جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

ساختار لوویس یون های اکسیژن دار

ساختار لوویس یون های اکسیژن دار
فهرست مطالب

در این فیلم آموزشی، مبحث رسم ساختار لوویس یون های اکسیژن دار توضیح داده شده است.

پخش ویدئو

رسم ساختار لوویس یون های اکسیژن دار

برای رسم ساختار لوویس یون های اکسیژن دار، مانند ساختار لوویس مولکول های اکسیژن دار عمل خواهیم نمود. مجددا نیاز است، جمع الکترون ها سازگاری داشته باشند.

به عنوان نمونه، برای رسم ساختار لوویس یون اکسیژن دارNO3، ابتدا اتم نیتروزن به عنوان اتم مرکزی انتخاب خواهد شد. سپس سه اتم اکسیژن به وسیله پیوند یگانه به اتم نیتروژن متصل می شوند. بعد از آن، تمام اتم ها را به آرایش گاز نجیب می رسانیم و الکترون های ناپیوندی را قرار می دهیم. تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت در این ساختار برابر با 24 است.

زیرا تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت نیتروژن برابر با پنج، اکسیژن مساوی هجده و با یک بار منفی مجموعا تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت ساختار برابر با 24 خواهد شد.

ولی ساختار لوویسی که به صورت ذکر شده رسم شد، دارای تعداد 26 الکترون در لایه ی ظرفیت خود است. بنابراین دو الکترون اضافه است. لذا یک جفت الکترون نیتروژن و یک جفت الکترون یکی از اتم های اکسیژن را پاک کرده و پیوند یگانه مابین آن ها را به دوگانه تبدیل خواهیم نمود. در این حالت ساختار کامل شده و یک بار منفی را بیرون می نویسم.

به عنوان نمونه ای دیگر، در رسم ساختار لوویسCO32، ابتدا اتم مرکزی کربن انتخاب می شود. سپس با پیوند یگانه به سه اتم اکسیژن متصل خواهد شد. بعد از این مرحله، تمامی اتم ها را به آرایش گاز نجیب می رسانیم. تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت ساختار برابر با 24 است در صورتی که در ساختار لوویس رسم شده 26 الکترون در لایه ی ظرفیت وجود دارد. بنابراین یک جفت الکترن اتم کربن و یک جفت الکترون یکی از اتم های اکسیژن را پاک کرده و این دو اتم را با پیوند دو گانه به یکدیگر اتصال می دهیم. در انتها دو بار منفی را بیرون خواهیم نوشت.

تست: در کدام ذره، تعداد پیوندهای کووالانسی کمتر است؟

  1. HCO3
  2. NO2

  3. HClO

  4. ClO3

گزینه 3 پاسخ صحیح می باشد. به منظور یادگیری پاسخ تست می توانید ویدئو آموزشی را مشاهده کنید.

به منظور رسم ساختار لوویس یون های اکسیژن دار، نیاز است ابتدا اتم مرکزی انتخاب شود.

برای یادگیری بیشتر موضوع رسم ساختار لوویس یون های اکسیژن دار و نمونه تست های آن می توانید فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

سوالات متداول

برای رسم ساختار لوویس یون های اکسیژن دار نیاز است ابتدا اتم مرکزی انتخاب شود. پس از آن اتم های اکسیژن به آن متصل خواهند شد.

بدین منظور لازم است، ابتدا اتم مرکزی انتخاب شود. اتم N در این ساختار اتم مرکزی می باشد. بنابراین، در آغاز اتم N انتخاب خواهد شد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x