 1353 با نام دانشگاه حسابداری و علوم مالی معروف بود و دوره های تحصیلی تا مقطع کارشناسی ارشد داشت. نظام اقتصادی نوین از سال 1342 پایه گذاری شد. دکتر فضل الله اکبری پدر علم حسابداری در ایران بود. ایشان بورسیه تحصیلی دانشگاه کالیفرنیا و استنفورد را داشت  و تا مقطع دکتری در آمریکا تحصیل کرد. دکتر اکبری اولین مدرس حسابداری در دانشکده حقوق دانشگاه تهران در سال 1337 و عضو هیئت علمی این دانشکده بود. حسابداری پس از انقلاب نیز همچنان به رشد خود ادامه داد و امروزه در اغلب دانشگاه های معتبر کشور این رشته تدریس می شود. انجمن حسابداران خبره ایران در تاریخ 13 آذر 1386 جلسه ای تشکیل دادند و روز 15 آذر را به عنوان روز حسابدار نام گذاری کردند.

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

پذیرش در رشته حسابداری

رشته حسابداری از رشته های شناور پرطرفدار می باشد. یعنی علاقه مندان از هر سه گروه ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می توانند در رشته حسابداری ادامه تحصیل دهند. رشته حسابداری برای داوطلبان رشته ریاضی در زیر گروه 1 قرار دارد. رشته حسابداری برای داوطلبان رشته علوم تجربی در زیر گروه 4 و برای داوطلبان علوم انسانی در زیر گروه 3 قرار دارد. نکته مهم این است که رشته حسابداری در گروه علوم انسانی از رشته های پر طرفدار می باشد و بخش اصلی پذیرش دانشجویان رشته حسابداری ویژه این رشته است. داوطلبان رشته حسابداری که با توجه رتبه شان امکان قبولی در کنکور سراسری و دانشگاه‌های دولتی را نداشتند، می توانند در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، آزاد یا پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور ادامه تحصیل دهند. علاقه مندان به این رشته باید به ضریب دروس این رشته در زیرگروه مربوط به هر گروه آزمونی توجه داشته باشند. ضریب دروس عمومی در هر سه گروه آزمون یکسان و به صورت زیر است:

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس عمومی در کنکور
زبان و ادبیات فارسی
4
زبان عربی
2
فرهنگ و معارف اسلامی
3
زبان انگلیسی
2

حال به بررسی ضرایب رشته حسابداری در زیرگروه مربوط به هر گروه آزمونی می پردازیم:

پذیرش حسابداری از طریق کنکور انسانی

همانطور که در قسمت قبل بیان شد عمده ظرفیت پذیرش حسابداری برای داوطلبان کنکور علوم انسانی می باشد. رشته حسابداری در زیرگروه 3 کنکور علوم انسانی قرار دارد. اهمیت ریاضی در این زیرگروه بالاست در حالیکه دروس زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، فلسفه و منطق و همینطور روانشناسی از اهمیت کمتری برخوردار هستند. ضرایب دروس اختصاصی علوم انسانی برای پذیرش در رشته حسابداری  در جدول زیر به طور کامل قابل مشاهده است.

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در زیرگروه 3 کنکور انسانی
ریاضی
4
اقتصاد
3
زبان و ادبیات فارسی
2
زبان عربی
1
تاریخ و جغرافیا
1
علوم اجتماعی
2
فلسفه و منطق
1
روانشناسی
1

پذیرش حسابداری از طریق کنکور تجربی

انتخاب رشته حسابداری برای داوطلبین رشته تجربی امر چندان رایجی نیست اما در برخی شرایط داوطلب با توجه به عملکرد خود در آزمون و شرایطی که دارد، چنین رشته‌ای را انتخاب می کند. همچنین باید توجه کنید که دانش آموزان رشته تجربی نیز مهارت ریاضی مناسبی دارند و همین موضوع انتخاب این رشته را برای آنان توجیه می کند. حسابداری در زیرگروه 4 کنکور تجربی قرار دارد و برای کسب رتبه مناسب لازم است در درس ریاضی درصد مناسبی داشته باشید. برای درک بهتر این موضوع به ضرایب دروس اختصاصی برای پذیرش در رشته حسابداری از طریق کنکور تجربی توجه نمایید.

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در زیرگروه 4 کنکور تجربی
زمین شناسی
1
ریاضی
4
زیست شناسی
2
فیزیک
3
شیمی
2

پذیرش حسابداری از طریق کنکور ریاضی

برای داوطلبان گروه ریاضی حسابداری می تواند رشته مناسب قلمداد شود. مخصوصا برای آن دسته از افراد که به محاسبات و بازی با اعداد علاقه مند می باشند. رشته حسابداری در زیرگروه 1 کنکور ریاضی قرار دارد و همین موضوع نشان دهنده اهمیت درس ریاضی برای کسب رتبه مناسب جهت پذیرش در این رشته است. برای آشنایی با ضرایب دروس اختصاصی برای پذیرش در رشته حسابداری از طریق کنکور ریاضی به جدول زیر توجه کنید.

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در زیرگروه 1 کنکور ریاضی
ریاضی
4
فیزیک
3
شیمی
2

دانشجویان مقطع کارشناسی رشته حسابداری ترکیبی از رشته های مختلف هستند. همین تفاوت رشته های دانشجویان باعث می شود تا محیط کلاس پویا بوده و محلی برای بیان نگرش های مختلف باشد. البته باید بیان کرد در نهایت دانشجویی موفق تر است که در محاسبات و ریاضی توانمندتر یاشد.

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

دانشگاه های برتر رشته حسابداری

در هر رشته ای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در بهترین دانشگاه آن رشته هستند. بهترین دانشگاه ایران برای تحصیل در رشته حسابداری دانشگاه تهران است. طبق نظام رتبه بندی QS در رشته حسابداری دانشگاه تهران جز 1000 دانشگاه برتر این رشته قرار دارد. دیگر دانشگاه برتر ایران برای تحصیل در رشته حسابداری که در تهران قرار دارد دانشگاه شهید بهشتی می باشد. در سایر شهرهای ایران دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز برای تحصیل در رشته حسابداری اعتبار بالایی دارند. در بین مراکز غیر دولتی هم دانشگاه علوم و تحقیقات در رشته حسابداری شناخته شده و معتبر می باشد. دیگر دانشگاه های برتر برای رشته حسابداری عبارتند از : دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه تبریز و دانشگاه اصفهان.

نمونه کارنامه های قبولی رشته حسابداری

برای کسب آگاهی از شرایط پذیرش در رشته حسابداری باید نمونه کارنامه های قبولی سال قبل این رشته را مشاهده و بررسی نمایید. البته دقت کنید که کارنامه ای که برای بررسی انتخاب می کنید متناسب با گروه آزمونی شما باشد. مشاهده نمونه کارنامه های قبولی به شما کمک می کند تا  دید کلی از شرایط پذیرش در این رشته را به دست آورید. در قسمت  بعد چند نمونه کارنامه قبولی رشته حسابداری را مشاهده می نمایید. برای مشاهده تصاویر با اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نمونه کارنامه کنکوری ها

واحدهای درسی رشته حسابداری

برنامه درسی رشته حسابداری در اسفند 99 مورد بازنگری قرار گرفت. برنامه درسی جدید از مهر 1400 تا 5 سال اعتبار دارد. پس از پایان این دوره 5 ساله احتمالا با ارزیابی نتایج برنامه فعلی ممکن است در برنامه بازنگری هایی صورت پذیرد. در برنامه فعلی دانشجویان مجازند 138 واحد درسی را در طول 4 سال با موفقیت پشت سر بگذارند. از این 138 واحد درسی، 128 واحد به صورت نظری و 10 واحد به صورت عملی به دانشجویان آموزش داده می شود.  در برنامه جدید، دروس رشته حسابداری به 5 دسته تقسیم می شوند. دروس عمومی شامل 22 واحد، دروس مهارت عمومی 2 واحد، دروس پایه 34 واحد، دروس تخصصی 74 واحد و دروس اختیاری 6 واحد می باشد. شما می توانید جدول دسته بندی دروس حسابداری را در ادامه مشاهده نمایید:

نوع درس
تعداد واحد
تفکیک نوع واحدهای درسی رشته حسابداری
دروس عمومی
22 واحد
دروس مهارت عمومی
2 واحد
دروس پایه
34 واحد
دروس تخصصی
74 واحد
دروس اختیاری
6 واحد

در نظر داشته باشید که این 138 واحد را می توانید با برنامه ریزی مناسب در طول 8 ترم پشت سر بگذارید. طول هر ترم 16 هفته است. ضمنا زمان اختصاص یافته به واحدهای عملی دو برابر واحدهای نظری می باشد.

دروس عمومی

دروس عمومی رشته حسابداری 22 واحد است. دانشجویان باید به صورت تدریجی و در طی ترم های مختلف این دروس را اخذ کرده و با موفقیت بگذراند. لیست دروس عمومی رشته حسابداری در جدول زیر به طور کامل گنجانده شده است:

بسته درسی
نام درس
تعداد واحد
دروس عمومی مشترک مقطع کارشناسی
مبانی نظری اسلام
اندیشه اسلامی 1
2 واحد
اندیشه اسلامی 2
2 واحد
انسان در اسلام
2 واحد
حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام
2 واحد
اخلاق اسلامی
فلسفه اخلاق
2 واحد
اخلاق اسلامی
2 واحد
آیین زندگی
2 واحد
عرفان عملی اسلامی
2 واحد
انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران
2 واحد
آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
2 واحد
اندیشه سیاسی امام خمینی
2 واحد
تاریخ و تمدن اسلامی
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
2 واحد
تاریخ تحلیلی صدر اسلام
2 واحد
تاریخ امامت
2 واحد
آشنایی با منابع اسلامی
تفسیر موضوعی قرآن
2 واحد
تفسیر موضوعی نهج البلاغه
2 واحد
الزامی
فارسی عمومی
3 واحد
زبان عمومی
3 واحد
تربیت بدنی
1 واحد
ورزش 1
1 واحد
دانش خانواده و جمعیت
2 واحد

در جدول دروس عمومی رشته حسابداری مانند سایر رشته ها، 10 واحد شامل دروس الزامی می باشد. 4 واحد نیز باید به مجموعه دروس مبانی نظری اسلام اختصاص داده شود. از هر کدام از مجموعه دروس اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی و آشنایی با منابع اسلامی نیز باید 2 واحد اخذ گردد. هر گونه تغییر و تحولی در زمینه دروس عمومی بر عهده گروه معارف وزارت علوم خواهد بود.

دروس مهارت عمومی حسابداری

دروس مهارت عمومی رشته حسابداری تنها 2 واحد است. دانشجو باید از بین 4 درس یک درس را بنابر علاقه و نگرش خود اخذ نماید. این 4 درس به گونه ای هستند که دانشجو را برای حضور در بازار کار در آینده آماده می کند. به عبارت دیگر دانشجوی حسابداری موظف است از بین 4 درس اصول و فنون مذاکره، مدیریت کسب و کار، بازاریابی مجازی و اخلاق حرفه ای حداقل یک درس را اخذ نماید. دانشجویان باید توجه کنند که درس بازاریابی مجازی به صورت ترکیبی از عملی و نظری آموزش داده می شود.

دروس مهارت عمومی رشته حسابداری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 اصول و فنون مذاکره 2
2 مدیریت کسب و کار 2
3 بازاریابی مجازی 2
4 اخلاق حرفه ای 2
مجموع واحد ها 8 واحد

دانشجویان حسابداری باید نسبت به انتخاب دروس مهارت عمومی دقت کافی داشته باشند چون با پشت سر گذاشتن این درس یک مهارت کاری را آموزش خواهند دید.

دروس پایه حسابداری

دروس پایه رشته حسابداری به دانشجو کمک می کند تا با رشته خود آشنا شود. در واقع با گذراندن دروس پایه دانشجو به تدریج نسبت به رشته تحصیلی خود آگاهی کسب می کند. همچنین این دروس مقدمات اولیه فهم سایر دروس را نیز در دانشجو ایجاد می نماید. 13 درس در قالب 34 واحد به عنوان دروس پایه رشته حسابداری تعیین شده اند. دروس مرتبط به ریاضی، اقتصاد و… در این مجموعه دروس وجود دارد. توصیه می شود که دانشجویان در 5 ترم نخست دروس پایه را اخذ کنند تا بتوانند در ترم های بعدی بیشتر بر روی دروس اختصاصی و اختیاری تمرکز کنند. در جدول زیر دروس پایه دوره کارشناسی حسابداری به طور کامل بیان شده است.

دروس پایه رشته حسابداری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 روانشناسی سازمانی 2
2 ریاضی عمومی 3
3 ریاضی کاربردی 3
4 آمار و احتمالات 3
5 اقتصاد خرد 3
6 اقتصاد کلان 3
7 پول، ارز و بانکداری 3
8 بازار سرمایه و تامین مالی 3
9 مالیه عمومی و تنظیم خط مشی مالی دولت 2
10 تنظیم و کنترل بودجه دولتی 2
11 حقوق تجارت و قانون کار و بیمه 2
12 مکاتبات تجاری و گزارش نویسی 2
13 تحقیق در عملیات 3
مجموع واحدها 34 واحد

همانطور که می بینید از 13 عنوان درس پایه، 8 درس 3 واحدی و 5 درس 2 واحدی هستند. همچنین تمامی دروس پایه به جز درس مکاتبات تجاری و گزارش نویسی به صورت نظری آموزش داده می شود.درس مکاتبات تجاری و گزارش نویسی به صورت ترکیبی نظری و عملی به دانشجوبان آموزش داده خواهد شد.

دروس اختصاصی رشته حسابداری

دروس اختصاصی رشته حسابداری بخش اصلی دروس این رشته را شامل می شود. این دروس به دانشجو آگاهی و دانش کافی برای حضور در بازار کار را می دهد. به عبارت دیگر تمام اطلاعات نظری و عملی لازم برای کسب درجه کارشناسی حسابداری در این مجموعه دروس نهفته است. بسیاری از دروس در دو ترم و با اسم 1 و 2 به دانشجو آموزش داده می شود. اغلب دروس اختصاصی به صورت نظری به دانشجویان آموزش داده می شود. برای موفقیت در اغلب دروس اختصاصی رشته حسابداری نیاز است تا دانشجو در زمینه ریاضیات و محاسبات دانش کافی داشته باشد. پس اگر قصد دارید که یک کارشناس حسابداری موفق باشید لازم است از همان ترم های نخست پایه ریاضی خود را تقویت نمایید. شما می توانید در جدول زیر لیست دروس اختصاصی رشته حسابداری را مشاهده کنید.

دروس تخصصی رشته حسابداری
ردیف نام درس واحد
1 اصول حسابداری (1) 4
2 اصول حسابداری (2) 4
3 حسابداری میانه (1) 4
4 حسابداری میانه (2) 4
5 بهایابی (1) 3
6 بهایابی (2) 3
7 حسابداری مدیریت 3
8 حسابداری پیشرفته (1) 3
9 حسابداری پیشرفته (2) 3
10 کنترل های داخلی و نظام راهبری شرکتی 3
11 حسابرسی (1) 3
12 حسابرسی (2) 3
13 مبانی حسابداری بخش عمومی 3
14 حسابداری و حسابرسی بخش عمومی 3
15 زبان تخصصی (1) 3
16 زبان تخصصی (2) 3
17 مالیاتی (1) 2
18 مالیاتی (2) 2
19 حسابداری ابزار و عقود اسلامی 2
20 مدیریت سرمایه گذاری 2
21 حسابداری موارد خاص 2
22 مالی (1) 3
23 مالی (2) 3
24 نرم افزارهای کاربردی در حسابداری 2
25 مباحث جاری در حسابداری 2
26 کارآموزی 2
27 کارگاه حسابداری 2
مجموع 74

اصولا از ترم های 2 و 3 دانشجویان به تدریج می توانند دروس تخصصی را اخذ کنند. شما باید نسبت به دروس تخصصی خود بیشترین تسلط را داشته باشید. به عبارت دیگر موفقیت شما در دروس تخصصی آینده شغلیتان را تثبیت خواهد کرد. ضمنا درس کارآموزی نیز جز دروس تخصصی شما است که پس از پشت سر گذاشتن بیش از 100 واحد می تواند آن را نیز اخذ نمایید.

دروس اختیاری رشته حسابداری

دروس اختیاری حسابداری شامل 5 عنوان درسی است که دانشجو از میان آنها لازم است که 2 درس را با موفقیت پشت سر بگذارد. از بین 5 درس، 3 درس در حوزه آموزش حوزه های تخصصی قرار دارد و دو درس دیگر به آموزش مهارت های دیگر تخصیص یافته است. دانشجویان می توانند با توجه به علاقه و جهت فکری خود درس مورد نظر خود را انتخاب کنند. ضمنا هر 5 عنوان درسی به صورت نظری آموزش داده می شود. در جدول زیر فهرست دروس اختیاری رشته حسابداری قابل مشاهده است.

دروس اختیاری رشته حسابداری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 حسابداری بیمه و بانک 3
2 حسابداری صندوق های سرمایه گذاری 3
3 آشنایی با بورس و اوراق بهادار 3
4 رفتار سازمانی 3
5 روش تحقیق 3
مجموع واحد ها 15 واحد

برای گذراندن دروس اختیاری حسابداری به حوزه علاقه خود توجه کنید. سعی کنید دروسی را انتخاب نمایید که در آینده تمایل خواهید داشت در حوزه ای مربوط به آن به فعالیت بپردازید. به طور مثال اگر به فعالیت در حوزه بانکداری و بیمه علاقه مند می باشید حتما درس حسابداری بیمه و بانک را اخذ نمایید.  به جز درس رفتار سازمانی سایر دروس دارای پیش نیاز نیز می باشند.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نرم افزار تخمین رتبه کنکور

بازار کار رشته حسابداری

فارغ التحصیلان رشته حسابداری فرصت های شغلی زیادی پیش روی خود می بینند. در تمامی شرکت ها، کارخانه ها، موسسات و … مسائل مالی مختلفی وجود دارد. این کسب و کارها نیاز به اظهار نامه مالیاتی دارند و این امر نیاز به وجود حسابدار را در نهادهای ذکر شده الزامی می کند. در حال حاضر بازار کار خوبی برای فارغ التحصیلان رشته حسابداری فراهم است. ضمنا مزایا و حقوق حسابداران در شرکت های مختلف مناسب است.  کارشناسان حسابداری می توانند در شرکت های کوچک و بزرگ دولتی یا خصوصی به کار گرفته شوند. همچنین آنها می توانند در سازمان ها، بیمه ها و بانک های مختلف اشتغال داشته باشند. ضمنا در بسیاری از محیط های دیگر نظیر بیمارستان ها، دانشگاه ها، کارخانه ها و … وجود کارشناس حسابداری الزامی است. به طور کلی وزارت علوم مشاغل قابل احراز کارشناسان حسابداری را در 6 دسته طبقه بندی کرده است. این 6 رسته شغلی عبارتند از:

 1. حسابدار بخش عمومی
 2. حسابرس
 3. حسابدار شرکت ها و موسسات غیرانتفاعی
 4. کارشناس بهای تمام شده
 5. مشاور مالی و امور سرمایه گذاری
 6. کارشناس بودجه

با اینکه دانشجویان زیادی در رشته حسابداری از دانشگاه ها و موسسات مختلف عالی فارغ التحصیل می شوند اما آمار بیکاران این رشته در ایران کمتر از کشور های دیگر است. 

گرایش های رشته حسابداری

رشته حسابداری مطابق با چارت جدید آموزشی در مقطع کارشناسی فاقد هر نوع گرایشی می باشد. دانشجویان علاقه مند به این رشته در مقاطع بالای تحصیلی چون کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در گرایش های مورد علاقه خود به صورت متمرکز تحصیل کنند.

کاربردهای رشته حسابداری

رشته حسابداری در سطوح مختلف شرکت ها و کارخانجات خصوصی و دولتی کاربرد دارد. به عبارت دیگر هر شرکت و سازمانی می تواند برحسب نیاز خود از کارشناس رشته حسابداری بهره مند شود. مهم ترین کاربردهای رشته حسابداری عبارتند از:

 1. طراحی سیستم حسابداری و کدینگ
 2. تهیه صورت های مالی و صورت های مالی تلفیقی
 3. تهیه انواع گزارشات مالی درون و بیرون سازمانی
 4. تجزیه و تحلیل روش های مختلف سرمایه گذاری
 5. تجزیه و تحلیل صورت های مالی
 6. مشاوره های مالی و مالیاتی حسابرسی و بازرسی مالی
 7. تنظیم بودجه
 8. تجزیه و تحلیل روش های تامین مالی
 9. محاسبه بهای تمام شده

همانطور که مشاهده می نمایید تعدادی از کاربردهای رشته حسابداری به صورت عمومی است. همچنین تعدادی دیگر از موارد ذکر شده بیشتر در محیط های دولتی کاربرد دارد. همانطور که مشاهده می نمایید می توان حسابداری را یک رشته پرکاربرد محسوب کرد

درآمد رشته حسابداری

درآمد کارشناسان حسابداری به 4 عامل مهم بستگی دارد. اولین عامل که تاثیر بسزایی در میزان دریافتی آنها خواهد داشت رسته شغلی آنهاست. به طور مثال درآمد یک حسابرس بیش از یک حسابدار ساده است. دومین عامل تاثیرگزار سابقه و سنوات کاری است. به طور قطع هرچه سابقه یک فرد بیشتر باشد تجربه بیشتری برای پاسخ به چالش های مختلف دارد و درآمد بیشتری را نیز طلب خواهد کرد. سومین عامل مهم محیط کار است. در شرکت ها و سازمان های دولتی کارشناسان حسابداری از حقوق مناسبی برخوردار هستند اما در محیط های خصوصی غالبا درآمد حسابداران کمتر از آنچه که آنها انتظار دارند، می باشد. البته برخی از شرکت های خصوصی بزرگ به حسابداران خود بیش از محیط های دولتی نیز حقوق و مزایا می‌دهند. عامل نهایی تاثیرگذار در میزان دریافتی حسابداران توانایی و مهارت آنهاست. البته تاثیر این عامل در محیط های خصوصی بیش از محیط های دولتی می باشد. به طور کلی کارشناسان رشته حسابداری در بازار کار دو مزیت دارند. نخست آنکه در اغلب شرایط برای اشتغال آنها کار یافت می‌شود. مورد دوم اینکه درآمد آنها نسبتا مناسب است و با ترفیع و افزایش سابقه حتی دریافتی آنها بیشتر نیز خواهد شد.

فارغ التحصیلان رشته حسابداری در شرکت ها و نهادهای دولتی حقوق مشخصی دارند. کارشناس رشته حسابداری می تواند در مشاغل مختلف مشغول به کار شود. متناسب با هر عنوان کاری، درآمد مشخصی نصیب آن خواهد شد. به عنوان مثال: یک حسابدار در سطح کارشناسی، در سطح سرپرستی، در سطح مدیریت حقوق و شرایط کاری متفاوتی تجربه می کند.

یک حسابدار موفق و حرفه ای مهارت های گوناگونی دارد. او  باید در مدیریت بودجه شخصی و سازمان توانمند باشد. این افراد در طول روز با ارقام، اعداد و اسناد زیادی سر و کار دارند، پس نیاز به دقت و تمرکز بالا دارند. ضمنا با توجه به این مورد که حسابداران به همه اطلاعات مالی محیط کاری خود دسترسی دارند، باید رازدار و قابل اطمینان باشند.

ادامه تحصیل در رشته حسابداری

 ادامه تحصیل در رشته حسابداری در  مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های مختلفی در کشور امکان پذیر است. علاقه مندان می توانند در مراکز آموزشی دولتی و یا غیر دولتی به تحصیل خود ادامه دهند. در مقطع ارشد و دکترا حسابداری دارای گرایش های متفاوتی می باشد. در ادامه این دو دوره را بررسی خواهیم کرد.

در دوره ارشد، کارشناسان رشته حسابداری می توانند در 4 رشته مختلف به ادامه تحصیل بپردازند. مطابق با آخرین برنامه ریزی سازمان سنجش و آموزش کشور در مقطع کارشناسی ارشد 4 رشته حسابداری، حسابرسی، حسابداری مدیریت و حسابداری بخش خصوصی برای علاقه مندان به رشته حسابداری قابل انتخاب است. در بین این 4 رشته علاقه مندان اغلب به رشته حسابداری و حسابرسی تمایل دارند. بررسی های تجربی نیز نشان می دهد که برای کارشناسان ارشد رشته حسابداری و حسابرسی بازار کاری بهتر و متنوع تری وجود دارد.

دوره دکترای حسابداری برای دانشجویانی که به پژوهش در این حوزه علاقه مند هستند، توصیه می شود. در این دوره دانشجویان مهارت لازم در این رشته را کسب کرده اند و بیشتر به انجام تحقیق درباره شاخه های مختلف این علم می پردازند. دوره دکترای حسابداری فاقد هرگونه گرایشی می باشد. ظرفیت دوره دکترا حسابداری حدود 50 دانشجو در دوره روزانه دانشگاه های دولتی، کمتر از 20 دانشجو در دوره نوبت دوم و حدود 20 دانشجو در پردیس های خودگردان می‌باشد. البته بخش عمده ای از ظرفیت این رشته به دانشجویان دانشگاه های آزاد اختصاص دارد.

رشته حسابداری در جهان

در جهان حسابداری یک علم پرکاربرد است و در اقصی نقاط جهان نیاز به کارشناسان این رشته وجود دارد. برخی از کارشناسان رشته حسابداری جهت ادامه تحصیل قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند. با توجه به این موضوع که حسابداری زبان تجارت است، کشورهای زیادی هر ساله جذب دانشجوی رشته حسابداری دارند. مشاغل مربوط به حسابداری در کشورهای مختلف جهان جایگاه خوبی از منظر بازار کار و درآمد دارد. کشور هایی نظیر یونان، اتریش، اسپانیا، هلند، آلمان، کانادا و… می توانند جهت ادامه تحصیل یا اشتغال مناسب باشند. کارشناسان حسابداری که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، نیاز است در دروس ریاضی سوابق خوبی داشته باشند. همچنین باید این افراد به زبان آموزشی کشور مقصد نیز آشنایی داشته باشند. البته بیشتر کشورها و دانشگاه ها زبان انگلیسی را قبول دارند. کارشناسان حسابداری باید قبل از مهاجرت هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای دیگر را نیز مورد توجه قرار دهند. البته توجه کنید که هزینه و شرایط پذیرش با توجه به نوع دانشگاه مورد نظر شما، متغیر است. هر دانشگاهی برای دانشجویان ورودی خود در رشته حسابداری ضوابط و آزمون هایی دارد. معمولا برخی دانشگاه ها در رشته حسابداری برای دانشجویان بورسیه تحصیلی هم قائل خواهند شد.

در جهان دانشگاه هاروارد به عنوان برترین مرکز آموزش رشته حسابداری شناخته می شود. پس از آن دانشگاه ام آی تی و استنفورد قرار دارند. به این ترتیب هر سه دانشگاه برتر رشته حسابداری در ایالات متحده واقع شده‌اند. چهارمین دانشگاه برتر رشته حسابداری در جهان مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی لندن است که برترین مرکز آموزش حسابداری در اروپا نیز محسوب می شود. دانشگاه ملی سنگاپور رتبه 13 جهان و نخست آسیا را در اختیار دارد.

درآمد کارشناسان رشته حسابداری در جهان متناسب با شغل و مهارت آنهاست. در ایالات متحده یک حسابدار تازه کار سالیانه بیش از 50 هزار دلار دریافت می کند. در حالی که یک حسابدار با بیش از 5 سال سابقه حدود 70 هزار دلار دریافتی دارد. ضمنا یک حسابرس تازه کار نیز حدود 60 هزار دلار در آمریکا درآمد دارد و یک حسابرس با سابقه تر بیش از 70 هزار دلار درآمد سالیانه دارد. البته اگر توانایی های افراد فارغ التحصیل در این رشته بیشتر باشد می توانند در مناصب بالاتر با حقوق بیشتر مشغول به کار شوند.

ساختمان شرکت حسابداری دیلویت در میلان ایتالیا
ساختمان شرکت حسابداری دیلویت در میلان ایتالیا (از 4 شرکت بزرگ حسابداری جهان)

پرسش و پاسخ

بازار کار رشته حسابداری در ایران چگونه است؟

رشته حسابداری در ایران از بازار کاری مناسبی برخوردار است. به طور کلی اغلب کارشناسان این رشته می توانند در محیط های کاری دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند. هر فرد نیز متناسب با علاقه و مهارت خود می تواند در منصب خاصی مشغول به کار شود. به طور کلی بازار کار حسابداری و گرایش های مختلف آن در ایران مطلوب ارزیابی می شود.

درآمد رشته حسابداری در ایران چگونه است؟

درآمد فارغ التحصیلان رشته حسابداری غالبا رضایت بخش است. این افراد بسته به مدرک تحصیلی، مهارت، تجربه و محیط کاری خود از محدوده های مختلف درآمدی بهره مند خواهند شد. ضمنا به این نکته توجه کنید که کارشناسان حسابداری می توانند به عنوان مشاور نیز به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند و منابع دیگر درآمد را نیز در کنار شغل اصلی خود تجربه کنند.

بهترین دانشگاه های حسابداری ایران کدام است؟

نظام های رتبه بندی مختلف برای طبقه بندی دانشگاه‌ها وجود دارد. طبق بررسی نظام های مختلف جهان دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و خوارزمی بهترین مراکز آموزش حسابداری در تهران و دانشگاه های فردوسی مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز بهترین مراکز آموزشی حسابداری در سایر شهرستان ها می باشند.
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x